Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep baseball -- Class AAA all-state team list

Class AAA all-state team

First team

  • P - Elijah Wellman, Spring Valley, Sr.
  • P - Matthew Maiers, Hampshire, Sr.
  • P - Hunter Greco, Woodrow Wilson, Sr.
  • C - Connor Leone, Morgantown, Sr.
  • IF - Darrin Zombro, Musselman, Sr.
  • IF - Joey Mundy, Huntington, Jr.
  • IF - Daniel Heliene, Hedgesville, Sr. (captain)
  • IF - Jimmy Galusky, Preston, Jr.
  • OF - Braxton Johnson, Parkersburg South, Sr.
  • OF - Shane Commodore, Morgantown, Sr.
  • OF - Shane Ennis, Hampshire, Jr.
  • Util - Seth Kinker, Cabell Midland, Jr.
  • Util - Zack Minnick, Logan, So.
  • Util - Andrew Kowalo, Wheeling Park, Sr.
  • Util - J.T. Rogoszewski, Hurricane, So.
  • Second team

  • P - Cody Butts, Hedgesville, Sr.
  • P - Austin Hensley, Hurricane, Jr.
  • P - Brad Brubaker, Parkersburg South, Sr.
  • C - Jacob Frantz, Greenbrier East, Sr. (captain)
  • IF - Andrew King, Jefferson, So.
  • IF - Dalton Westfall, Buckhannon-Upshur, Sr.
  • IF - Shane Wellman, John Marshall, Sr.
  • IF - Tre Jackson, Parkersburg South, Sr.
  • OF - John Thomas, George Washington, So.
  • OF - Levi Casto, Parkersburg, Jr.
  • OF - Logan Wriston, Woodrow Wilson, Jr.
  • Util - Tyler Hayes, Cabell Midland, Jr.
  • Util - Colby Gainer, Elkins, Jr.
  • Util - Josh Bumgarner, Winfield, Sr.
  • Util - Travis Renner, University, Jr.
  • Special mention

    David Delawder, Hampshire; Nick Colasante, Morgantown; Brendan Schack, Shady Spring; Josh Rakes, Woodrow Wilson; Chris Hysell, Oak Hill; Heath Utterback, Greenbrier East; R.J. Massie, Greenbrier East; Justice Jackson, Wheeling Park; Heath Hildreth, Brooke; Zach Winland, John Marshall; Troy Markley, Hedgesville; Stephen Hite, Hedgesville; Trey Dawson, Hurricane; Bryson Fluke, Buckhannon-Upshur; Taylor Kuhn, Cabell Midland; Brady Elkins, Cabell Midland; Clayton Collett, Elkins; Clayton Anderson, George Washington; Stephen Holland, Huntington; A.J. Boyd, Jefferson; Anthony DiAmario, Jefferson; Colby Brogan, Lincoln County; Johnny Morrison, Logan; Troy Burgess, Logan; Curtis Miller, Martinsburg; Chris Longdo, Martinsburg; Jacob Whitmore, Musselman; Kaleb Kinder, Capital; Chase Chambers, Preston; Ryan McDonough, Nitro; Tyler Hall, Riverside; Joey Dodrill, St. Albans; Wes Stowers, Oak Hill; Logan Dudley, Parkersburg; Wes Mitchem, Parkersburg South; Alex Somerville, Point Pleasant; Addison Wood, Princeton; Bo Williams, Princeton; Tyler Pittenger, Ripley; Antonio Brown, South Charleston; Jonathan Cline, South Charleston; Colby Webb, Spring Valley; Drew Hetzel, Washington; Seth Campbell, Washington; Jordan Clark, Winfield; Brandon Wright, Winfield; Phoenix Shrewsbury, St. Albans; Chaz Davis, Riverside; Luke Pudder, Lewis County; Justin Palmer, Capital.

    Honorable mention

    Chase Chambers, Preston; Billy Kinney, University; Brandon Chandler, Woodrow Wilson; Ryan Snodgress, Shady Spring; Shannon Smith, Oak Hill; John Linkous, Shady Spring; Russell Schwertfeger, Brooke; Jeremiah Fromhart, John Marshall; Michael Grove, Wheeling Park; James Wright, Hedgesville; Riley Metz, Hurricane; Connor Adams, Hurricane; Bryton Jobe, Cabell Midland; Tanner Sorrells, George Washington; Josh Zehosky, Greenbrier East; Brandon Timbrook, Hampshire; Andrew Grove, Jefferson; Brynnan Fakourey, Lincoln County; Josh Rein, Logan; Chase Preston, Logan; Mitchell Henson, Martinsburg; Thomas Presley, Musselman; Maverick Keller, Musselman; Matt Harrison, Nitro; Damon Ribeiro, Parkersburg; Austin Toler, Point Pleasant; Ian Southcott, Princeton; Chris Jordan, Ripley; Jerod Jobst, South Charleston; Tyler Radcliffe, Spring Valley; Dustin Turley, St. Albans; Tyler Wood, Lewis County; Josh Crawford, Hampshire; Silas Gibson, Elkins; Corey Reed, Buckhannon-Upshur.


    Print

    User Comments