Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

High school state cross country championship results

At Cabell Midland High School

BOYS

Class AAA

Team standings

1. University 64; 2. Cabell Midland 77; 3. Morgantown 141; 4. Jefferson 146; 5. Parkersburg 158; 6. Hurricane 164; 7. Winfield 171; 8. Musselman 185; 9. Elkins 229; 10. Ripley 266; 11. Capital 268; 12. Hampshire 273; 13. George Washington 276.

Individual results

1. Matthew Brafford, GW 15:39.53; 2. Conner Riley, Morg 16:05.11; 3. Andrew Milliron, Jeff 16:11.46; 4. Seth Edwards, Univ 16:13.5; 5. Jake Henley, Hurr 16:13.99; 6. Anthony Laurtia, Morg 16:14.05; 7. Andrew Paladino, Univ 16:14.32; 8. Nick Salmons, CM 16:16.06; 9. R.J. Weiford, Win 16:16.83; 10. Shane Rigsby, Muss 16:16.93; 11. Austin Hamrick, Elkins 16:28.11; 12. Matt Wallace, Elkins 16:29.29; 13. Alex Minor, Univ 16:31.69; 14. Brandon Atkinson, CM 16:34.57; 15. Jackson Jacobs, Jeff 16:35.97; 16. Nic Cheuvront, Park 16:46.25; 17. Jonathan Hathaway, CM 16:47.85; 18. Eric Wooten, CM 16:51.97; 19. Tristan Harvey, Univ 16:53.28; 20. Hunter Adkins, CM 16:57.03.

Class AA-A

Team standings

1. Bridgeport 45; 2. Philip Barbour 104; 3. Fairmont Senior, 131; 4. Ritchie County, 139; 5. Keyser 151; 6. Frankfort 182; 7. Webster County 185; 8. Williamstown 199; 9. Charleston Catholic 242; 10. Buffalo 247; 11. PikeView 263; 12. Sherman 267; 13. Nicholas County 282; 14. Westside 293; 15. Greater Beckley Christian 432

Individual results

1. Abe Merinar, Bridge 16:20.05; 2. Brettley Harris, Webster 16:27.72; 3. Hayden Harrison, Buffalo 16:28.6; 4. Matt Dearth, Bridge 16:30.39; 5. Johnny Hogue, Ritchie 16:44.67; 6. Jason Weitzel, PikeView 16:46.43; 7. Scott Nesland, PB 16:54.26; 8. Daniel Cooper, Ritchie 16:58.86; 9. Glenn McMillan, Wirt County 17:01.57; 10. Austin Hayes, Webster 17:13.35; 11. Josh McClung, Herbert Hoover 17:14.03; 12. Chandler Antill, Williamstown 17:14.97; 13. Arryn Tennant, Bridge 17:24.44; 14. Zachary Abbott, Bridge 17:26.8; 15. Zac Simmons, Berkeley Springs 17:33.96; 16. Trevor Matko, PB 17:37.34; 17. Steven Shetler, Berkeley Springs 17:37.78; 18. Caleb Shirey, Roane County 17:38.59; 19. Pierce Miller, Keyser 17:39.97; 20. Drew Trefz, FS 17:44.62

GIRLS

Class AAA

Team standings

1. Morgantown 40; 2. Hurricane 86; 3. University 96; 4. Winfield 123; 5. Jefferson 158; 6. Preston 163; 7. Hampshire 166; 8. Cabell Midland 176; 9. Musselman 242; 10. Capital 244; 11. George Washington 285; 12. Ripley 299

Individual results

1. Amelia Paladino, Univ 17:55.84; 2. Abby Colbert, Jeff 18:22.53; 3. Peyton Panger, Cap 18:58.1; 4. Victoria Cooke, Morg 18:59.82; 5. Abbey Harrison, Univ 19:00.98; 6. Sydney Pineault, Morg 19:08.28; 7. Anna Gordon, Hurr 19:14.7; 8. Kaitlyn Workman, Preston 19:16.73; 9. Hannah Pineault, Morg 19:22.17; 10. Allison Lynch, Morg 19:34.13; 11. Skylar Brooks, Morg 19:49.87; 12. Rachael Englund, Win 19:58.68; 13. Kaitlyn Woods, Morg 20:06.28; 14. Tori Dent, Hurr 20:09.63; 15. Sarah Wills, Univ 20:11.77; 16. Ashleigh Martin, Hamp 20:15.93; 17. Alyssa Rittinger, Win 20:16.82; 18. Abbie Short, Hurr 20:20.32; 19. Hannah Morgan, CM 20:21.68; 20. Ally Lawhon, Hurr 20:26.84.

Class AA-A

Team standings

NOTE: Philip Barbour wins on tiebreaker due to No. 6 runner Haley Truman (33rd) beating Catholic No. 6 runner Catherine Casingal (69th)

1. Philip Barbour 91; 2. Charleston Catholic 91; 3. Berkeley Springs 96; 4. Williamstown 110; 5. Oak Glen 122; 6. Ravenswood 127; 7. Frankfort 130; 8. Scott 194; 9. PikeView 195; 10. Braxton County 224; 11. East Fairmont 292; 12. Richwood 330

Individual results

1. Alicia Parsons, Grafton 19:03.23; 2. Kelsey Chambers, Oak Glen 19:14.26; 3. Kinsey Reed, BS; 4. Montana Garrett, Grafton 19:54.55; 5. Hailey Miller, Ravenswood 20:06.18; 6. Samantha Stout, Webster 20:22.44; 7. Danielle Haynes, BS 20:24.49; 8. Lavania Lemasters, Robert C. Byrd 20:26.59; 9. Julianna Butcher, Frankfort 20:29.47; 10. Sheena Chambers, Scott 20:33.42; 11. Felicity Nolder, Oak Glen 20:50.91; 12. Aidan Payton, Nicholas County 20:55.66; 13. Hannah Gacek, Catholic 20:57.65; 14. Cami Mosser, Williamtown 20:59.24; 15. Andrea Chidester, Williamstown 21:09.46; 16. Amber Watson, Tyler Consolidated 21:10.03; 17. Marissa Long, PB 21:10.74; 18. Allison Villers, PB 21:12.54; 19. Taylor Treadway, Ravenswood 21:12.63; 20. Kylie Rutherford, Wayne 21:15.42


Print

User Comments