Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Thursday's state tennis tournament results

CLASS AAA

At Schoenbaum Tennis Courts,                          Kanawha City

Boys

Team scoring: George Washington, Huntington 5; Martinsburg 4, Parkersburg 4; Washington 3; Logan, Hurricane 2, Shady Spring 2; University 1, Musselman 1, Oak Hill 1, Morgantown 1.

Singles

  • No. 1 - First round: Ryan Massinople (GW) d. Jonathan Gainer 8-0; Zach Hatfield (Log) d. Brandon Galici (PSth) 8-5; Alex Clay (Hurr) d. Abe Valenzuela (Univ) 8-0; Grant Davis (Mart) d. Ryan Albaugh (SS) 8-0; Saaman Ghodsi (Park) d. Alex Beam (CM) 8-3; Will Wheatley (Wash) d. William Robertson (Prin) 8-4; Kerry Coles (Muss) d. Cameron Heath (OH) 8-4; Hunter Tubert (Hunt) d. Hayden Blazer (JM) 8-0.
  • Quarterfinals: Massinople d. Hatfield 8-0; Davis d. Clay 8-3; Ghodsi d. Wheatley 8-4; Tubert d. Blazer 8-0.

  • No. 2 - First round: Sven Wurmuth (Univ) d. Keith Williamson (Log) 8-3; Steve Wu (Morg) d. Jordan Chapman (Hurr) 9-8 (7-4); Jacob Buckland (SS) d. Cullen Irving (Wash) 8-4; Christian Heath (OH) d. Isaac Washington (Jeff) 9-7.
  • Quarterfinals: Zach Koenig (GW) d. Wurmuth 8-0; Carter Davis (Mart) d. Wu 8-5; Alexander D'Costa (Park) d. Buckland 8-2; Campbell Neighborgall d. Heath 8-1.

  • No. 3 - Quarterfinals: Nick Koenig (GW) d. Grant Tebay (PSth) 8-1; Austin Thomas (Wash) d. Luke Nelson (Win) 8-4; Tristam Spitsnaugle (Park) d. Nick Oxendale (OH) 8-1; Austin Preece (Hunt) d. Owen Hamilton (Mart) 8-3.
  • Doubles

  • No. 1 - First round: Hatfield/Williamson (Log) d. Valenzuela/Wermuth (Univ) 8-5; Clay/Campbell (Hurr) d. Hunley/Baranski (WP) 8-6; Albaugh/Buckland (SS) d. Coles/Shimp (Muss) 8-0; Wheatley/Thomas (Wash) d. Jones/Robinson (Prin) 8-0.
  • Byes: Massinople/Koerig (GW), Davis/Davis (Mart), Ghodsi/D'Costa (Park), Tubert/Neighborgall (Hunt).

    Girls

    Team scoring: Huntington 5, Hurricane 5; Morgantown 4, University 4, Parkersburg 4; Buckhannon-Upshur 2; George Washington 1, Lewis County 1, Washington 1, Ripley 1, Martinsburg 1, Woodrow Wilson 1.

    Singles

  • No. 1 - First round: Kristen White (GW) d. Emily Widmeyer (Mart) 8-0; Stephanie Arnold (Morg) by default over Gabrielle Beam (CM); Kayla McKnight (Hurr) d. Ally Rees (Univ) 8-5; Sarah Law (Lew) d. Carly Kilmer (SS) 9-8 (7-2); Cassandra Powell (Park) d. Lauren Chambers (Log) 8-3; Emily Munson (Rip) d. Jill Spuria (Wash) 8-3; Erika Ridgeway (BU) d. Erin Hendricks (Riv) 8-1; Cassie Mercer (Hunt) d. Alaina Pauley (JM) 8-0.
  • Quarterfinals: Arnold d. White 8-2; McKnight d. Law 8-2; Powell d. Munson 8-0; Mercer d. Ridgeway 8-0.

  • No. 2 - First round: Alyssa Rees (Univ) d. Hayley Hatfield (Log) 8-3; Vivian Yao (Hurr) d. Amber Kesterson (Park) 8-6; Caroline Nanners (BU) d. Erin Johnson (GE) 8-6; Mackenzie Littleton (Wash) d. Jordyn O'Dell (GW) 8-3.
  • Quarterfinals: Rees d. Kaitlyn White (Rip) 8-3; Yao d. Molly Beck (Mart) 8-2; Abby Rosiello (Morg) d. Nanners 8-2; Katie Huck (Hunt) d. Littleton 8-2.

  • No. 3 - Quarterfinals: Cassie Seamon (Univ) d. Marie Skaff (GW) 8-4; Lindsay Goff (Hurr) d. Amber Barr (Wash) 8-0; Sheridan White (Park) d. Brooke King (Rip) 8-0; Rachel Subik (Hunt) d. Hannah Beale (Mart) 8-0.
  • Doubles

  • No. 1 - First round: Powell/Kesterson (P ark) d. Chambers/Browning (Log) 8-1; Rees/Rees (Univ) d. McKnight/Yao (Univ) 8-6; Heft/Fox (WW) d. Flanagan/Kessler (Muss) 8-6; Widmeyer/Beck (Mart) d. Munson/White (Rip) 8-5.
  • Byes: White/O'Dell (GW), Spuria/Barr (Wash), Arnold/Rosiello (Morg), Mercer/Price (Hunt).

    CLASS AA-A

    At Charleston Catholic Athletic Center,

    Boys

    Team scoring: Charleston Catholic 5, Williamstown 5;  Bluefield 4, Madonna 4, Bridgeport 3; Keyser 2, St. Joseph 2, Wheeling Central 2; Grafton 1, Lincoln 1, St. Marys 1, Wyoming East 1.

    Singles

  • No. 1 - First round: Justin Freund (Blue) d. Logan Webster (BSp) 8-0; Luke Flanagan (Wmst) d. Jonathan Haley (WC) 8-4; Max Meade (SJ) d. Grant Holbert (Fair) 8-0; Alec Moran (Lin) d. Coben Canada (WyE) 8-3; Nick Conforti (Mad) d. Caleb Starkey (Sct) 8-6; Cam Hornor (Bpt) d. Ryan Moore (LibR) 8-1; Mitch Crutchfield (Graf) d. Tyler Gordon (Ind) 8-2; Mark Cassis (CC) d. Khris Musgrove (EF) 8-0.
  • Quarterfinals: Freund d. Flanagan 8-1; Meade d. Moran 8-0; Conforti d. Hornor 8-1; Cassis d. Crutchfield 8-0.

  • No. 2 - First round: Drew Poling (StM) d. Kyle Surbert (MC) 8-1; Aaron Leo (Wmst) d. Brett Szeligo (WC) 8-1; Ian Witt (WyE) d. Ankur Makani (Pete) 8-6; Jacob Shumaker (Key) d. Josh Borelli (Ind) 8-6.
  • Quarterfinals: Jose Tarin (Blue) d. Poling 8-4; Leo d. Orry Brooks (Lin); Matt Conforti (Mad) d. Witt 8-1; Scott Standish (CC) d. Shumaker 8-1.

  • No. 3 - Quarterfinals: Paul Hoffman (Blue) d. Marcus Moore (SM) 8-6; Bryce Williams (Bpt) d. Noah Randolph (Poca) 8-3; Gus Schmidt (WC) d. Michael Culicerto (WyE) 8-1; Jad Malas (CC) d. Brian Demick (Lin) 8-0.
  • Doubles

  • No. 1 - First round: Haley/Szeligo (WC) d. Meade/Reynolds (SJ) 8-5; Flanagan/Leo (Wmst) d. Holbert/Orton (Fair) 8-5; Whitlock/Shumaker (Key) d. Canada/Witt (WyE) 8-1; Hornor/Williams (Bpt) d. Gordon/Tolliver (Ind) 8-2.
  • Byes: Freund/Tarin (Bpt), Moran/Brooks (Lin), Conforti/Conforti (Mad), Cassis/Malas (CC).

    Girls

    Team scoring: Charleston Catholic 5, Bridgeport 4, Ravenswood 4, Ritchie County 4; Oak Glen 2, Petersburg 2, Poca 2, Wheeling Central 2; Bluefield 1, Independence 1, St. Joseph 1.

    Singles

  • No. 1 - First round: Molly Lovern (Blue) d. Marissa Merrill (Lin) 8-1; Veronica Mueller (Rit) d. Kaylee Bayles (Wmst) 8-0; Maggie Dransfield (SJ) d. Catherine Boyles (EF) 9-7; Alexis Alastanos (Bpt) d. Savannah Lusk (WyE) 8-0; Joanna Capito (WC) d. Natasha Williams (Chap) 8-1; Hailey Rogers (Graf) d. Hannah Bowman (Ind) 8-0; Kelsie Roby (Pete) d. Paige Giammerino (LibR) 8-0; Claire Hamilton (CC) d. Haley Spurlock (OG) 8-2.
  • Quarterfinals: Mueller d. Lovern 8-1; Alastanos d. Dransfield 8-0; Capito d. Rogers 9-7; Hamilton d. Roby 8-0.

  • No. 2 - First round: Courtney Mobley (Poca) d. Ali Welch (Mad) 9-7; Olivia Haught (Rit) d. Beth Sutfin (SJ) 8-1; Krista Harris (Ind) d. Sierra Malcolm (Pete) 9-7; Jenna McKee (Bpt) d. Sara Walker (West) 8-1.
  • Quarterfinals: Mobley d. Alex Lewis (Blue) 8-1; Haught d. Brittany Alexander (Graf) 8-1; Taylor Youell (Rav) d. Harris 8-0; Christina Centofani (CC) d. McKee 8-2.

  • No. 3 - Quarterfinals: Bess McNabb (Rav) d. Sarah Brady 9-7; Allie Lamm (Bpt) d. Lauren Breece (SJ) 8-3; Abbi Sayre d. Shayla Stephens (LibR) 8-0; Danielle Sadd (CC) d. Cecil Burner (Key) 8-3.
  • Doubles

  • No. 1 - First round: Spurlock/Juszczak (OG) d. Williams/Justice (Chap) 8-2; McNabb/Youell d. Dransfield/Karimpour (SJ) 8-6; Rogers/Hill (Graf) d. Nicewander/Lewis (Blue) 8-6; Roby/Malcolm (Pete) d. Giammerino/Belcher (LibR) 8-0.
  • Byes: Bowman/Harris (Ind), Alastanos/McKee (Bpt), Mueller/Haught (Rit), Hamilton/Sadd (CC).

     


    Print

    User Comments