Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep tennis: state tournament results

CLASS AAA

At Tennis Indoor Center, Kanawha City

Boys

Team scoring: George Washington 19; Huntington 13; Parkersburg 11; Martinsburg 7; Washington 3; University, Hurricane 2; Shady Spring, Musselman, Oak Hill, Morgantown 1; Elkins, Cabell Midland, Princeton, John Marshall, Jefferson, Parkersburg South, Wheeling Park, Winfield 0. 

Championship matches

Singles

  • No. 1 - Hunter Tubert (Hunt) d. Grant Davis (Mart) 6-2, 6-1.
  • No. 2 - Zach Koenig (GW) d. Alexander D'Costa (Park) 6-4, 6-3.
  • No. 3 - Nick Koenig (GW) d. Tristram Spitsnaugle (Park) 6-2, 6-4.
  • No. 4 - Thomas McIntosh (GW) d. Josh Roberts (Park) 6-3, 6-1.
  • Doubles

  • No. 1 - Tubert/Neighborgall (Hunt) d. Massinople/Z. Koenig (GW) 6-3, 3-6, 6-3.
  • No. 2 - N. Koenig/McIntosh (GW) d. Preece/Jenkins (Hunt) 6-4, 6-0.
  • No. 3 - Moses/Mullins (GW) d. Thrash/Wells (Park) 6-3, 6-3.
  • Girls

    Team scoring: Huntington 16; Hurricane, Morgantown 9 (Hurricane wins tiebreaker, 3-1 on finalists); Parkersburg, University 7; George Washington 3; Washington, Ripley, Buckhannon-Upshur 2; Lewis County, Martinsburg, Woodrow Wilson 1; Shady Spring, Logan, Riverside, John Marshall, Cabell Midland, Greenbrier East, Musselman, Woodrow Wilson, Elkins 0.

    Championship matches

    Singles

  • No. 1 - Cassie Mercer (Hunt) d. Stephanie Arnold (Morg) 6-0, 6-3.
  • No. 2 - Abby Rosiello (Morg) d. Vivian Yao (Hurr) 6-1, 6-2.
  • No. 3 - Rachel Subik (Hunt) d. Lindsay Goff (Hurr) 6-2, 2-6, 7-6 (6-3).
  • No. 4 - Meghan Zerkel (Univ) d. Arin Shatto (Rip) 6-2.
  • Doubles

  • No. 1 - Mercer/Price (Hunt) d. Powell/Kesterson (Park) 6-1, 6-4.
  • No. 2 - Huck/Mahaney (Hunt) d. Teed/Skaff (GW) 6-1, 6-3.
  • No. 3 - White/Phillips (Hurr) d. Moses/Papadopolous (GW) 6-3, 3-6, 6-3.
  • CLASS AA-A

    At Tennis Indoor Center

    Boys

    Team scoring: Charleston Catholic 22; Williamstown 9; Bluefield 7; Madonna 6; Bridgeport 5; Wheeling Central 4, St. Joseph 3; St. Marys 2; Grafton, Lincoln, Wyoming East 1; Berkeley Springs, Fairmont Senior, Scott, Independence, Mingo Central, Petersburg, Liberty Raleigh, East Fairmont, Poca 0.

    Championship matches

    Singles

  • No. 1 - Mark Cassis (CC) d. Max Meade (SJ) 6-4, 6-0.
  • No. 2 - Scott Standish (CC) d. Aaron Leo (Wmst) 6-1, 6-0.
  • No. 3 - Jad Malas (CC) d. Bryce Williams (Bpt) 6-1, 6-0.
  • No. 4 - Tanner Whipkey (CC) d. Michael Fouts (Bpt) 6-0, 6-0.
  • Doubles

  • No. 1 - Cassis/Malas (CC) d. Flanagan/Leo (Wmst) 6-0, 6-1.
  • No. 2 - Standish/Casto (CC) d Schmitt/Lee (WC) 6-1, 6-1.
  • No. 3 - Canfield/Cable (CC) d. Hoffman/Myers (Blue) 6-2, 6-2.
  • Girls

    Team scoring: Charleston Catholic 15; Ravenswood 8; Ritchie County 7; Bridgeport, Oak Glen 6; Bluefield 5; Keyser 4; Petersburg, Poca, Wheeling Central 2; East Faimont, Independence, St. Joseph 1; Lincoln, Williamstown, Wyoming East, Chapmanville, Liberty Raleigh, Westside, Madonna 0.

    Championship matches

    Singles

  • No. 1 - Claire Hamilton (CC) d. Alexis Alastanos (Bpt) 6-1, 6-1.
  • No. 2 - Taylor Youell (Rav) d. Olivia Haught (Rit) 6-2, 6-2.
  • No. 3 - Danielle Sadd (CC) d. Allie Lamm (Bpt) 6-1, 8-6.
  • No. 4 - Madison Juszczak (OG) d. Kari Amtower (Key) 6-3, 6-1.
  • Doubles

  • No. 1 - Hamilton/Sadd (CC) d. McNabb/Youell (Rav) 6-0, 6-1.
  • No. 2 - Lovern/Bailey (Blue) d. Centofani/Grubb (CC) 6-3, 6-7 (7-5), 6-3.
  • No. 3 - Amtower/Freeburn (Key) d. Pizzuro/Hill (OG) 6-1, 6-3.
  •  


    Print

    User Comments