Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep softball -- Class AA all-state teams

Class AA All-state teams

 

CLARKSBURG - The 2013 Class AA high school softball squads as chosen and distributed by the West Virginia Sports Writers Association.

Class AA

First team

  • P - Jessie Rowe, Wayne, Jr.
  • P - Allison Rager, Herbert Hoover, So.
  • P - Mecca Henderson, Robert C. Byrd, Sr.
  • P - Marley Thompson, Petersburg, Jr.
  • P - Moie Ray, Ritchie County, So.
  • IF - Jessica Watts, Wayne, Sr.
  • IF - Alexee Haynes, Sissonville, Fr.
  • IF - Allyson Johnson, Scott, Sr.
  • IF - Laine Shiflett, James Monroe, So.
  • IF - Brittany Bible, Petersburg, Jr.
  • OF - Charity Ramsey, Braxton County, Jr.
  • OF - Chelsea Duncan, Wyoming East, Sr.
  • OF - Mikayla Craze, Herbert Hoover, Jr.
  • UTIL - Mikayla Wickline, James Monroe, Sr.
  • UTIL - Kenna DeLancey, Ritchie County, Fr. (captain)
  • UTIL - Kasey Endicott, Wayne, So.
  • C - Katie Powell, Robert C. Byrd, Sr.
  • C - Abby Burgess, Ritchie County, Jr.
  • Second team

  • P - Sami Elder, Lincoln
  • P - Taylor Bragg, Braxton County
  • P - Cassidee Blankenship, Westside
  • P - Casey Lassiter, Roane County, Jr.
  • P - Erin Wambaugh, Grafton, Sr.
  • IF - Cassidy Ray, Ritchie County, Sr.
  • IF - Tori Rovello, Bridgeport, Sr.
  • IF  - Alicia Noble, Robert C. Byrd, Sr. (captain)
  • IF - Allison Pritt, Braxton County, Sr.
  • IF - Allison Winans, Lincoln, So.
  • OF - Tori Postlewait, East Fairmont, Jr.
  • OF - Emily Fry, Wayne, Jr.
  • OF - Kaitlyn Keplinger, Petersburg, So.
  • UTIL - Bekah Baldwin, Sissonville, Sr.
  • UTIL - Danielle Fluharty, North Marion, Sr.
  • UTIL - Katie Buckbee, Ravenswood, Jr.
  • C - Miki Glenn, Bridgeport, Sr.
  • C - Sidnee Morgan, Ravenswood
  • Special honorable mention

    Nicole Houk, Bridgeport; Tayla Berry, Chapmanville; Kayla Summers, East Fairmont; Mackenzie Cox, Grafton; McKenzie Edmonds, Herbert Hoover; Brooke Foley, Independence; Samantha Ferguson, James Monroe; Rebecca Ratliff, James Monroe; Presley Lamm, Liberty-Harrison; Sam Pauley, Liberty-Raleigh; Mikayla Prunty, Lincoln; Katelyn Lester, Mingo Central; Lauren Young, Nicholas County; Amanda Sigley, North Marion; Jordan Cunningham, Oak Glen; Cheyenne Earle, Petersburg; Haleigh Compton, PikeView; Tori Ward, Poca; Savanna Casto, Ravenswood; Vanessa Tallman, Ritchie County; Cassidy Taylor, Roane County; Ally Brown, Scott; Jacey Parsons, Wayne; Meikka Buffo, Weir; Leah Pack, Westside; Breanna Pertee, Wyoming East

    Honorable mention

    Allura Rohm, Berkeley Springs; Jessica Ellis, Braxton County; Baylee Stewart, Braxton County; Molly Layne, Bridgeport; Hanna Wooten, Chapmanville; Victoria Dorsey, Clay County; Amber Sontos, Clay County; Hannah Ferrell, East Fairmont; Jasmin Johnson, East Fairmont; Brittany Morgan, Fairmont Senior; Samantha Shingleton, Grafton; Damia Mogielski, Herbert Hoover; Katie Lilly, Independence; Kelsie Gillespie, James Monroe; Hilary Hersman, James Monroe; Samantha Hoban, Keyser; Cheyenne Clayton, Liberty-Harrison; Abbie Smith, Liberty-Harrison; Andrea Roles, Liberty-Raleigh; Makayla McElwayne, Lincoln; Emily Knight, Lincoln; Kiearia Hammond, Mingo Central; Kristyn Johnson, Mingo Central; Marian Eberhart, Nicholas County; Whitney Robinson, Nicholas County; Paige Efaw, North Marion; Chelsi Latochi, North Marion; Ashley Pryor, Oak Glen; Megan Cook, Petersburg; Emilee Anglin, Philip Barbour; Lyndsay Hatfield, PikeView; Holly Chiles, Ravenswood; Miranda Hall, Roane County; Laken Kiddy, Robert C. Byrd; Corin Todd; Robert C. Byrd; Sydney Dangott, Scott; Katelyn Linville, Sissonville; Katie Walker, Summers County; Gina Cavins, Tolsia; Tasha Maynard, Wayne; Micca DiBacco, Weir; Logan Osborne, Westside; Kasey Walls, Westside; Chelsea Adkins, Wyoming East; Emily Day, Wyoming East

     


    Print

    User Comments