Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep basketball scores, boxes -- Dec. 27

Girls

Friday's state scores

Cameron 44, Valley Wetzel 37

Morgantown 46, Ringgold, Pa. 40

Musselman 41, Skyline, Va. 27

Nitro 49, Charleston Catholic 36

Parkersburg South 73, Brooke 21

PikeView 55, Graham, Va. 46

Ravenswood 58, Ripley 55

Thomas Johnson, Md. 60, Martinsburg 51

Carolina Invitational

North Myrtle Beach, S.C. 52, Hedgesville 42

Elk County Tournament

Consolation

Bridgeport 45, Kane Area, Pa. 34

Greenbrier East Tournament

Greenbrier East 72, Point Pleasant 27

Preston 56, Fayetteville 33

Hampshire Tournament

Spring Mills 66, Hampshire 57, OT

University 54, Westmont Hilltop, Pa. 43

Mary 'O' Crusaderette Classic

Third Place

Buffalo 72, Wirt County 51

Championship

Herbert Hoover 63, Parkersburg Catholic 59

Nicholas County Tournament

First Round

Nicholas County 48, James Monroe 44

Tolsia 59, Pocahontas County 51

Turkeyfoot Valley Tournament

Salisbury, Pa. 52, Paw Paw 25

Undos Classic

Madonna 43, Steubenville Cath. Cent., Ohio 21

Williamsport Tournament

Williamsport, Md. 63, Berkeley Springs 35

Friday's boxscores

Point Pleasant    2    3    10    12    -27

Greenbrier East    33    7    21    11    -72

PP - Leach 11, McCoy 4, Cottrill 5, Crump 5, Bruner 5.

GE - McDowell 21, Baker 5, S. Nunley 5, Honaker 8, Tincher 9, Wilmer 3, Walsh 5, Walton 4, Henthron 2, Mize 2, P. Nunley 8.

Wayne    3    2    3    6    -14

Sissonville    30    21    17    16    -84

Wayne - Marsh 5, Toney 3, Ramey 2, Justice 2, Arnold 1, Sifford 1

Siss - Jones 19, Gould 18, Pinkerton 15, Reed 10, Montgomery 5, McClung 5, Thompson 4, McCoy 3, Garnett 3, Youngblood 2

Capital    15    24    19    10    -68

Roane County    11    7    7    12    -37

C - Gray 18, Clements 13, Hairston 11, Bsharah 11, Gibson 6, Hurst 6, Hoffman 3.

R - Taylor 10, Westfall 9, Hardman 5, Sloan 5, McCrosky 4, Lloyd 2, Blosser 2.

Pocahontas Co.    13    12    18    8    -51

Tolsia    10    19    19    11    -59

P - Murphy 10, Ryder 17, Rose 9, Knisely 8, McNabb 5, Hartzell 2.

T - Lahoda 7, Nichols 10, Winnett 26, VanHoose 2, Presley 12, Evans 2.

St. Albans    18    4    10    19    -58

South Charleston    8    16    12    18    -54

SA - Wilson 9, Cooper 4, B. Propst 27, K. Propst 6, Legg 8, Davis 4.

SC - Dunham 15, Smith 6, Cashwell 15, Villanueva 2, Wade 2, Dunham 7, Brown 4, Moore 3.

South Harrison    2    2    7    3    -14

Clay County    21    13    23    10    -67

SH - Lightner 9, Devericks 1, Lipscomb 2, Barb 2.

Clay - Ramsey 2, Lucas 8, Burford 8, Alley 4, Boggs 2, Litton 8, Barker 11, K. Horrocks 16, Haverty 8.

Pikeview    10    17    10    18    -55

Graham, Va.    15    5    11    15    -46

Pike - Moore 4, May 13, La. Hatfield 8, Meekins 1, Odle 2, Ly. Hatfield 17, White 10

Grah - Kiser 14, Gallinger7, Evans 2, Coppola 2, Rasnake 8, Carter 13

Nitro    17    4    21    7    -49

Chas. Catholic    5    9    8    14    -36

Nit - Shamblin 11, H. Linvillle 4, B. Linville 4, Reavis 18, Hill 1, Miller 11

CC - Dunderville 3, Whelan 13, Imani 7, Gallian 2, Blaydes 5, Palmer 6

Herbert Hoover    15    23    14    11    -63

Parkers. Catholic    10    6    24    17    -59

HH - Edmonds 2, Harding 4, Aab 4, Carte 2, Romine 12, Schoolcraft 4, Thornburg 6, King 29

PC - Witucky 10, Roederscheimer 5, Saunders 11, Sturm 14, Gammon 2, Schaffer 15

Boys

Hatfield & McCoy Shootout

at Williamson Field House

Saturday, Jan. 18

  • Phelps (Ky.) vs. Hannan, 11 a.m.
  • Pike Central (Ky.) vs. Ripley, 12:30 p.m.
  • Wesley Christian (Ky.) vs. Man, 2 p.m.
  • East Ridge (Ky.) vs Tolsia, 3:30 p.m.
  • Greater Beckley Chr. vs. Hurricane, 5 p.m.
  • Sheldon Clark (Ky.) vs. Tug Valley, 6:30 p.m.
  • Knott County (Ky.) vs. So. Charleston, 8 p.m.
  • Belfry (Ky.) vs. Mingo Central, 9:30 p.m.
  • Friday's state scores

    Buffalo 68, Wahama 51

    Cameron 94, Hundred 24

    Jefferson 76, Smithsburg, Md. 54

    Magnolia 93, Tyler Consolidated 34

    Oak Glen 55, Salineville Southern, Ohio 46

    Paden City 62, Valley Wetzel 51

    Preston 72, Parkersburg 62

    Robert C. Byrd 71, Brooke 58

    Tug Valley 56, Belfry, Ky. 47

    Elk County Tournament

    Bridgeport 80, Clarion, Pa. 28

    Elkins Tournament

    Tucker County 64, Philip Barbour 38

    Gilead Christian Holiday Tournament

    Wood County Christian 52, Kingsway Christian, Ohio 34

    Greenbrier East Tournament

    Greenbrier East 84, Parkersburg Catholic 57

    Petersburg Tournament

    Petersburg 91, Bath County, Va. 67

    Ritchie County Tournament

    Doddridge County 54, Ritchie County 51

    Lincoln County 54, Buckhannon-Upshur 53

    Robert C. Byrd Tournament

    University 57, Fairmont Senior 52

    South Charleston Tournament

    Wyoming East 55, Cin. Woodward, Ohio 47

    The Rock Holiday Classic

    Hedgesville 63, Etowah, Ga. 49

    Tri-State Shoot-Out

    Southern Fulton, Pa. 54, Berkeley Springs 51

    Undos Classic

    Steubenville Cath. Cent., Ohio 54, Clay-Battelle 40

    Wheeling Central 63, Bishop Donahue 58

    Wesbanco Holiday Tournament

    Sissonville 67, Wayne 54

    Valley Fayette 51, Ripley 34

    Wirt County Tournament

    Roane County 83, Wirt County 75

    Saint Joseph 59, Williamstown 58

    Friday's boxscores

    Cinc. Woodward    7    13    9    18    -47

    Wyoming East    11    9    18    17    -55

    C - Ingram 23, Monrey 11, Powell 8, Johnson 3, Mincey 2.

    East - Hedinger 13, Hayes 13, Lester 12, Canada 11.

    Park. Catholic    16    6    16    19    -57

    Greenbrier East    21    23    23    17    -84

    P - Collie 15, Padden 14, Sturm 10, Kurucz 4, Luther 2, Boice 4, Roedersheimer 5, Nill 3.

    G - Watson 31, Romeo 16, Kinder 12, Tunstalle 10, Canterbury 8, Reynolds 2, Jerman 5.

    Wahama    13    13    7    18    -51

    Buffalo    18    16    18    16    -68

    W - Bradley 4, Zuspan 13, Hendricks 7, Rose 13, Hysell 1, Foreman 3, Larck 10.

    B - Robinson 6, Hensley 4, Good 21, Garrison 3, Lewis 6, Hodges 11, Moore 11, Harris 6.

    Mount View    9    2    11    11    -33

    Chapmanville    24    14    13    11    -62

    MV - Brooks 7, Brown 3, Burress 2, Brown 2, Barnes 12, Mavis 2, Diggs 5

    Chap - Dalton 5, Butcher 16, Tackett 2, Cox 9, Plumley 14, Williamson 2, Casto 3, Toler 2, Nagy 3, Kirk 2, Whitt 4

    Brooke    14    17    11    16    -58

    Robert C. Byrd    19    17    18    17    -71

    Br - Cole 11, Dameron 7, Schwertfeger 23, Sole 4, Barnhart 13

    RCB - Steele 4, Malfregeot 10, Birch 18, Dyer 15, Carvelli 9, Noble 15

    Lincoln County    11    13    15    15    -54

    Buck.-Upshur    11    10    9    23    -53

    L - Davis 17, Kelly 14, Ashley 8, Kirkendoll 2, Rusk 9, Adkins 2, Ryan 2.

    B - Curry 4, Trent 8, Garrett 10, Fletcher 7, Workman 8, Kotol 3, Clevenger 5, Nichola 2, Look 6.

    Valley    13    11    5    22    -51

    Ripley    9    8    10    7    -34

    R - Hunt 9, Hallison 7, Layhew 6, McKown 4, Hall 4, Johnson 2, Harpold 2.

    V - Warden 23, Payne 12, Barron-Houchins 6, Bowen 5, Conliffe 4, Breckenridge 3.

    Wayne    13    18    13    10    -54

    Sissonville    10    22    12    23    -67

    W - Ferguson 18, Watts 10, Baker 8, Justice 6, Napier 6, Elkins 2, Queen 2, Wickline 2.

    S - Newhouse 24, Brown 14, Rawson 8, Miller 7, Hairston 6, McClung 3, Taylor 3, Bowlin 2.

    Point Pleasant    10    16    5    15    -46

    So. Charleston    19    17    29    11    -77

    PP - Norris 3, Templeton 13, Yates 12, Martin 7, Summerville 4, Tucker 2, Gibbs 5

    SC - Knapper 14, Grier 4, Cunningham 19, Cosby 2, Miller 4, Clark 2, Lewis 19, Williams 8, Billings 5


    Print

    User Comments