Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep baseball sectional results, regional schedules

By Staff reports

HIGH SCHOOL

Sectional tournaments

Class AAA

Region 3 Section 1

  • Saturday: Woodrow Wilson 14, Shady Spring 3; Oak Hill d. Shady Spring
  • Thursday: Woodrow Wilson vs. Oak Hill at Shady Spring, 5 p.m.
  • Region 3 Section 2

  • May 9: Greenbrier East 11, Princeton 0; Princeton 5, Greenbrier East 2
  • Thursday: Princeton at Greenbrier East
  • Region 3 Section 3

  • May 9: South Charleston 6, George Washington 4
  • Saturday: George Washington 6, South Charleston 5
  • Thursday: George Washington at South Charleston, 6 p.m.
  • Region 3 Section 4

  • Saturday: Riverside 6, Ripley 4, 10 innings
  • Riverside wins section

    Region 4 Section 1

  • May 9: Winfield 3, Point Pleasant 2
  • Winfield wins section

    Region 4 Section 2

  • Saturday: St. Albans 5, Logan 2
  • Thursday: Logan at St. Albans, 6:30 p.m.
  • Region 4 Section 3

  • May 9: Hurricane 17, Lincoln County 0
  • Hurricane wins section

    Region 4 Section 4

    All games at Huntington High School

  • May 10: Cabell Midland 8, Spring Valley 0
  • Cabell Midland wins section

    Class AA

    Region 4 Section 1

  • Saturday: Herbert Hoover 9, Nicholas County 4; Clay County 5, Nicholas County 4
  • Thursday: Herbert Hoover at Clay County, 6 p.m.
  • Region 4 Section 2

  • Saturday: Sissonville 6, Poca 4, completion of suspended game
  • Sissonville wins sectional

    Region 4 Section 3

  • May 9: Scott 5, Chapmanville 4
  • Thursday: Scott at Chapmanville, 6 p.m.
  • Class A

    Region 3 Section 3

  • Thursday: Valley 11, Sherman 3; Valley 4, Sherman 0
  • Valley wins section

    Region 3 Section 4

  • May 10: Man 16, Tug  Valley 1
  • Man wins section

    Region 4 Section 4

  • Saturday: Charleston Catholic 4, Buffalo 2, 8 innings
  • Charleston Catholic wins section

    Statewide regionals

    Class AAA

    Semifinals May 20; finals May 22

    Region 1

  • Parkersburg South at Wheeling Park or Brooke
  • Morgantown at Preston
  • Region 2

  • Hedgesville or Musselman at Jefferson or Washington
  • Lewis County or Buckhannon-Upsur at Hampshire
  • Region 3

  • Princeton or Greenbrier East at Woodrow Wilson or Oak Hill
  • Riverside at South Charleston or George Washington
  • Region 4

  • Logan or St. Albans at Winfield
  • Cabell Midland at Hurricane
  • Class AA

    Semifinals May 21; finals May 23

    Region 1

  • Ritchie County at Oak Glen
  • Braxton County or Webster County at Fairmont Senior
  • Region 2

  • Petersburg at Frankfort
  • Bridgeport at Philip Barbour
  • Region 3

  • Wyoming East at Independence
  • Section 4 at Mount View
  • Region 4

  • Sissonville at Herbert Hoover or Clay County
  • Wayne at Chapmanville or Scott
  • Class A

    Region 1

    Semifinals May 20; finals May 22

  • Magnolia at Bishop Donahue or Wheeling Central
  • Section 4 at Clay-Battelle
  • Region 2

    Semifinals May 21; finals May 23

  • Section 2 at Notre Dame
  • East Hardy or Moorefield at Pendleton County
  • Region 3

    Semifinals May 21; finals May 23

  • Fayetteville at Greenbrier West
  • Man at Valley, 5:30 p.m.
  • Region 4

    Semifinals May 20; finals May 22

  • Gilmer County at Williamstown or Parkersburg Catholic
  • Charleston Catholic at Wahama
  •  


    Print

    User Comments