Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep track and field results -- March 21

Capital Relays

At Laidley Field

Girls

Team scoring

1. Winfield 173; 2. Charleston Catholic 76; 3. Point Pleasant 69; 4. Winfield B 38; 5. (tie) Nitro, Riverside 26; 7. Capital 18; 8. St. Albans 10; 9. Capital B 7; 10. Tug Valley 3

Final events

  • 100 meters - 1. Emily Cole (Win) 12.99; 2. Shah (Win) 13.21; 3. Allred (Win) 13.85; 4. Bowman (Riv) 13.89; 5. Hodges (Cap-B) 14.50; 6. Keller (Riv) 15.09
  • 1.600 - 1. Peyton Panger (Cap) 5:23.92; 2. McMillion (Win) 5:37.86; 3. Wikel (Win) 5:45.08; 4. Shrader (Win) 6:09.06; 5. Albert (SA) 6:20.85; 6. Lane (CC) 6:27.41
  • 4x100 relay - 1. Winfield 52.62; 2. Charleston Catholic 55.3; 3. Point Pleasant 56.7; 4. Winfield B 57.24; 5. Riverside 1:01.82; 6. Tug Valley 1:03.01
  • 4x200 - 1. Winfield 1:53.38; 2. Point Pleasant 2:0027; 3. Winfield B 2:06.42; 4. St. Albans 2:13.35; 5. Tug Valley 2:13.98; 6. Charleston Catholic 2:14.04
  • 4x400 - 1. Winfield 4:32.3; 2. Charleston Catholic 4:44.15; 3. Point Pleasant 4:59.15; 4. Winfield B 5:00.25; 5. Capital 5:39.44; no sixth
  • 4x800 - 1. Winfield 10:26.33; 2. Charleston Catholic 11:13.58; 3. Point Pleasant 12:24.58; 4. Capital 13:15.29; 5. Riverside 13:47.62; no sixth
  •   Shuttle hurdles - 1. Winfield 1:12.14; 2. Point Pleasant 1:15.28; 3. Capital 1:24.67; 4. Winfield B 1:30.67; no others
  • 800 sprint medley - 1. Winfield 2:04.7; 2. Point Pleasant 2:05.2; 3. Charleston Catholic 2:14.04; 4. Winfield B 2:20.1; 5. Riverside 2:27.39; 6. Capital 2:36.93
  • 1,600 sprint medley - 1. Winfield 4:42.31; 2. Winfield B 4:53.22; 3. Charleston Catholic 5:15.05; 4. St. Albans 5:19.87; 5. Point Pleasant 5:7.04; no sixth
  • Distance medley - 1. Winfield 14:06.65; 2. Winfield B 14:43.03; 3. Charleston Catholic 15:18.81; 4. Riverside 18:28.0; no others
  • Shot put - 1. LaChelle Guinn (Nit) 30-71/4; 2. Yancey (Win) 28-1/2; 3. Wilson (Nit) 27-13/4; 4. Marks (CC) 27-0; 5. Blake (Win) 25-11/4; 6. Johnson (Riv) 25-0
  • Discus - 1. Gina Marks (CC) 74-5; 2. Layton (PP) 69-10; 3. Blankenship (PP) 68-9; 4. Wilson (Nit) 67-4; 5. Blake (Win) 66-4; 6. Christman (Win) 66-1
  • High jump - 1. Maleah Penn (Riv) 4-8; 2. Cartwright (Win) 4-6; 3. Lindenmuth (Nit) 4-2; no others
  • Long jump - 1. Alley Jordan (Win) 13-1; 2. Cartwright (Win) 13-1/4; 3. Taylor (CC) 12-81/4; 4. Grimm (PP) 12-41/2; 5. Maynard (Win) 12-4; 6. Young (PP) 12-21/2
  • Pole vault - 1. Allie Perry (Win) 9-0; 2. Casingal (CC) 7-6; 3. Layton (PP) 7-0; 4. Taylor (CC) 7-0; no others
  • Boys

    Team scoring

    1. Winfield 105; 2. Point Pleasant 93; 3. Capital 78; 4. St. Albans 57; 5. Charleston Catholic 33; 6. Huntington 32; 7. Winfield B 23; 8. Riverside 16; 9. Cross Lanes Christian 10; Capital B 5; 11. Tug Valley 4; 12. Nitro 1.

    Final events

  • 100 meters: 1. Marquez Griffin (PP) 11.14; 2. Jackson (Riv) 11.57; 3. Little (Cap) 11.67; 4. Kester (Win) 11.98; 5. O'Dell (CL) 12.21; 6. Edwards (CC) 12.38.
  • 1,600: 1. Michael Rahnke (Cap) 4:51.56; 2. Henley (SA) 4:54.56; 3. Sharp (Cap) 5:02.54; 4. Sheldon (Win B) 5:04.19; 5. Salgado (Win) 5:08.75; 6. Prudich (CL) 5:18.36.
  • 4x100 relay: 1. Point Pleasant 45.28; 2. Huntington 46.00; 3. Capital 46.02; 4. Winfield 47.12; 5. Riverside 48.00; 6. St. Albans 49.83.
  • 4x200 relay: 1. Point Pleasant 1:35.40; 2. Capital 1:36.62; 3. Huntington 1:37.35; 4. Winfield 1:38.47; 5. Tug Valley 1:45.51; 6. Cross Lanes Christian 1:46.85.
  • 4x400 relay: 1. Point Pleasant 3:44.24; 2. Winfield 3:45.09; 3. Capital 4:01.71; 4. Charleston Catholic 4:07.88; 5. Winfield 4:35.92; 6. Capital "Silver" 4:46.92.
  • 4x800 relay: 1. Winfield 9:09.16; 2. Winfield 3:45.09; 3. Capital 4:01.71; 4. Charleston Catholic 4:07.88; 5. Winfield 4:35.92; 6. Capital "Silver" 4:36.92.
  • 800 sprint medley: 1. Point Pleasant 1:43.50; 2. Huntington 1:46.40; 3. Winfield 1:47.39; 4. Charleston Catholic 1:50.43; 5. Cross Lanes Christian 1:54.96; 6. Nitro 1:57.42.
  • 1,600 sprint medley: 1. Winfield 3:52.82; 2. St. Albans 4:21.45; 3. Riverside 4:21.89; 4. Winfield "B" 4:22.38; 5. Cross Lanes Christian 4:22.38; 6. Point Pleasant 4:37.28.
  • Distance medley: 1. Winfield 12:05.67; 2. Point Pleasant 12:13.57; 3. Charleston Catholic 12:16.87; 4. Capital "Silver" 12:33.81; 5. Winfield 12:57.98.
  • Shuttle hurdle relay: 1. Capital 1:05.91; 2. Point Pleasant 1:10.21; 3. Winfield 1:10.31; 4. Winfield "B" 1:16.69.
  • Long jump: 1. Ryan McGuffin (Hunt) 18-8; 2. Reymond (PP) 18-5.25; 3. Barnitz (PP) 17-4.25; 4. Slater (Cap) 17-0; 5. Lomax (SA) 16-11.25; Browder (SA) 16-10.25.
  • High jump: 1. Christian Smith (Win) 5-9; 2. Reymond (PP) 5-6; 3. Roberts (Cap) 5-6; 4. Herliny (CC) 5-4; 5. Davis (CL) 5-2; 6. Morris (Win B) 5-0.
  • Discus: 1. Travis Vickers (SA) 138-4; 2. Lomax (SA) 134-10; 3. Daniels (SA) 123-1; 4. Namey (Win) 110-2; 5. Julian (Win) 106-8; 6. Shingleton (Win) 103-11.
  • Shot put: 1. Zach Namey (Win) 37-2.75; 2. Lomax (SA) 37-0; 3. Dobbins (CC) 36-8.25; 4. Vickers (SA) 36-7.5; 5. Parsley (Tug) 36-2; Dorsey (SA) 36-1.
  • Pole vault: 1. Tristan Slater (Cap) 12-6; 2. Cochran (Win) 11-6; 3. Smith (Win) 11-0; 4. Raines (Win B) 9-0.

  • Print

    User Comments