Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep basketball scores, boxes -- March 1

GIRLS

Regional pairings

Note: All games at 7 p.m. unless noted. Winners advance to state tournament March 6-9 at Charleston Civic Center

Class AAA

All games Tuesday unless noted

Region 1

  • Morgantown 61, Wheeling Park 52
  • Parkersburg South 65, University 53
  • Region 2

  • Martinsburg 54, Hampshire 37
  • Hedgesville 93, Elkins 33
  • Region 3

  • Capital 54, Greenbrier East 45
  • Princeton 71, George Washington 66
  • Region 4

  • Spring Valley 70, Winfield 47
  • Logan 57, St. Albans 46
  • Class AA

    All games Wednesday

    Region 1

  • Fairmont Senior 57, Ravenswood 45
  • North Marion 59, Braxton County 55
  • Region 2

  • Bridgeport 57, Berkeley Springs 39
  • Lincoln 53, Frankfort 31
  • Region 3

  • PikeView 57, Summers County 38
  • Westside 68, Bluefield 34
  • Region 4

  • Clay County 74, Tolsia 57
  • Nicholas County 39, Scott 29
  • Class A

    All games Thursday

    Region 1

  • St. Marys 72, Magnolia 29
  • Wheeling Central 61, Trinity 33
  • Region 2

  • Tygarts Valley 45, Pocahontas County 40
  • Tucker County 64, Pendleton County 43
  • Region 3

  • Man 79, Fayetteville 71, 2OT
  • Valley Fayette 62, Tug Valley 58
  • Region 4

  • St. Joseph 73, Parkersburg Catholic 45
  • Williamstown 63, Charleston Catholic 38
  • State tournament pairings

    Class AAA

    Wednesday's games

    Quarterfinals

  • No. 2 Morgantown (19-5) vs. No. 7 Martinsburg (15-6), 11:15 a.m.
  • No. 1 Spring Valley (22-3) vs. No. 8 Capital (10-13), 7:15 p.m.
  • Thursday's games

    Quarterfinals

  • No. 4 Princeton (19-5) vs. No. 5 Logan (15-9), 11:15 a.m.
  • No. 3 Parkersburg South (17-7) vs. No. 6 Hedgesville (18-7), 7:15 p.m.
  • Friday, March 8

    Semifinals

  • Spring Valley-Capital winner vs. Princeton-Logan winner, 5:30 p.m.
  • Morgantown-Martinsburg winner vs. Parkersburg South-Hedgesville winner, 9 p.m.
  • Saturday, March 9

  • Semifinal winners, 7:15 p.m.
  • Class AA

    Thursday's games

    Quarterfinals

  • No. 3 Nicholas County (20-3) vs. No. 6 North Marion (18-4), 9:30 a.m.
  • No. 2 Bridgeport (22-2) vs. No. 7 Lincoln (16-9), 1 p.m.
  • No. 1 Westside (23-1) vs. No. 8 Pike View (14-10), 5:30 p.m.
  • No. 4 Clay County (18-6) vs. No. 5 Fairmont Senior (18-6), 9 p.m.
  • Friday, March 8

    Semifinals

  • Nicholas-North Marion winner vs. Bridgeport-Lincoln winner, 11:15 a.m.
  • Westside-PikeView winner vs. Clay-Fairmont Senior winner, 7:15 p.m.
  • Saturday, March 9

    Championship

  • Semifinal winners, 2:30 p.m.
  • Class A

    Wednesday's games

    Quarterfinals

  •   No. 3 St. Marys (23-1) vs. No. 6 Tygarts Valley (17-7), 9:30 a.m.
  • No. 2 Wheeling Central (21-4) vs. No. 7 Valley Fayette (13-7), 1 p.m.
  • No. 1 St. Joseph (22-1) vs. No. 8 Man (15-10), 5:30 p.m.
  • No. 4 Tucker County (19-5) vs. No. 5 Williamstown (14-9), 9 p.m.
  • Friday, March 8

    Semifinals

  • St. Marys-Tygarts Valley winner vs. Wheeling Central-Valley winner, 9:30 a.m.
  • St. Joseph-Man winner vs. Tucker-Williamstown winner, 1 p.m.
  • Saturday, March 9

    Championship

  • Semifinal winners, noon
  • BOYS

    Sectional tournament pairings

    (Seeds in parentheses, if known)

    Class AAA

    Region 1

    Section 1

  • Wednesday: Parkersburg South 64, Parkersburg 62; Wheeling Park 60, Brooke 47
  • Friday: Parkersburg South 60, Wheeling Park 46
  • Section 2

  • Wednesday: Morgantown 73, John Marshall 34; University 47, Preston 44
  • Friday: No. 2 University at No. 1 Morgantown, late
  • Region 2

    Section 1

  • Wednesday: Martinsburg 76, Musselman 43; Washington 58, Hedgesville 54
  • Friday: Martinsburg 61, Washington 55
  • Section 2

  • Wednesday: Elkins 56, Hampshire 43; Lewis County 58, Buckhannon-Upshur 41
  • Friday: No. 2 Elkins at No. 1 Lewis County, late
  • Region 3

    Section 1

  • Wednesday: South Charleston 74, Capital 42; Riverside 64, George Washington 59
  • Friday: South Charleston 80, Riverside 50
  • Section 2

    At Brushfork Armory (Bluefield)

  • Wednesday: Greenbrier East 65, Princeton 58; Woodrow Wilson 84, Shady Spring 77
  • Friday: Woodrow Wilson 80, Greenbrier East 48
  • Region 4

    Section 1

  • Wednesday: Hurricane 78, Point Pleasant 61; Nitro 63, Winfield 60
  • Friday: Hurricane 75, Nitro 45
  • Section 2

    At Huntington High School

    At Cabell Midland

  • Wednesday: Logan 76, Spring Valley 71, OT; Huntington 70, Cabell Midland 64
  • Friday: Huntington 49, Logan 36
  • Class AA

    Region 1

    Section 1

  • Tuesday: North Marion 81, Oak Glen 60; Fairmont Senior 72, East Fairmont 52
  • Friday: Fairmont Senior 57, North Marion 45
  • Section 2

  • Tuesday: Webster County 66, Braxton County 41; Ritchie County 58, Roane County 54
  • Friday: Webster County 74, Ritchie County 48
  • Region 2

    Section 1

  • Monday: Keyser 78, Petersburg 68, OT; Frankfort 60, Berkeley Springs 55
  • Thursday: Frankfort 56, Keyser 38
  • Section 2

  • Tuesday: Grafton 45, Lincoln 42; Philip Barbour 65, Liberty Harrison 55
  • Thursday: Bridgeport 70, Grafton 47; Robert C. Byrd 64, Philip Barbour 44
  • Today: No. 2 Robert C. Byrd at No. 1 Bridgeport
  • Region 3

    Section 1

    At Beckley-Raleigh Co. Convention Center

  • Tuesday: No. 2 Wyoming East 71, No. 3 Summers County 46; Westside 91, Independence 47
  • Thursday: Westside 65, Wyoming East 60
  • Section 2

    At Princeton High School

  • Tuesday: No. 1 Bluefield 79, James Monroe 47; PikeView 62, Mount View 58, OT
  • Friday: No. 3 PikeView vs. No. 1 Bluefield, late
  • Region 4

    Section 1

  • Tuesday: Poca 66, Sissonville 60, OT; Herbert Hoover 52, Nicholas County 36
  • Friday: Poca 43, Herbert Hoover 28
  • Section 2

    At Logan Field House

  • Thursday: Scott 56, Mingo Central 54; Tolsia 38, Chapmanville 35
  •   Today: No. 1 Tolsia vs. No. 2 Scott
  • Class A

    Region 1

    Section 1

    At John Marshall

  • Friday: No. 2 Wheeling Central vs. No. 1 Magnolia, late
  • Section 2

    At Doddridge County

  • Tuesday: Clay-Battelle 61, Trinity 52; St. Marys 58, Tyler Consolidated 52
  • Friday: St. Marys 64, Clay-Battelle 51
  • Region 2

    Section 1

    At Alderson-Broaddus

  • Wednesday: Tucker County 59, South Harrison 30; Notre Dame 63, Tygarts Valley 50
  • Friday: Tucker County 71, Notre Dame 66
  • Section 2

  • Friday: Moorefield 62, Pocahontas County 37; East Hardy 53, Pendleton County 33
  • Today: No. 1 Moorefield vs. No. 2 East  Hardy at Petersburg, 7 p.m.
  • Region 3

    Section 1

  • Tuesday: Greater Beckley Christian 76, Sherman 56; Tug Valley 94, Man 36
  • Friday: Tug Valley 72, Greater Beckley Christian 47
  • Section 2

  • Wednesday: Valley 66, Meadow Bridge 41; Greenbrier West 73, Midland Trail 44
  • Friday: Valley 60, Greenbrier West 53
  • Region 4

    Section 1

    At Ritchie County

  • Wednesday: Parkersburg Catholic 81, Wirt County 41; Gilmer County 44, Williamstown 29
  • Today: No. 1 Parkersburg Catholic vs. No. 2 Gilmer County, 7 p.m.
  • Section 2

  • Wednesday: Buffalo 69, Wahama 58; Charleston Catholic 75, St. Joseph 36
  • Friday: Charleston Catholic 55, Buffalo 44
  • Wheeling Park    9    9    16    12    -46

    Parkersburg South    8    20    16    16    -60

    WP - Reinbeau 11, Bibey 2, Saseen 10, Smith 6, Bledsoe 1, Moffett 4, Kowalo 12

    PS - Monroe 8, Dennis 12, Mitchem 22, Cox 18

    Hoover    6    11    4    7    -28

    Poca    11    11    7    14    -43

    Hoover - Morris 5-9 0-0 10, Forbes 2-5 0-0 4, Schoolcraft 2-4 3-5 7, Blackwell 0-3 0-0 0, Burdette 3-6 1-2 7, White 0-0 0-0 0, Teel 0-1 0-0 0, Gurski 0-0 0-0 0, Bucklew 0-0 0-0 0, Topps 0-0 0-0 0, Justice 0-0 0-0 0, Parrish 0-0 0-0 0. Totals 12-28 4-7 28.

    Poca - Frampton 3-7 0-0 6, Cottrill 1-2 5-5 7, Arthur 0-0 0-0 0, Payne 2-5 0-0 0, Samples 0-0 0-0 0, Meeks 0-0 0-0 0, Chandler 7-8 0-0 16, Bailey 0-0 0-0 0, Sigman 2-3 1-2 6, Hamrick 0-0 0-0 0, Buckley 0-0 0-0 0, Morrison 2-4 0-2 4.

    3-point goals - Hoover 0-4; Poca 3-6 (Chandler 2-2, Sigman 1-2, Morrison 0-2).

    Ritchie County    8    15    11    14    -48

    Webster County    18    21    20    15    -74

    RC - Hogue 2, Sage 3, Hilvers 7, Leggett 3, Burges 3, Cottrill 3, Davis 25, Shipe 2, Allen 2

    WC - R. Cogar 2, Davis 4, Thayer 2, Williams 1, Green 4, Morris 25, Given 24, Taylor 8, S. Cogar 4

    Buffalo    15    11    9    9    -44

    Chas. Catholic    6    11    22    16    -55

    B - Robinson 13, Good 6, Lewis 11, Jordan 5, Rich 7

    CC - Godwin 6, McCarty 12, Casto 17, George 20

    Greenbrier East    7    12    12    17    -48

    Woodrow Wilson    19    12    25    24    -80

    GE - Watson 14, Browning 14, Canterbury 3, Romeo 8, Woodliff 9.

    WW - Johnson 22, Nabors 13, C. Hancock 13, Osborne 10, Carrington 4, Acord 4, Deems 4, Fortune 8, N. Hancock 2.

    Gr. Beckley Chr.    10    11    14    12    -47

    Tug Valley    20    18    18    16    -72

    GBC - Staunton 16, Cook 2, Daniels 2, Mullins 20, Helton 7.

    TV - Hager 2, Muncy 13, Sturgell 6, A. Baisden 2, Newsome 17, Brewer 10, T. Baisden 18, Dillon 4.

    Greenbrier West    13    16    12    12    -53

    Valley    21    12    14    13    -60

    GW - Cox 3 0-0 6, Ransom 0 0-0 0, Gabbert 0 0-0 0, A.Hendrix 1 4-5 6, P.Hendrix 0 0-0 0, Gwinn 1 4-4 6, Johnson 2 0-0 4, Ennis 3 0-0 6, Jennings 2 2-2 6, Martin 8 3-6 19, totals 20 13-17 53

    V - Breckenridge 4 0-0 8, Warden 9 4-4 25, McGinnis 5 0-0 13, Barron 0 0-0 0, Bowen 5 2-2 12, Winter 0 0-0 0, Payne 0 2-2 2, Wilkerson 0 0-0 0, totals 23 8-8 60

    Riverside    13    14    5    18    -50

    South Charleston    30    9    19    22    -80

    R - Reed 5-9 2-4 13, Brock 0-1 0-0 0, Light 5-10 5-8 16, Wood 1-4 0-1 3, Lawson 3-4 0-1 6, Carpenter 0-1 0-0 0, Butcher 0-3 0-0 0, Womack 0-1 2-2 2, Jones 2-4 0-0 4, Tr.Smith 0-1 0-0 0, Ta.Smith 0-0 0-0 0, Eplin 0-0 0-0 0, Sparks 2-3 0-0 6, totals 18-41 9-16 50

    SC - Harris 3-6 0-0 8, Kincaid 1-3 0-0 3, Cunningham 6-8 1-2 13, Reese 2-3 2-2 6, Moles 4-7 8-9 17, Knapper 3-9 0-0 8, Clark 1-4 2-2 4, I.Cosby 0-0 0-0 0, Grier 3-5 2-2 9, Davis 1-2 2-2 4, Risher 1-2 0-0 2, Satterfield 0-2 0-0 0, J.Cosby 1-1 0-0 2, Dean 2-2 0-0 4, totals 28-54 17-19 80

    3-point goals - Riverside 5-15 (Sparks 2-2, Wood 1-2, Reed 1-3, Light 1-4, Carpenter 0-1, Tr.Smith 0-1, Butcher 0-2), SC 7-14 (Knapper 2-3, Harris 2-4, Grier 1-1, Moles 1-2, Kincaid 1-3, Clark 0-1)

    Pendleton County    8    5    13    7    -33

    East Hardy    11    17    15    10    -53

    PC - Yokum 4, Raines 6, Fox 6, Arrington 5, Hevener 4, Hill 3, Cooper 5.

    EH - Beck 10, Mangold 17, J. Basye 6, Skovron 9, Parker 9, W. Basye 2.

    Nitro    2    15    18    10    -45

    Hurricane    24    25    13    13    -75

    N - Sirianni 8-22 5-5 25, Clark 1-7 0-0 3, Ferrari 1-3 1-3 3, Taylor 1-2 2-2 4, Barton 3-7 0-2 8, Mawyer 0-3 0-0 0, Klocke 0-0 0-0 0, Heidenreich 0-0 0-0 0, Brewer 1-3 0-0 2, Walker 0-0 0-0 0. Totals 15-47 8-12 45

    H - Harris 3-8 0-0 7, Miles 3-4 1-2 7, Sorsaia 11-15 4-6 26, Dawson 5-13 2-2 14, Estep 4-8 0-0 8, DeFries 2-5 1-2 7, Cary 0-0 0-0 0, Rogoszewski 0-0 0-0 0, Ruggier 0-0 0-0 0, Fenerty 3-4 0-0 6, Renick 0-1 0-0 0. Totals 31-58 8-12 75

    3-point goals - Nitro 7-20 (Sirianni 4-9, Clark 1-3, Ferrari 0-1, Taylor 0-1, Barton 2-4, Mawyer 0-2). Hurricane 5-16 (Harris 1-3, Estep 0-1, DeFries 2-5)

    Logan    7    9    10    10    -36

    Huntington    15    7    16    11    -49

    L - Reynolds 11, Street 8, Tomblin 4, Williams 3, Miller 3, Preston 3, Minnick 3, Dalton 1

    H - Wooding 20, Dunn-Martin 5, Tubbs 8, Nicks 8, Howard 4, Demoss 4


    Print

    User Comments