Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep basketball scores, boxes -- Feb. 27

GIRLS

Regional pairings

Note: All games at 7 p.m. unless noted. Winners advance to state tournament March 6-9 at Charleston Civic Center

Class AAA

All games Tuesday unless noted

Region 1

  • Morgantown 61, Wheeling Park 52
  • Parkersburg South 65, University 53
  • Region 2

  • Martinsburg 54, Hampshire 37
  • Hedgesville 93, Elkins 33
  • Region 3

  • Capital (9-13) at Greenbrier East (24-0), 7 p.m. today
  • Princeton 71, George Washington 66
  • Region 4

  • Spring Valley 70, Winfield 47
  • Logan 57, St. Albans 46
  • Class AA

    All games Wednesday

    Region 1

  • Fairmont Senior 57, Ravenswood 45
  • North Marion 59, Braxton County 55
  • Region 2

  • Bridgeport 57, Berkeley Springs 39
  • Lincoln 53, Frankfort 31
  • Region 3

  • PikeView 57, Summers County 38
  • Westside 68, Bluefield 34
  • Region 4

  • Clay County 74, Tolsia 57
  • Nicholas County 39, Scott 29
  • Class A

    All games today

    Region 1

  • Magnolia (11-12) at St. Marys (22-1)
  • Trinity (13-10) at Wheeling Central (20-4)
  • Region 2

  • Tygarts Valley (16-7) at Pocahontas County (17-5)
  • Pendleton County (12-8) at Tucker County (18-5)
  • Region 3

  • Man (14-10) at Fayetteville (17-6)
  • Valley Fayette (12-7) at Tug Valley (15-8)
  • Region 4

  • Parkersburg Catholic (15-7) at St. Joseph (21-1)
  • Charleston Catholic (9-15) at Williamstown (13-9)
  • Wednesday's linescores

    Scott    11    7    7    4    -    29

    Nicholas County    7    14    9    9    -    39

    Scott - Dotson 4, Blankenship 7, Conway 6, McKinney 6, Blankenship 6.

    Nicholas - Young 4, Martin 2, Willis 9, Hamilton 6, Shafer 16, Brown 2.

    Bluefield    9    12    9    4    -    34

    Westside    17    19    17    15    -    68

    B - Simms 5, Edwards 5, Brown 6, Hayden 2, Fullerton 5, Hopkins 7, Taxley 4

    W - Spolarich 5, D. Brown 9, Davis 7, Endicott 4, Hash 5, Walker 7, S. Brown 2, Milam 2, Lester 27

    Fairmont Senior    14    9    16    18    -    57

    Ravenswood    8    8    16    13    -    45

    R - Miller 7 7-11 23, Youell 3 0-0 6, Treadway 2 1-4 5, Carmichael 1 0-0 2, Murray 1 0-1 2, Love 1 0-0 3, Scritchfield 2 0-0 4, totals 17 10-16 45

    FS - Johnson 3 1-2 7, Bundy 1 4-4 6, Tenney 3 1-2 7, Whaley 6 3-4 15, Stoller 10 2-5 22, totals 23 11-17 59

    Clay County    27    11    19    17    -    74

    Tolsia    8    22    11    16    -    57

    C - Ramsey 3, Lucas 11, Alley 2, Young 4, Samples 2, Wynn 5, Gould 17, Barker 20, Horrocks 10, Haverty 2

    T - Lahoda 4, J. Maynard 5, Winnett 10, Vanhoose 3, K. Maynard 16, Presley 37

    BOYS

    Sectional tournament pairings

    (Seeds in parentheses, if known)

    Class AAA

    Region 1

    Section 1

  • Wednesday: Parkersburg South 64, Parkersburg 62; Wheeling Park 60, Brooke 47
  • Friday: No. 3 Wheeling Park at No. 1 Parkersburg South
  • Section 2

  • Wednesday: No. 4 John Marshall at No. 1 Morgantown, late; No. 3 Preston at No. 2 University, late
  • Friday: Championship at higher seed
  • Region 2

    Section 1

  • Monday: Musselman 66, Jefferson 50
  • Wednesday: Musselman at Martinsburg, late; Hedgesville at Washington, late
  • Friday: Championship at higher seed
  • Section 2

  • Wednesday: No. 4 Buckhannon-Upshur at No. 1 Lewis County, late; No. 3 Hampshire at No. 2 Elkins, late
  • Friday: Championship at higher seed
  • , 7 p.m.

    Region 3

    Section 1

  • Monday: Capital 75, Ripley 50
  • Wednesday: South Charleston 74, Capital 42; Riverside 64, George Washington 59
  • Friday: No. 3 Riverside at No. 1 South Charleston, 7 p.m.
  • Section 2

  • Monday: Shady Spring 65, Oak Hill 58
  • At Brushfork Armory (Bluefield)

  • Wednesday: Greenbrier East 65, Princeton 58; Woodrow Wilson 84, Shady Spring 77
  • Friday: No. 2 Greenbrier East vs. No. 1 Woodrow Wilson, 7:30 p.m.
  • Region 4

    Section 1

  • Monday: Point Pleasant 67, St. Albans 53
  • Wednesday: Hurricane 78, Point Pleasant 61; Nitro 63, Winfield 60
  • Friday: No. 3 Nitro at No. 1 Hurricane, 7:30 p.m.
  • Section 2

    At Huntington High School

  • Monday: Cabell Midland 74, Lincoln County 47
  • At Cabell Midland

  • Wednesday: Logan 76, Spring Valley 71, OT; Huntington 70, Cabell Midland 64
  • Friday: Logan vs. Huntington, 7:30 p.m.
  • Class AA

    Region 1

    Section 1

  • Tuesday: North Marion 81, Oak Glen 60; Fairmont Senior 72, East Fairmont 52
  • Friday: No. 2 Fairmont Senior at No. 1 North Marion, 7:30 p.m.
  • Section 2

  • Monday: Braxton County 54, Ravenswood 41
  • Tuesday: Webster County 66, Braxton County 41; Ritchie County 58, Roane County 54
  • Friday: No. 3 Ritchie County at No. 1 Webster County, 7 p.m.
  • Region 2

    Section 1

  • Monday: Keyser 78, Petersburg 68, OT; Frankfort 60, Berkeley Springs 55
  • Today: No. 4 Keyser at No. 3 Frankfort
  • Section 2

  • Tuesday: Grafton 45, Lincoln 42; Philip Barbour 65, Liberty Harrison 55
  • Today: No. 3 Philip Barbour at No. 2 Robert C. Byrd; No. 4 Grafton at No. 1 Bridgeport
  • Saturday: Championship game at higher seed
  • Region 3

    Section 1

    At Beckley-Raleigh Co. Convention Center

  • Tuesday: No. 2 Wyoming East 71, No. 3 Summers County 46; Westside 91, Independence 47
  • Today: No. 2 Wyoming East vs. No. 1 Westside, 7:30 p.m.
  • Section 2

    At Princeton High School

  • Tuesday: No. 1 Bluefield 79, James Monroe 47; PikeView 62, Mount View 58, OT
  • Friday: No. 3 PikeView vs. No. 1 Bluefield, 7 p.m.
  • Region 4

    Section 1

  • Monday: Sissonville 70, Clay County 51
  • Tuesday: Poca 66, Sissonville 60, OT; Herbert Hoover 52, Nicholas County 36
  • Friday: No. 2 Herbert Hoover at No. 1 Poca, 7 p.m.
  • Section 2

    At Logan Field House

  • Today: No. 1 Tolsia vs. No. 4 Chapmanville, 6 p.m.; No. 2 Scott vs. No. 3 Mingo Central, 8 p.m.
  •   Saturday: Championship
  • Class A

    Region 1

    Section 1

  • Tuesday: Magnolia 79, Madonna 56; Wheeling Central 67, Bishop Donahue 64
  • At John Marshall

  • Friday: No. 2 Wheeling Central vs. No. 1 Magnolia, 7 p.m.
  • Section 2

    At Doddridge County

  • Tuesday: Clay-Battelle 61, Trinity 52; St. Marys 58, Tyler Consolidated 52
  • Friday: No. 2 Clay-Battelle vs. No. 1 St. Marys, 7 p.m.
  • Region 2

    Section 1

  • Monday: No. 4 South Harrison 74, No. 5 Union 33; No. 3 Notre Dame 88, No. 6 Harman 50
  • At Alderson-Broaddus

  • Wednesday: Tucker County 59, South Harrison 30; Notre Dame vs. No. 2 Tygarts Valley, late
  • Friday: No. 1 Tucker County vs. Notre Dame-Tygarts Valley winner, 7 p.m.
  • Section 2

  • Wednesday: No. 6 West Virginia School for the Deaf at No. 3 Pendleton County, late; No. 5 Paw Paw at No. 4 Pocahontas County, late
  • Today: Lowest remaining seed at No. 1 Moorefield, 7 p.m.; Highest remaining seed at No. 2 East Hardy, 7 p.m.
  • Friday: Championship at Petersburg, 7 p.m.
  • Region 3

    Section 1

  • Tuesday: Greater Beckley Christian 76, Sherman 56; Tug Valley 94, Man 36
  • Friday: No. 2 Greater Beckley Christian at No. 1 Tug Valley, 7 p.m.
  • Section 2

  • Monday: Meadow Bridge 56, Richwood 52; Midland Trail 84, Fayetteville 59
  • Wednesday: Valley 66, Meadow Bridge 41; No. 3 Midland Trail at No. 2 Greenbrier West, late
  • Friday: Midland Trail-Greenbrier West winner at No. 1 Valley
  • Region 4

    Section 1

    At Ritchie County

  • Wednesday: Parkersburg Catholic 81, Wirt County 41; Gilmer County 44, Williamstown 29
  • Saturday: No. 1 Parkersburg Catholic vs. No. 2 Gilmer County, 7 p.m.
  • Section 2

  • Monday: St. Joseph 77, Hannan 50
  • Wednesday: Buffalo 69, Wahama 58; Charleston Catholic 75, St. Joseph 36
  • Friday: No. 2 Buffalo at No. 1 Charleston Catholic at Wahama, 7:30 p.m.
  • Wednesday's linescores

    Princeton    13    13    3    29    -    58

    Greenbrier East    13    11    12    29    -    65

    P - Meadows 26, Walter 15, Jennelle 10, Caron 3, Ferguson 2, Clements 2

     GE - Watson 29, Woodliff 12, Romeo 11, Canterbury 9, Browning 3, Ramsey 1

    Riverside    11    19    14    20    -    64

    George Wash.    10    9    22    18    -    59

    R - Reed 3-8 1-4 8, Wood 9-17 7-7 26, Light 6-7 2-2 15, Womack 0-0 0-0 0, Brock 1-2 0-0 2, Butcher 1-3 0-0 2, Lawson 3-5 1-2 9, Carpenter 1-3 0-0 2, Jones 0-0 0-0 0. Totals 24-45 11-15 64

    G - Eddy 7-22 8-9 23, Breeden 4-13 6-9 15, King 3-11 0-0 7, Kay 1-4 0-2 3, Hoston 5-13 1-1 11, Glines 0-1 0-0 0, Carena 0-0 0-0 0. Totals 20-64 15-21 59

    3-point goals - Riverside 5-13 (Reed 1-3, Wood 1-5, Light 1-1, Butcher 0-1, Lawson 2-3). GW 4-19 (Eddy 1-8, Breeden 1-3, King 1-4, Kay 1-3, Glines 0-1)

    Capital    11    17    4    10    -    42

    So. Charleston    20    22    18    14    -    74

    C - Morris 5-15 3-6 16, Kinney 0-3 0-0 0, Coleman 3-8 0-0 6, Grose 3-8 0-0 9, Johnson 3-3 0-0 6, Goldsmith 1-4 0-0 3, Duncan 0-1 0-0 0, K.Adkins 1-2 0-0 2, D.Adkins 0-1 0-0 0, McNabb 0-2 0-0 0, Moore 0-1 0-0 0, Ross 0-0 0-0 0, Williams 0-0 0-0 0, Stokes 0-0 0-0 0, totals 16-48 3-6 42

    SC - Harris 2-5 2-4 6, Kincaid 3-8 0-0 9, Cunningham 6-9 2-2 14, Reese 2-5 4-6 8, Moles 5-7 2-4 12, Knapper 4-6 0-0 10, Clark 0-4 3-4 3, Dean 0-1 0-0 0, Risher 1-2 0-0 2, Grier 2-3 0-0 5, Cosby 1-2 0-0 2, Davis 0-0 0-0 0, Satterfield 1-2 0-0 2, totals 27-54 13-22 74

    3-point goals - Capital 7-17 (Grose 3-5, Morris 3-7, Goldsmith 1-2, Kinney 0-1, Coleman 0-2), SC 7-15 (Kincaid 3-6, Knapper 2-3, Grier 1-1, Harris 1-3, Cunningham 0-1, Reese 0-1)

    Point Pleasant    17    17    14    13    -    61

    Hurricane    18    26    27    7    -    78

    PP - McCarty 7, Norris 2, Williamson 8, Slack 11, Yates 14, Wade Martin 12, Summerville 5, Chapman 2

    H - Renick 1, Sorsaia 14, Harris 27, Dawson 13, Defries 2, Estep 9, Miles 12

    Parkersburg    10    23    18    11    -    62    

    Parkers. South    17    13    15    19    -    64

    P - Bayer 6, Umpleby 16, Britton 23, Aldridge 2, Strobl 2, Webster 8, Colebank 5

    PS - Bolen 8, Monroe 8, Dennis 23, Lawrentz 5, Rippeto 1, Mitchem 11, Berry 1, Cox 7

    Nitro    10    20    12    21    -    63

    Winfield    11    10    24    15    -    60

    N - Sirianni 21, Taylor 5, Mawyer 5, Barton 15, Ferrari 4, Clark 13

    W - Turner 24, Show 6, Fisher 8, Bellomy 12, Pence 10

    Wahama    18    16    11    13    -    58

    Buffalo    20    17    22    10    -    69

    W - Bradley 5, Zuspan 14, Gibbs 17, Jordan 21, Sisk 1

    B - Robinson 6, Good 16, Jordan 30, Rich 11, Harris 4, Fletcher 2

    Meadow Bridge    18    8    8    7    -    41

    Valley    12    14    15    25    -    66

    MB - White 6, Pomeroy 14, Porter 6, Farr 13, Bragg 2

    V - Breckenridge 17, Warden 9, McGinnis 2, Barron 10, Bowen 10, Winter 2, Payne 15, Liddle 1

    Cabell Midland    11    8    8    20    -    47

    Huntington    25    11    15    19    -    70

    CM - Bickford 5, Pettit 11, Adkins 14, Dailey 8, Beckett 6, Matthews 3

    H - Meadows 6, Washington 5, Nicks 6, Wooding 17, Mann 2, Pennington 2, Howard 5, Demoss 8, Tubbs 13, Miller 2, Dunn-Martin 4.

    Spring Valley    19    12    18    16    6-    71

    Logan    11    17    13    24    11-    76

    SV - Herbert 18, Steele 20, Keyser 13, Kilgore 10, Robertson 7, Meade 3

    L - Reynolds 21, Williams 2, Tomblin 7, Minnick 27, Miller 19

    St. Joe    0    9    15    12    -    36

    Char. Catholic    18    17    25    15    -    75

    SJ - Goheen 4, Adkins 2, Goetz 3, McNeil 6, Mays 3, Rabel 7, Walters 6, Dransfield 3, Brocks 2

    CC - Godwin 7, McCarty 13, Hoyer 2, George 22, Casto 9, N. McKown 4, Hovorka 2, Herlihy 9, Persily 3, S. McKown 4

    Tuesday's linescore

    Sherman    9    15    19    13    -    56

    Greater Beckley    20    17    19    20    -    76

    S - Brewer 4 1-2 10, Muncy 5 2-2 15, Lowe 1 1-4 3, Lester 1 0-0 2, Harrah 3 4-4 10, A.Pauley 1 0-0 2, Smith 4 3-4 14, totals 19 11-16 56

    GBC - Staunton-Bailey 7 8-10 23, Kidd 3 0-0 8, Cook 0 0-2 0, Payne 1 0-2 2, Daniels 7 1-1 18, Mullins 8 0-1 21, Helton 1 1-2 4, totals 27 10-18 76


    Print

    User Comments