Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Public Courts results, schedule -- July 18

Thursday's results

Boys 12 singles (quarterfinal)

Alex Stacy (2) d. Samir Jones 6-0, 6-0

Luke Grimm d. Kareem Bacha 7-6, 6-3

Boys 15 singles (semifinal)

Thomas McIntosh (1) d. Hunter White 6-2, 6-2

Father-son doubles (semifinal)

James McIntosh-Anthony Mcintosh (1) d. Ryan Mullins-Kenneth Mullins 7-5, 6-4

Men's 45 singles (semifinal)

Bryan Mabe (1) d. Mike Deardorff 6-3, 6-1

Men's 55 doubles (semifinal)

Gene Bennett-Ronald Twohig (2) d. Paul Manahan-Tom Provost 6-2, 6-1

Men's 60 doubles (semifinal)

George Bsharah-Jack Harrison (1) d. Chuck Hamilton-Richard Gates 6-2, 6-1

Men's 65 doubles (round robin)

Bud Cochran-Gary Greene d. Bob Bias-Alex Lawrence 3-6, 6-3, 1-0

Men's 65 singles (semifinal)

David Allport (1) d. John White 6-3, 7-6

Larry Widdecombe (2) d. Amon Samples 6-4, 7-6

Men's open singles (semifinal)

James Kent (3) d. Bogdan Matei 6-2, 6-2

Patrick Walker (1) d. Mark Cassis (4) 4-6, 6-0, 6-4

Combined mixed 6.0 doubles (quarterfinal)

Beth Trethewe-Richard Trethewey (2) d. David Long-Christine Minardi 6-0, 6-2

Combined mixed 6.0 doubles (semifinal)

Beth Trethewey-Richard Trethewey (2) d. Keith Fisher-Jennifer Greenlief 6-1, 6-2

Men's 3.0 singles (semifinal)

Daniel Moore (1) d. Douglas Poindexter 6-3, 6-1

Men's 3.5 doubles (quarterfinal round)

Pete Bohn-Richard Trethewey (3) d. John Curtis-James Mullins 6-2, 6-1

Men's 3.5 singles (semifinal)

Caleb Phillips d. Scott Dean (1) 6-0, 6-2

Men's 4.0 singles (quarterfinal)

Jay McClanahan (1) d. Peter Teichman (6) 7-5, 6-1

Women's 3.0 doubles (semifinal)

Noelle Evans-Christine Minardi (4) d. Mary Green-Amy Hall (1) 5-7, 7-5, 1-0

Cheryl Spriggs-LaDonna Tackett (2) d. Amanda Campbell-Beth Trethewey 6-1, 6-0

Women's 3.0 singles (quarterfinal)

Christie Goldman d. Noelle Evans 6-2, 1-6, 1-0

Women's 3.5 doubles (semifinal)

Pauline Dean-Rebekah Hoh (3) d. Gail Carter-Pam Farris (2) 6-2, 6-0

Women's 3.5 singles (semifinal)

Emilie Love d. Melissa Williams (2) 4-6, 7-6, 1-0

Women's 4.0 doubles (quarterfinal)

Alison Christie-Sue Ellen Hardman (2) d. Terry Talerico-Joni Walls 6-0, 7-6

Women's 4.5 doubles (semifinal)

Romayne Rajapakse-Casey/Emily Whitehead (2) d. JoMarie Bohn-Ashley Crank 6-4, 6-2

Parent-child doubles (semifinal)

Matt Hughes-Lisa Hughes (1) d. David Sadd-Danielle Sadd 6-2, 6-1

Siblings (semifinal)

Joseph Michael-Steven Michael (2) d. Silvana Slusarciuc-Andreea Slusarciuc 6-2, 6-2

Tyler Whipkey-Tanner Whipkey d. Redi Bailey-Kent Bailey 6-2, 6-3

Women's open singles (semifinal)

Kirsten White d. Taylor Todd 7-6, 6-1

Mixed 7.0 doubles

Roger Hager-Karen Klein d. Jim McJunkin-Mary McJunkin 6-3, 6-2

Women's 4.5 doubles

Ashley Cooke-Mary Carol Liberatore d. Susan Arbogast-Ann Bradley 6-4, 3-6, 1-0

Men's 7.5 doubles

Roger Cooke-Jordan Hughes d. Andrew Jarret-Stephen Saldanha 6-3, 6-2

Wednesday's result

Mixed 7.0 Doubles

Z. Viglianco-M.Bulriss d. J.McGuire-P.Thirion 7-6, 6-4

Today's schedule

At Schoenbaum Courts

3:30 p.m.

Boys 15 singles

Andrew Jones vs. Ryan Mullins

Boys 12 singles

Anthony Mcintosh vs. Azeem Khan

Luke Grimm vs. Alex Stacy

5 p.m.

Men's 3.5 singles

Christopher Reger vs. Dante Ditrapano

Men's 4.0 singles

Jay McClanahan vs. Patrick Paxton

Jonathan Phillips vs. Drew Hendricks

Women's 3.0 singles

Abbey McClean vs. Cheryl Spriggs

Women's 3.5 doubles

E. Love-D. Panucci vs. K. Klein-L. McNeely

Combined mixed 7.0 doubles

E. Barker-A. Jarrett vs. Z. Viglianco-M. Bulriss

Husband-wife doubles

D. Harmon-M. Harmon vs. S. Hale-A. Hale

M. Boonsue-E. Nichols vs. K. Nelson-D. Nelson

6 p.m.

Men's open doubles

M. Hughes-P. Walker vs. R. Demarco-J. Lorenz

Men's 70 doubles

H. Markham/K. Robinson vs. D. Tate/C. Woody

6:30 p.m.

Mixed open doubles

O. Demina-B. Matei vs. K. Gillis-E. Harris

Women's 45 doubles

M. Eckerson-P. Farris vs. C. Null-C. Sayre

Women's 55 doubles

R. Porter-T. Winfree vs. S. Campbell-P. Maxson

Men's 3.5 doubles

P. Bohn-R. Trethewey vs. R. Hager-J. Hughes

Combined mixed 6.0 doubles

L. Tackett-B. Tackett vs. A. Elliot-A. Hall

Father-son doubles

J. McIntosh-T. McIntosh vs. N. Cable-T. Lane

7:30 p.m.

Mixed open doubles

E. White-S. Zent vs. E. Bowlin-T. Sylvester

Men's 4.0 doubles

Z. Casto-S. Standish vs. L. Jarrett-J. Mosser

8 p.m.

Women's 3.0 singles

Jennifer Greenlief vs. Abby McLean or Cheryl Spriggs

Women's 3.0 singles

Christie Goldman vs. Ellen Johnstone

Men's 3.0 doubles

K. Fisher-M. Haydo vs. D. Long-A. Margolis

Women's 4.0 doubles

W. Rubin-M. White vs. D. Berry-K. Hinkle

Women's 4.0 doubles

D. Mooney-C. Porter vs. A. Christie-S. Hardman

8:30 p.m.

Men's 3.0 doubles

R. Diggs-E. Holway vs. E. Engle-E. Tiffey

Men's 3.5 doubles

P. Manahan-T. Provost vs. K. Mullins-E. Nichols

Men's 4.0 doubles

T. Koenig-J. McClanahan vs. S. Gessel-E. Jarrett

Combined men's 7.5 doubles

A. Barker/M. McClellan vs. C. Phillips/J. Phillips

Combined men's 8.5 doubles

R. Cooke/C. Ritchie vs. M. Marie/M. Seekely

 

 


Print

User Comments