Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

W.Va. soccer coaches associaton all-state team list

Coaches Association All-State teams

BOYS

Class AAA

Award winners

Player of the year

Felipe Thompson, Hurricane

Coach of the year

Mike Foster, Winfield

Goalkeeper of the year

Jared Messer, Spring Valley

Defender of the year

Josh Brining, Hedgesville

Midfielder of the year

Evan Vega, Huntington

Forward of the year

Preston Sheldon, Winfield

First team

Goalkeeper

Jared Messer, Spring Valley, sr.

Defenders

Caleb Barnette, George Washington, sr.; Josh Brining, Hedgesville, sr.; Ian Miles, Hurricane, sr.; Evan Miles, Hurricane, sr.; Tyler Broadwater, Parkersburg, sr.; Zac Wilcoxen, Parkersburg, sr.

Forwards

Noah Miller, George Washington, jr.; Jameson McCarthy, Huntington, sr.; Felipe Thompson, Hurricane, sr.; Trevor Cunningham, Hurricane, sr.; Evan Eich, Nitro, sr.; Preston Sheldon, Winfield, sr.

Midfielders

Carter Sutton, Cabell Midland, jr.; Garrett Warner, George Washinton, sr.; Evan Vega, Huntington, sr.; Alex White, Hurricane, sr.; Christopher Holland, Spring Valley, sr.; Eric Bonar, Wheeling Park, jr.

Second team

Goalkeepers

Ethan Waters, Hedgesville, sr.; Brady Reymond, Point Pleasant, sr.; Hunter Moles, South Charleston, sr.; Shane Thompson, University, sr.; Bryce Boggs, Winfield, jr.

Defenders

Ryan Henson, Elkins, jr.; Connor Boyd, George Washington, jr.; Nathan DeMoss, Huntington, sr.; Kyle Miller, Huntington, sr; Tyler Tumbling, Martinsburg, sr.; Geoffrey Bevil, Nitro, sr.; Zach Witsberger, Wheeling Park, sr.; Grant Robertson, Wheeling Park, jr.; Matt Sampler, Woodrow Wilson, jr.

Forwards

Hunter White, Lewis County, sr.; Nick Payne, Parkersburg, jr.; Jacob Maddox, Spring Valley, jr.; Tommy Alappat, University, sr.; Daniel Bouchoc, Washington, sr.; Steven Taylor, Winfield, so.; Luke Rodriguez, Woodrow Wilson, sr.

Midfielders

Matt Miller, Huntington, sr.; Rodrigo Bevaqua, Hurricane, sr.; Alex White, Nitro, sr.; Garrett Kruger, Parkersburg, sr.; Austin Smith, Princeton, sr.; Ty Law, Woodrow Wilson, sr.

Honorable mention

Chris Orwig, Buckhannon-Upsur; Michael Martin, Musselman; Lee Klocke, Nitro; Reid Strobl, Parkersburg; Terrance Fanning, Preston; Chuck Sleboda, Ripley; Ryan Seidewitz, Wheeling Park; Casey Young, Woodrow Wilson; Trey Short, Buckhannon-Upshur; Nate Barker, Cabell Midland; Justin Meritt, Cabell Midland; Michael Ambuul, Hedgesville; Matheus Morgan, Hurricane; Pelle Tracey, Jefferson; Jon Bolles, Morgantown; Tyler Bro, Parkersburg; Brad Emerick, Parkersburg South; Nick Hatfield, Point Pleasant; Nick Royce, Preston; Bo Williams, Princeton; Noah Ross, Ripley; Josh Buckland, Shady Spring; Devyn Harris, South Charleston; William Howerton, Spring Valley; Christopher Railey, Spring Valley; Holden Tatlton, University; Jacob Shupe, Washington; Austin Miller, Winfield; Brodie Wallace, Cabell Midland; Jacob Schoonover, Elkins; Sebeey Chi, Hedgesville; Tristen Reid, Martinsburg; David Minehart, Morgantown; Jojo Greeley-Fay, Ripley; Tyler Hooper, Brooke; Marty Elliott, Buckhannon-Upshur; Caleb Mitchell, Cabell Midland; Drew Davis, George Washington; Slip Coleman, Hedgesville; Dominick Colandrea, Hedgesville; Max Simpson, Huntington; Austin Ogden, Jefferson; Erik Ochoa, Martinsburg; Gage Huelburt, Martinsburg; Evan Rhodes, Parkersburg; Steve Porter, Point Pleasant; Jake smith, Preston; Parker Lively, Ripley; Connor Castle, University; Daniel Hepner, Washington; Nate Mauck, Wheeling Park; Jacob Foster, Winfield; Jonah Sneeringer, Winfield; Zach Johnson, Woodrow Wilson.

Class AA-A

Award winners

Player of the year

Sam Revercomb, Charleston Catholic

Coach of the year

Sam Fox, Charleston Catholic

Goalkeeper of the year

Garrett Butler, Williamstown

Defender of the year

Trevor Moon, Bridgeport

Midfielder of the year

Jesse Roman, East Fairmont

Forward of the year

Zach Wise, Berkeley Springs

First team

Goalkeepers

Brett Metheny, East Fairmont, jr.; Matt Bartrug, Fairmont Senior, sr.; Tyler Schiedelbein, Philip Barbour, sr.; Garrett Butler, Williamstown, sr.

Defenders

Trevor Moon, Bridgeport, sr.; Luke Smith, Charleston Catholic, sr.; Domenic Cipollone, Charleston Catholic, sr.; Ian Hayhurst, East Fairmont, jr.; Grant Holbert, Fairmont Senior, sr.

Forwards

Zach Wise, Berkeley Springs, sr.; Sam Revercomb, Charleston Catholic, sr.; Levi Perkins, East Fairmont , so.; Logan Demyon, Fairmont Senior, sr.; Jacob Lehosit, Notre Dame, sr.; Mason Carte, Ravenswood, sr.; Anthony Rinehart, Sissonville, sr.; Dylan Romine, Tyler Consolidated, jr.

Midfielders

Adam Fox, Charleston Catholic, sr.; Jesse Roman, East Fairmont, sr.; Fletcher De Vaul, Fairmont Senior, sr.; Chris Petrucci, Notre Dame, jr.

Second team

Goalkeeper

James Carmichael, Ravenswood, sr.

Defenders

Mitchell Stanley, Charleston Catholic, sr.; Cutter Atha, East Fairmont, sr.; Justin Sloan, Fairmont Senior, sr.; Alex Testerman, PikeView, jr.; Robert Felton, Linsley, jr.; Chad Hensley, Weir, sr; Evan Fowler, Williamstown, sr.

Forwards

Brandon Hanlan, Bridgeport, sr.; Jesse Hamrick, Bridgeport, sr.; William Sctiptunas, Charleston Catholic, sr.; Tyler Skaggs, Midland Trail, sr.; Saige Cline, Philip Barbour, jr.; Tyler Davis, Pocahontas County, sr.

Midfielders

Joey Reese, Bridgeport, jr.; Parker White, Pocahontas County, sr.; Andy Minsker, Sissonville, jr.; Lakin Brooks, St. Joseph, sr.; Tim Chung, Linsly, jr.

Honorable mention

Brett Strickland, Herbert Hoover; Tanner Whipkey, Charleston Catholic; Jacob Wise, Herbert Hoover; Jose Hunter, Midland Trail; Andrew Ray, Nicholas County; Shay Mitchell, Philip Barbour; Ben Ball, Philip Barbour; James McCoy, Pocahontas County; Jesse Mize, Ravenswood; Cody Young, Robert C. Byrd; Zach Smith, Sissonville; Sam Gary, Sissonville; Dillon Asbury, Sissonville; Jesse Anderson, South Harrison; Spencer Shriver, South Harrison; Evan Goetz, St. Joseph; Brandon Frey, Tyler consolidated; Christian Kerns, Grafton; Nic Ballard, Ravenswood; Ryan Cowan, Scott; Josh Rawson, Sissonville; Stephen Jenkins, St. Joseph; Jammal Ebanks, Linsley; Mert Coskun, Tyler Consolidated; Kenny Muhart, Weir; Shane Davis, Weir; Jarric Hoskins, Williamstown; Josh Walters, Williamstown; Griffin Moon, Bridgeport; Brent Pacoe, Fairmont Senior; Briar Hickman, Grafton; Andrew Mercer, Herbert Hoover; Brett Benedum, Liberty; Chris Mayle, Liberty; Peter Keiser, Parkersburg Catholic; Quentin Mouser, Philip Barbour; Quinton Brown, PikeView; Isaac Van Blaricon, PikeView; Garrett McCurdy, Pocahontas County; Patrick Berry, Ravenswood; Dalton Gandee, Ravenswood; Chaz Rodeheaver, Robert C. Byrd; Jay Hardman, Robert C. Byrd; Michael Miller, Scott; Hunter White, Sissonville; Brian Conaty, St. Joseph; Vincent Mays, St. Joseph; Dylan Reynolds, Tyler consolidated; Alex Hannah, Weir.

GIRLS

Class AAA

Award winners

Player of the year

Michelle Newhouse, Capital

Coach of the year

Ashley Neal, Morgantown

Goalkeeper of the year

Erika Yohn, Morgantown

Defender of the year

Jessica Inman, Princeton

Midfielder of the year

Emily Godwin, Buckhannon-Upshur

Forward of the year

Emily Cole, Winfield

First team

Goalkeepers

Michell Newhouse, Capital, sr.; Erika Yohn, Morgantown, jr.

Defenders

Lauren Cvechko, Buck.-Up., sr; Catherine Geis, George Washington, sr.; Braddick Price, Huntington, sr.; Taylor Morton, Hurricane, sr.; Kiersten Barnholt, Jefferson, sr.; Jessica Inman, Princeton, sr.; Erin Midkiff, Winfield, sr.

Forwards

Charlie Lucente, George Washington, sr; Maggie Snively, Morgantown, jr.; Hannah Myers, St. Albans, so.; Jayne Lawman, Winfield, so.; Emily Cole, Winfield, sr.

Midfielders

Emily Godwin, Buck.-Up., sr.; Katie Crowder, Capital, sr.; Haley Claudio, George Washington, sr.; Summer Wheatley, Huntington, sr.; Kelsie Burns, Huntington, sr.; Callie McClanahan, Hurricane, sr.; Mikayla Schmidt, Morgantown, jr.; Allie Roberts, Parkersburg, sr.; Sarah Akers, Woodrow Wilson, jr.

Second team

Goalkeepers

Kelsey Hinzman, Buck.-Up., sr.; Kylie Nelson, Washington, jr.; Faith Burchett, Winfield, sr.

Defenders

Traci Gibson, Capital, sr.; Bri Swecker, Elkins, sr.; Mazie Cheesebrough, Morgantown, sr.; Kelsey Hibbs, Morgantown, sr.; Annie Johnson, Nitro, sr.; Alexa Standley, Parkersburg, sr;  Allyson Brezler, Parkersburg South, sr.; Amy Stewart, Spring Valley, jr.; Cassidy Maynard, Winfield, sr.; Savannah Barajas, Woodrow Wilson, sr.

Forwards

Brooklyn Waddell, Buck.-Up., sr; Rachel Ransom, Jefferson, sr.; Annie Orr, Martinsburg, sr.

Midfielders

Kirsten Minger, Brooke, sr.; Ally Reeves, Capital, fr.; Stephanie Kelly, George Washington, sr.; Sydney Lavengood, Morgantown, sr.; Karly Southall, Nitro, sr.; Lyndsey Thompson, Shady Spring, jr.; Ashley Groves, Wheeling Park, sr.; Micharae Thompson, Winfield, jr.

Honorable mention

Oliva Miller, GW; Erica Budd, St. Albans; Sierra Clair, B-U; Carly Meadows, Cabell Midland; Madison Rowe, Cabell Midland; Brittany Maphis, Hampshire; Lauren London, Hurricane; Kelli Douglas, Nitro; Madi Marshall, St. Albans; Allison Barlow, University; Erin Cuchanan, Washington; Natalie Reinford, Washington; Cecelia Jebbia, Wheeling Park; Hannah Brenner, Wheeling Park; Makenzie Arthur, Winfield; Hannah Stankus, B-U; Rebecca DiMarco, Capital; Andrea Breeden, GW; Taylor Ellis, GW; Abby Watson, Hurricane; Brittany Minor, Hurricane; Connie Chefren, Parkersburg; Shayla Walls, Princeton; Emily Rhodes, Spring Valley; Breanna Hestor, Washington; Natalie Adams, Washington; Taylor Starkey, B-U; Audrey Barber, Hurricane; Jess Shakesprere, Jefferson, Taylor Life, Parkersburg South; Laken Autrey, Princeton, Becca Spencer, Spring Valley; Kaleigh Pierce, Washington; Meghan Horan, Wheeling Park.

Class AA-A

Award winners

Player of the year

Lydia Murray, Sissonville

Coach of the year

Sam Hill, PikeView

Goalkeeper of the year

Sophia Kinnard, Tyler Consolidated

Defender of the year

Maleha Kureishy, Linsly

Midfielder of the year

Emily Knight, Lincoln

Forward of the year

Laura Hill, PikeView

First team

Goalkeepers

Sophie Kinnard, Tyler Cons., jr.; Hayley Haning, Lincoln, jr.

Defenders

Marissa Perkins, Poca, sr.; Shelby Swiney, Sissonville, sr.; Maleha Kureishy, Linsly, jr.

Forwards

Amanda Saymon, Bridgeport, so.; Kristin Busund, East Fairmont, sr.;  Kari Fawcett, Grafton, sr.; Hannah Schoolcraft, Herbert Hoover, fr.; Megan Collins, Oak Glen, sr.; Laura Hill, Pikeview, sr.; Lydia Murray, Sissonville, sr.; Madison Jones, Sissonville, fr.

Midfielders

Nicola Licata, East Fairmont, sr.; Gabi Mascaro, Fairmont Senior, jr.; Emily Knight, Lincoln, jr; Charlotte Webster, Pikeview, sr.; Ciara Romaine, Robert C. Byrd, sr.; Mary Schmeck, Sissonville, jr.; Gift Chima, Linsly, sr.

Second team

Goalkeepers

Shawna Graham, Grafton, jr.; Anna Flesher, Ravenswood, sr.

Defenders

Jenny Borman, Charleston Catholic, sr.; Maddie Stevenski, Fairmont Senior, jr.; Shelby McDougal, Grafton, sr.; Lillian Gandee, Herbert Hoover, jr;  Hannah Legg, Midland Trail, sr.; Ashtin Haddix, Philip Barbour, sr.; Shyann Carr, Pikeview, so.; Jordan Danki, Ravenswood, sr.; Kara Jeffery, St. Joseph, jr.; Pris Wright, Linsly, so.; Jessica Derby, Weir, sr.

Forwards

Alexis Alastanos, Bridgeport, sr.; Caroline Dunderville, Charleston Catholic, fr.; Ali Sansalone, Fairmont Senior, sr.; Kaitlin Snyder, Linsly, fr;  Emily Anglin, Philip Barbour, sr.; Ashton Cross, Wheeling Central, jr.

Midfielders

Alexis Lindsey, Bridgeport, jr.; Lauren McCarthy, Bridgeport, sr.; Payton Mullen, Charleston Catholic, fr.; Ivey Nucilli, Fairmont Senior, jr.; Taylor Cunningham, Linsly, Sr.; Morgan Cassels, Weir, jr.; Bailey Clark, Wheeling Central, jr.; Beth Stadyduhar, Wheeling Central, sr.


Print

User Comments