Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep results, linescores

Big Atlantic Classic schedule

At Beckley-Raleigh County Conv. Center

Monday's games

  • Game 1 - Bluefield 67, Westside 56 (AA boys)
  • Game 2 - Tygarts Valley 59, Valley 57 (A boys), 9 p.m.
  • Tuesday's games

  • Game 3 - Greenbrier West 66, Moorefield 61 (A boys)
  • Game 4 - Wyoming East vs. Robert C. Byrd (AA boys), 9 p.m.
  • Today's games

  • Game 5 - Valley vs. Moorefield (A boys consolation), 3:45 p.m.
  • Game 6 - Westside vs. Game 4 loser (AA boys consolation), 5:30 p.m.
  • Game 7 - Oak Hill Academy (Va.) vs. Montrose Christian (Boys national), 7:20 p.m.
  • Game 8 - Tygarts Valley vs. Greenbrier West (A boys championship), 9 p.m.
  • Thursday's games

  • Game 9 - Parkersburg South vs. Nicholas County (girls), 4 p.m.
  • Game 10 - Preston vs. George Washington (girls), 5:45 p.m.
  • Game 11 - Greenbrier East vs. St. Albans (girls), 7:25 p.m.
  • Game 12 - University vs. Westside (girls), 9 p.m.
  • Friday's games

  • Game 13 - Game 9 loser vs. Game 10 loser (girls consolation), 2 p.m.
  • Game 14 - Hampshire vs. Morgantown (AAA boys), 4 p.m.
  • Game 15 - Musselman vs. Parkersburg South (AAA boys), 5:40 p.m.
  • Game 16 - Greenbrier East vs. Point Pleasant (AAA boys), 7:20 p.m.
  • Game 17 - Woodrow Wilson vs. Lewis County (AAA boys), 9 p.m.
  • Saturday's games

  • Game 18 - Game 11 loser vs. Game 12 loser (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Game 14 loser vs. Game 17 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Game 15 loser vs. Game 16 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Bluefield vs. Game 4 winner (AA championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Game 9 winner vs. Game 10 winner (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Game 11 winner vs. Game 12 winner (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Game 14 winner vs. Game 17 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Game 15 winner vs. Game 16 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • Hometown Invitational Tournament

    North Division

    First-round results

    St. Marys 70, Valley Wetzel 52

    South Harrison 57, East Hardy 45

    Clay Battelle 70, Doddridge Co 47

    Tygarts Valley 65, Cameron 47

    South Division I

    First-round pairings

    Monday's games

    No. 3 Greenbrier West 60, No. 6 Midland Trail 45

    Tuesday's games

    No. 1 Buffalo 77, No. 8 Fayetteville 47

    No. 5 Sherman at No. 4 Richwood

    No. 2 Valley Fayette 90, No. 7 Man 62

    Friday's games

    Sherman-Richwood winner at Buffalo 

    Greenbrier West at Valley

    Division II

    No. 4 Montcalm at No. 1 Meadow Bridge

    No. 3 Van at No. 2 Hannan

    BOYS

    Tuesday's state scores

    Bluefield 83, Summers County 67

    Clay-Battelle 59, Trinity 52

    Doddridge County 56, Calhoun County 47

    Greenbrier West 66, Moorefield 61

    Herbert Hoover 51, Clay County 41

    Ironton, Ohio 57, Huntington 46

    John Marshall 41, Oak Glen 39

    Madonna 60, Toronto, Ohio 54

    Martinsburg 61, Washington 42

    Reedsville Eastern, Ohio 66, Wahama 64

    Ritchie County 66, Parkersburg Catholic 60

    Steubenville, Ohio 77, Weir 49

    Tucker County 54, East Hardy 52

    Tug Valley 83, Saint Joseph Central 43

    Union Grant 75, Hundred 38

    Wood County Christian 55, Calvary Baptist 48

    Tuesday's linescores

    Fayetteville 9 12 12 14 - 47

    Buffalo 22 23 18 14 - 77

    F - Alton 3-6 2-2 10, Dooley 1-10 0-0 2, Krise 1-11 3-4 6, Semple 4-17 3-6 11, McVey 3-8 0-0 9, White 2-2 3-5 7, Bailes 1-2 0-0 2, Holster 0-0 0-0 0, Saunders 0-1 0-0 0, Hopkins 0-0 0-0 0, Abbott 0-0 0-0 0, totals 15-57 11-17 47

    B - Robinson 2-6 2-2 6, Good 6-12 2-2 18, Jordan 5-9 1-3 14, Rich 4-7 1-2 9, Harris 3-9 0-0 6, Lewis 2-6 0-0 4, Fletcher 1-4 0-1 2, Garrison 1-1 2-2 4, Moore 5-9 0-0 11, Hoshor 0-2 0-0 0, Herdman 1-2 0-0 3, Smith 0-3 0-0 0, totals 30-70 8-11 77

    3-point goals - Fayetteville 6-17 (McVey 3-8, Alton 2-2, Krise 1-4, Dooley 0-3), Buffalo 9-27 (Good 4-9, Jordan 3-6, Herdman 1-2, Moore 1-4, Rich 0-1, Hoshor 0-1, Robinson 0-2, Fletcher 0-2)

    Sissonville 13 22 13 15 - 63

    Wayne 10 1 13 16 - 40

    S - Stowers 17, Null 15, McClung 7, Kelly 6, Bess 6, Miller 5, Crawford 4, Rorabaugh 3

    W - Elkins 8, Justice 7, Wickline 7, Watts 6, Egnor 3, Gilkerson 3, Queen 2, Baker 2, Napier 2

    Ripley 4 18 12 12 - 46

    Riverside 13 7 13 17 - 50

    Rip - Mullins 16, Poling 9, Cunningham 3, Hager 10, Williams 8

    Riv - Clayborn 3, Knapp 5, Bishop 6, Wood 16, Burger 18, Daw 2

    Clay County 5 16 7 13 - 41

    Herbert Hoover 13 10 8 20 - 51

    CC - Shamblin 11, Woodyard 6, S. Cole 8, C. Cole 8, Carver 4, McGlothin 4

    HH - Morris 7, Forbes 13, Schoolcraft 13, Blackwell 2, Burdette 14, White 2

    Winfield 9 16 9 16 - 50

    St. Albans 15 12 16 10 - 53

    W - Moore 15, Eggleton 11, Lawman 7, Rhoades 7, Arthur 4, Roberson 4, Thompson 2

    SA - B. Propst 18, Wilson 12, K. Propst 12, Davis 5, Oliver 4, Cooper 2

    Gilmer County 2 15 9 10 - 36

    Chas. Catholic 20 16 17 11 - 64

    G - Hickman 6, Ratliff 3, Aviles 9, Allison 7, Cunningham 11, Chapman 1.

    CC - Godwin 12, McCarty 20, Hoyer 2, George 13, Casto 12, McKown 3, Hovorka 2.

    Poca 13 11 7 11 - 42

    Tolsia 13 8 9 18 - 48

    P - Frampton 12, Cottrill 9, Payne 2, Chandler 10, Sigman 7, Buckley 2.

    T - Williamson 2, Brewer 5, Clark 7, Davis 11, Stacy 21, Stroud 2.

    Man 12 16 13 21 - 62

    Valley 31 14 23 22 - 90

    M - Keffer 15, Justice 2, K. Adkins 7, J. Adkins 22, Mullins 12, Rowe 4.

    V - Jones 4, Barron 4, Payne 16, Breckenridge 19, Winter 10, Warden 14, Wilkerson 4, McGinnis 7, Bowen 12.

    Wood Co. Chr. 14 15 12 14 - 55

    Calvary Baptist 11 17 11 9 - 48

    WC - Arnold 24, Goff 10, Morris 6, Brown 6, Heslop 5, Hughes 2, Davis 2

    CB - Heller 21, Spears 17, Salmons 10

    Nicholas County 12 16 14 16 - 58

    PikeView 12 13 8 11 - 44

    NC - M. Willis 2, Martin 17, Young 4, Hamilton 4, Shafer 21, Brown 2, Hogan 8,

    P - Nester 19, M. May 8, A. May 3, Ly. Hatfield 5, White 4, Runion 3, La. Hatfield 2

    Ravenswood 17 7 12 5 - 41

    Williamstown 11 19 9 13 - 51

    R - Burgess 9, Gandee 10, Martin 18, Radabugh 2, Crow 2.

    W - Webber 13, Hoskins 4, Debolt 6, Neely 8, Watson 5, Travis 5, Palmer 3, Wix 7.

    Grace Christian 12 20 10 17 - 59

    Teays Valley 16 14 20 20 - 70

    GC - Welch 21, Adkins 17, Lykins 9, Perdue 6, Perry 5, Stepp 1

    TVC - Beacom 32, Wojcieszak 18, Parsons 11, Moore 8, Mace 1

    Chapmanville 14 20 10 15 - 59

    Nicholas County 17 14 17 20 - 68

    C - Hurst 4, Martin 24, Williamson 2, Plumley 19, Dalton 2, Casto 4, Cox 4.

    NC - Ray 7, Tharp 24, McCourt 7, McClung 6, Peyatt 8, Tolley 2, Hill 14.

    St. Joseph 9 4 16 14 - 43

    Tug Valley 22 23 22 16 - 83

    SJ - Jenkins 2, McNeil 2, Mays 20, Robel 10, Gaynor 2, Goheen 2, Armstead 3.

    TV - K. Newsome 1, White 8, Hager 4, Muncy 3, Sturgell 7, Copley 5, A. Baisden 6, M. Newsome 15, Brewer 14, T. Baisden 20, Dillon 2.

    Monday's state scores

    Calhoun County 87, Hannan 58

    Elkins 73, Liberty Harrison 41

    Greater Beckley Christian 93, River View 37

    Greenbrier West 60, Midland Trail 45

    Morgantown 61, Preston 52

    Mount View 64, PikeView 60, OT

    Notre Dame 67, Grafton 50

    Parkersburg Catholic 74, Doddridge County 54

    St. Marys 66, South Harrison 36

    Woodrow Wilson 96, Shady Spring 73

    Big Atlantic Classic

    Bluefield 67, Westside 56

    Tygarts Valley 59, Valley Fayette 57

    POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

    Bishop Walsh, Md. vs. Frankfort, ppd. to Jan 29.

    Union Grant vs. Turkeyfoot Valley, Pa., ccd.

     

    GIRLS

    Tuesday's state scores

    Bluefield 48, James Monroe 45

    Buffalo 69, Sherman 46

    Clay County 65, Gilmer County 54

    Clay-Battelle 72, Notre Dame 43

    Frankfort 55, Petersburg 47

    Huntington 69, Cabell Midland 55

    Martinsburg 52, Washington 41

    Nitro 56, Hurricane 30

    Princeton 60, Woodrow Wilson 49

    Spring Valley 73, South Charleston 43

    St. Albans 53, Winfield 50

    Tuesday's linescores

    Parkersburg 13 20 13 15 - 61

    Geo. Washington 12 14 25 14 - 65

    P - I. Ward 7-13 4-8 18, Walker 6-14 2-2 14, Morrison 4-8 2-2 13, Ackerman 2-7 0-0 6, Dent 1-4 0-0 3, Kurucz 2-5 0-0 6, Slone 0-1 0-0 0, Schumacher 0-0 0-0 0, Cox 0-2 1-2 1. Totals 22-54 9-14 61

    G - R. Ward 6-9 6-7 21, Harrison 4-13 4-8 12, Mobayed 4-9 1-3 9, K. Stewart 3-11 0-0 8, H. Stewart 3-9 0-2 7, Gilmore 2-7 0-0 4, Roberts 2-2 0-0 4, Ash 0-1 0-0 0. Totals 24-61 11-16 65

    3-point goals - Park. 8-20 (Morrison 3-7, Ackerman 2-6, Dent 1-1, Kurucz 2-3, Slone 0-1, Cox 0-2). GW 6-18 (R. Ward 3-5, Harrison 0-1, K. Stewart 2-7, H. Stewart 1-4, Ash 0-1)

    Buffalo 22 16 25 6 - 69

    Sherman 7 18 4 17 - 46

    B - Parkins 22, Dunn 17, Bailey 13, Allen 6, Roush 5, Cochran 6.

    S - Smith 2, Lewis 12, Massey 10, Davis 5, Kinder 5, Skinner 5, Chapman 7.

    Ohio Valley Chr. 13 12 6 10 - 41

    Elk Valley Chr. 18 22 25 19 - 84

    OVC - B. Sargent 7, Crank 17, Schoonover 2, Elliott 2, R. Sargent 2, Carmen 11.

    EVC - Young 7, C. Burdette 29, K. Burdette 11, Williams 20, H. Davis 4, Oxley 11, S. Davis 2.

    Nitro 14 15 11 16 - 56

    Hurricane 12 9 5 4 - 30

    N - Shamblin 28, Linville 2, Mace 2, Belcher 5, Douglas 11, Hill 2, Miller 6.

    H - Barber 4, Watson 9, Sargent 3, Crompton 5, McClanahan 4, Sturdavent 5.

    Sissonville 17 10 24 9 - 60

    Wayne 10 6 3 15 - 34

    S - Jones 21, Youngblood 10, Reed 10, Henry 8, McCoy 6, Murray 2, Minsker 2, McClung 1

    W - Marsh 15, Bartram 9, Justice 4, Ferguson 4, Gue 2

    Woodrow Wilson 11 14 10 14 - 49

    Princeton 15 12 18 15 - 60

    WW - Akers 4, Francois 15, Lewis 2, Butler 15, Payne 2, Thompson 11.

    P - Inman 2, Akers 27, Culicerto 4, Mullins 10, Payne 10, Preservati 5, Surface 2.

    Oak Hill 8 9 6 7 - 38

    Midland Trail 17 17 21 18 - 67

    OH - Barron 16, Goodman 12, Teel 4, Kessler 6, Ovalle 2,

    MT - Cochran 15, Cooper 11, Carte 14, Workman 14, Keeney 4, Legg 3, Syner 6

    Monday's state scores

    Bellaire St. John, Ohio 59, Cameron 29

    Braxton County 37, South Harrison 21

    Corning Miller, Ohio 59, Wahama 49

    Fayetteville 66, Valley Fayette 45

    John Marshall 63, Brooke 52

    Logan 72, Man 52

    Madonna 51, Toronto, Ohio 33

    Point Pleasant 49, Bidwell River Valley, Ohio 43

    Robert C. Byrd 58, Lincoln 54

    Tolsia 68, Tug Valley 45

    Trinity 56, Linsly 55

    Tucker County 67, Philip Barbour 51

    University 69, Fairmont Senior 4

    Webster County 57, Richwood 39

    Williamstown 79, Tyler Consolidated 65

    Wood County Christian 60, Valley Wetzel 25

    Wyoming East 76, Independence 50

    POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

    Alleghany, Va. vs. Pocahontas County, ccd.

    Monday's linescores

    Poca 7 4 8 15 - 34

    Mingo Central 10 12 21 9 - 52

    P - Ord 7, Sayre 7, Ball 11, Hutchins 4, Bailey 2, Bias 3

    M - Farmer 8, Hammond 7, Curry 8, Browning 3, Church 5, Taylor 2, Stumbo 5, Maynard 11, Smith 3

    Valley 12 12 11 10 - 45

    Fayetteville 10 14 15 27 -  66

    V - Bird 11, Grubb 4, Buchan 21, Payne 9

    F - Brown 34, Hogan 5, Sisler 2, Alv. Sedlock 16, Pritt 6, Aly. Sedlock 3

    MIDDLE SCHOOL

    Boys

    Teays Valley Chrisitan 40,

    Grace Christian 37

    T - Salgaudo 19. G - Childers 12.

    Girls

    Teays Valley Christian 33,

    Grace Christian 13

    TV - Edwards 14. GC - Tanner 5.

     

     

     

     

     

     


    Print

    User Comments