Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep golf regional results

Region 4

At Twin Silos

Lavalette

Class AAA

Team standings

1. Huntington 231; 2. Cabell Midland 232; 3. Logan 241; 4. Hurricane 254; 5. Spring Valley 258; 6. Point Pleasant 268; 7. Winfield 277; 8. St. Albans 288

Note: Huntington and Cabell Midland qualify for state tournament

Individual results

1. Thomas Frazier, Huntington 69; 2. Seth Kinker, Midland 74; 3. Hutton Light, Midland 77; 3. Sam Corns, Logan 77; 3. Andrew Brooks, Hurricane 77; 3. Denver Thomas, Point 77; 7. Fisher Cross, Huntington 78; 8. Zack Chapman, Midland 81; 9. Chase Preston, Logan 82; 9. Colton Brumfield, Spring Valley 82; 11. Nick Nolan, Huntington 84; 11. Mark Wilcox, Midland 84; 13. Calvin Hinchman, Spring Valley 86; 13. Jed Powell, Winfield 86; 15. Jacob Vance, Logan 88; 15. James Snavely, Hurricane 88; 17. Justin Crouch, Hurricane 89; 18. Josh Steele, Spring Valley 90; 19. Baily Gordon, Hurricane 92; 19. Jared Page, St. Albans 92; 19. Cody Young, St. Albans 92

Sam Corns and Andrew Brooks qualified for state tournament on third playoff hole, defeating Denver Thomas.

At Big Bend Golf Course

Tornado

Par 71

Class AA

Team standings

1. Poca 216; 2. Scott 227; 3. Nicholas County 246; 4. Wayne 259; 5. Mingo Central 264; 6. Herbert Hoover 270; 7. Sissonville 276; 8. Chapmanville 286

Note: Poca and Scott qualify for state tournament

Individual results

1. Alex Hamrick, Poca 70; 2. Travis Covert, Poca 71; 3. Evan Butcher, Scott 74; 4. David Scragg, Poca 75; 5. Sterling Chafin, Scott 76; 6. Taylor Schmeck, Sissonville 77; 6. Jordan Butcher, Scott 77; 8. Jake Workman, Chapmanville 79; 8. Drew Ward, Nicholas 79; 10. Nathaniel Earl, Wayne 80; 10. Brett Justice, Wayne 80; 12. Nick Calvert, Hoover 83; 12. Jason Truman, Nicholas 83; 14. Sherman Miller, Nicholas 84; 15. Brennon Stone, Mingo 85; 16. Garrett Bevins, Mingo 86; 17. Aaron Grant, Scott 90; 18. Bradley Coleman, Hoover 91; 19. Alex Warden, Mingo 95; 20. Dylan Spradling, Hoover 96; 20. Devon Walker, Sissonville 96

Note: Taylor Schmeck and Jake Workman qualified for state tournament. Workman defeated Drew Ward on first playoff hole.

Class A

Team standings

1. Charleston Catholic 219; 2. Buffalo 227; 3. Williamstown 236; 4. Parkersburg Catholic 242; 5. St. Joseph 248; 6. Gilmer County 254; 7. Wirt County 259; 8. Wahama 262

Note: Charleston Catholic and Buffalo qualify for state tournament

Individual results

1. Christian Casingal, CC 70; 2. Cory Hoshor, Buffalo 71; 3. Aaron Persily, CC 73; 4. Kody Rhyne, Williamstown 74; 5. Nick Casingal, CC 76; 5. Cameron Blakely, CC 76; 5. Ben Collie, PC 76; 8. Brian Contay, St. Joseph 77; 9. Bradley Harris, Buffalo 78; 9. Blaik Caplinger, Buffalo 78; 9. Darrin Roberts, Wirt 78; 12. Mason Hicks, Wahama 79; 12. Rainel Lansang 79; 12. Mac McCormick, Williamstown 79; 15. Cody Offenberger, PC 82; 16. Chandler Weber, Williamstown 83; 17. Abby Roberts, PC 84; 17. Jacob Arden, Gilmer 84; 17. Austin Cunningham, Gilmer 84; 20. Colby Cunningham, Gilmer 86.

Note: Kody Rhyne and Ben Collie qualified for state tournament.


Print

User Comments