Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Public Courts results, schedule

Monday's results

At Schoenbaum Courts

Boys 12 singles (round of 16)

Christopher Istfan d. Nadeem Jones (3) 6-4, 6-3

Rohen Jones d. Ashton Whitt WD (emerg.)

Girls 12 singles (semifinal)

Abigail Marcinkowsky (2) d. Mackenzie Williams 6-4, 2-6, 1-0

Men's 60 doubles (semifinal)

Rory Isaac-Reed Spangler (2) d. Bud Cochran-Stefan Maxwell 6-3, 6-1

Men's open doubles (quarterfinal)

Mark Cassis-Jad Malas (4) d. William Jones-Colton Murphy 6-1, 6-0

Neil Rajapaske-Scott Zent (2) d. Dominick Centofanti-Zachary Koenig 6-0, 6-3

Combined men's 7.5 doubles (quarterfinal)

Andrew Jarrett-Stephen Saldanha d. John Wirts-Tom Wirts 6-2, 7-5

Combined mixed 7.0 doubles (round of 16)

Dana Eddy-Jeannie Lacock d. Jon Henry-Lexy Kessel 4-6, 6-2, 1-0

Mary McJunkin-James McJunkin d. William Board-BJ Knoth 7-5, 6-3

Combined women's 7.5 doubles (semifinal)

Pamela Lorensen-Sharon Rubin d. Kelli Hinkle-Robin Phipps (2)  1-6, 6-1, 1-0

Men's 3.0 doubles (quarterfinal)

Erik Engle-Edward Tiffey (2) d. Derek Ragle-Shawn Wheeler 6-0, 6-2

Men's 3.5 doubles (round of 16)

Pete Bohn-Richard Trethewey (3) d. George Ferrell-John McGuire  6-2, 6-2

Men's 4.0 doubles (quarterfinal)

Scott Gessel-Eric Jarrett (4) d. Parker Bazzle-Mychal Schulz 6-3, 6-2

Women's 2.5 singles (quarterfinal)

Mami Itamochi d. Barbara O'Byrne 4-6, 6-3, 1-0

Women's 3.0 doubles (round of 16)

Marcia Campbell-Feli McKown d. Lisa Burton-Julie Stebbins 6-3, 6-4

Noelle Evans-Christine Minardi (4) d. Deborah Bsharah-Nancy Shumate 6-1, 6-3

Women's 3.0 doubles (quarterfinal)

Amanda Campbell-Beth Trethewey d. Revonda Green-Kay Smith (3) 0-6, 6-3, 1-0

Women's 3.0 singles (round of 16)

Christie Goldman d. Haley Adkins 2-6, 4-0 (Ret.- ill.)

Women's 3.0 singles (quarterfinal)

Jennifer Greenlief (1) d. Mary Green 6-4, 6-4

Women's 3.5 doubles (round of 16)

Pauline Dean-Rebekah Hoh (3) d. Aileen Stacy-Ashley Waybright 7-6, 6-3

Sarah Bailey-Miri Hunter d. Martha Hill-Charlotte Maner 6-0, 6-2

Women's 3.5 singles (quarterfinal)

Melissa Williams (2) d. Kat Cumberledge 6-3, 7-5

Amber Schneider d. Shannon Elliot 6-4, 6-2

Parent-Child doubles (quarterfinal)

Matt Hughes/Lisa Hughes (1) d. Sandy Campbell/Perry Campbell 6-1, 6-1

Women's open singles (quarterfinal)

Kirsten White d. Olga Demina (2) 6-3, 6-2

Siblings

R. Bailey-K. Bailey d. N. Cable-A. Cable 1-6, 6-4, 1-0

Women's open doubles

E.Whitehead-S.Arbogast def A.Crank-A.Cooke  4-6,7-6,6-1

Today's schedule

At Schoenbaum Courts

5 p.m.

Men's open singles

Mark Cassis vs. Colton Murphy

Men's 60 singles

Jim McCain vs. Thomas Lane

Men's 3.0 singles

Daniel Moore vs. Eric Holway

Men's 3.5 singles

Douglas Toliver vs. Caleb Phillips

Stephen Saldanha vs. Dante Ditrapano

Men's 4.0 singles

Patrick Paxton vs. David Nelson

Kenneth Adkins vs. Mike Deardorff

Women's 3.0 doubles

Amy Hall-Mary Green vs Vida Pennington-Laurel Pennington

Women's 3.5 doubles

K. Cumberledge-A. Schneider vs. TBD

6 p.m.

Men's open singles

Matt Sherba vs. james kent

Women's 4.5 doubles

S. Arbogast-A. Bradley vs. S. Hardman-M. Steele

6:30 p.m.

Men's open singles

Patrick Walker vs. Dominick Centofanti

Men's 45 singles

David Schwirian vs. Peter Teichman

Men's 65 doubles

K. Robinson/L. Widdecombe vs. B. Cochran/F. Greene

Men's 3.0 singles

Andy Elliot vs. Douglas Poindexter

Stephen Blackwell vs. Daryl Smith

Men's 4.5 singles

Ryan Walker vs. David Nelson

Women's 3.0 singles

Cheryl Spriggs vs. Barbara O'Byrne

Amber Walker vs. Ellen Johnstone

Women's 3.0 doubles

TBD vs. TBD

Women's 3.5 Doubles

K. Klein-L. McNeely vs. J. Lacock-P. Thirion

7:30 p.m.

Men's open singles

Rico Williams vs. Bogdan Matei

Women's 2.5 singles

TBD vs. Rebecca Thaxton

Parent-Child doubles

K. Hudson-C. Hudson vs. D. Sadd-D. Sadd

8 p.m.

Men's 3.5 singles

Scott Dean vs. Joseph Wong

Men's 4.0 singles

Nick Smith vs. Tyler Whipkey

Men's 4.5 singles

Steven Michael vs. Raj Jackson

Women's 3.5 doubles

S. Elliot-M. Williams vs. E. Love-D. Panucci

Father-Son doubles

P. Hatfield-Z. Hatfield vs. N. Cable-T. Lane

8:30 p.m.

Men's 4.0 doubles

J. Lett-J. Prince vs. Z. Casto-S. Standish

Combined mixed 8.0 doubles

A. Christie/R. Smith vs. E. Jarrett/W. Rubin


Print

User Comments