Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep basketball scores, boxes -- Jan. 18

HIGH SCHOOL

Big Atlantic Classic

Beckley-Raleigh County Convention Ctr.

Monday, Jan. 27

  • Game 1 - Bluefield vs. Westside (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 2 - Greater Beckley Christian vs. Sherman (A boys), 9 p.m.
  • Tuesday, Jan. 28

  • Game 3 - Wyoming East vs. Mount View (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 4 - Buffalo vs. Fayetteville (A boys), 9 p.m.
  • Wednesday, Jan. 29

  • Game 5 - Game 2 loser vs. Game 4 loser (A boys consolation), 3:45 p.m.
  • Game 6 - Game 1 loser vs. Game 3 loser (AA boys consolation), 5:30 p.m.
  • Game 7 - Oak Hill Academy, Va. vs. Arlington Country Day, Va. (boys national), 7:20 p.m.
  • Game 8 - Game 2 winner vs. Game 4 winner (A boys championship), 9 p.m.
  • Thursday, Jan. 30

  • Game 9 - University vs. George Washington (girls), 4 p.m.
  • Game 10 - Parkersburg South vs. Westside (girls), 5:45 p.m.
  • Game 11 - Greenbrier East vs. Shady Spring (girls), 7:25 p.m.
  • Game 12 - Hedgesville vs. St. Albans (girls), 9 p.m.
  • Friday, Jan. 31

  • Game 13 - Game 9 loser vs. Game 12 loser (girls consolation), 2 p.m.
  • Game 14 - Capital vs. Lewis County (AAA boys), 4 p.m.
  • Game 15 - Parkersburg South vs. Hurricane (AAA boys), 5:40 p.m.
  • Game 16 - Greenbrier East vs. Preston (AAA boys), 7:20 p.m.
  • Game 17 - Woodrow Wilson vs. University (AAA boys), 9 p.m.
  • Saturday, Feb. 1

  • Game 18 - Game 11 loser vs. Game 10 loser (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Game 17 loser vs. Game 15 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Game 16 loser vs. Game 14 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Game 1 winner vs. Game 3 winner (AA boys championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Game 9 winner vs. Game 12 winner (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Game 11 winner vs. Game 10 winner (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Game 17 winner vs. Game 15 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Game 16 winner vs. Game 14 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • Boys

    Hatfield-McCoy Shootout

    At Williamson Field House

    Saturday's results

  • Phelps (Ky.) 82, Hannan 56
  • Ripley 72, Pike Central (Ky.) 42
  • Wesley Christian (Ky.) 82, Man 58
  • East Ridge (Ky.) 72, Tolsia 42
  • Hurricane 69, Greater Beckley Christian 60
  • Sheldon Clark (Ky.) 51, Tug Valley 39
  • South Charleston 75, Knott County (Ky.) 71
  • Belfry (Ky.) vs. Mingo Central, late
  • Saturday's state scores

    Chapmanville 69, Sissonville 54

    Hampshire 83, Buckhannon-Upshur 38

    Huntington 53, Ironton, Ohio 51

    Hatfield-McCoy Shootout

    East Ridge, Ky. 72, Tolsia 42

    Hurricane 69, Greater Beckley Christian 60

    Phelps, Ky. 82, Hannan 56

    Ripley 72, Pike Co. Central, Ky. 42

    Sheldon Clark, Ky. 51, Tug Valley 39

    South Charleston 75, Knott Co. Central, Ky. 71

    Wesley Christian, Ky. 82, Man 58

    Route 40 Classic

    Wheeling Park 79, Cols. Beechcroft, Ohio 39

    St. Mary's Tournament

    Linsly 102, Wirt County 70

    Tyler Consolidated Tournament

    Championship

    Magnolia 75, Tyler Consolidated 48

    Saturday's boxscores

    Hurricane    15    17    19    18    -69

    Greater Beckley    9    14    23    14    -60

    H - Sorsaia 7-17 6-9 21, Estep 0-8 1-2 1, Lemmerman 2-6 1-2 5, Dawson 8-10 6-6 25, DeFries 4-6 2-2 11, Rogoszewski 1-3 2-2 4, Tinsley 1-1 0-0 2, McCallister 0-0 0-0 0, totals 23-51 18-23 69

    GB - Staunton-Bailey 7-18 3-3 20, Francis 1-7 3-4 5, Daniels 1-8 0-0 3, Helton 1-5 0-0 2, Kidd 7-16 6-6 23, Cornett 3-4 1-2 7, Cook 0-0 0-0 0, Walton 0-0 0-0 0, totals 20-58 13-15 60

    3-point goals - Hurricane 5-16 (Dawson 3-4, Sorsaia 1-3, DeFries 1-3, Rogoszewski 0-1, Lemmerman 0-2, Estep 0-3), GBC 7-17 (Staunton-Bailey 3-5, Kidd 3-8, Daniels 1-3, Francis 0-1)

    Sissonville    17    9    9    19    -54

    Chapmanville    16    16    19    18    -69

    S - Taylor 2, Hairston 9, Brown 3, Newhouse 6, Bowlin 14, Miller 16, Rawson 4

    C - Dalton 11, Butcher 14, Tackett 18, Cox 9, Plumbley 10, Williamson 3, Casto 4

    South Charleston    19    16    20    20    -75

    Knott County    20    12    20    19    -71

    SC - A.Cunningham 6-12 4-6 19, Knapper 7-13 5-6 22, Grier 0-2 0-0 0, Williams 2-5 0-0 5, Billings 8-9 0-0 16, S.Cunningham 0-0 1-2 1, Lewis 2-5 0-0 5, Clark 3-8 1-1 7, totals 28-54 11-15 75

    KC - Justice 12-19 11-12 38, Sammons 1-5 0-0 2, Christon 2-13 1-2 5, Hall 7-7 2-4 16, Cornett 3-10 2-7 8, Miller 1-2 0-0 2, Shrum 0-1 0-0 0, totals 26-57 16-25 71

    3-point goals - SC 8-15 (A.Cunningham 3-3, Knapper 3-6, Williams 1-1, Lewis 1-3, Clark 0-2), Knott 3-12 (Justice 3-8, Sammons 0-1, Christon 0-1, Cornett 0-1, Shrum 0-1)

    Friday's boxscores

    Wayne    14    18    19    19    -70

    Mingo Central    32    12    18    19    -80

    W - Ferguson 16, Watts 12, Elkins 9, Earl 12, Wickline 11, Napier 6

    MC - Hammond 8, May 11, D.Hatfield 12, Lee 12, Hatcher 18, Dillon 9, C.Hatfield 4, Joplin 2, Sheppard 4

    Nitro    13    15    11    3    -42

    Parkersburg    9    16    17    17    -59

    N - Taylor 13, Klocke 2, Barton 7, Heidenreich 2, Sallada 2, Bosely 8, Preece 8

    P - Ramsey 18, Basta 2, Wade 20, Hays 3, Stewart 2, Carroll 2, Colebank 9, Day 3

    Van    4    8    22    15    -49

    Hannan    11    12    9    7    -39

    V - Crouse 13, Yeager 10, Elswick 7, Price 8, Blevins 5, Preece 8

    H - Harbour 16, Burns 14, Wilson 3, Schofield 3, Mayes 3

    Sissonville    19    19    20    16    -74

    Tolsia    11    6    10    24    -51

    Siss - Robinson 8, Taylor 1, Hairston 9. Brown 4, Burford 3, Moss 5, Bowlin 10, Newhouse 16, Tye 3, Miller 5, Rawson 8

    Tolsia - Sturgell 9, Stroud 22, Adkins 2, Salmons 10, Roberts 2, Jude 2, Johnson 2, Ward 2

    Hurricane    16    21    21    8    -66

    Riverside    16    10    14    4    -44

    H - Sorsaia 16, Lemmerman 6, Estep 4, Dawson 19, Tinsley 4, DeFries 9, Rogoszewski 8

    R - Brock 2, Smith 3, Watkins 2, Lawson 11, Wilkinson 2, Wood 8, Carpenter 14, Sigman 2

    Girls

    Hometown Invitational Tournament

    Division 1

    Saturday's results

  • Midland Trail 43, Richwood 35
  • No. 11 East Hardy at No. 9 Tug Valley
  • Jan. 25

  • No. 4 Tygarts Valley at No. 1 St. Marys, 1 p.m.
  • No. 7 Sherman at No. 6 Fayetteville, 7:30 p.m.
  • No. 8 Clay-Battelle at No. 5 Buffalo, 2 p.m.
  • No. 3 Gilmer County at No. 2 Pocahontas County, 1 p.m.
  • Division 2

    Saturday's results

  • No. 4 Doddridge County at No. 1 Meadow Bridge
  • No. 10 Montcalm at No. 5 Cameron
  • Paden City 56, Valley Fayette 35
  • Tuesday's game

  • No. 9 Valley Wetzel at No. 8 Hundred, 5 p.m.
  • Jan. 25

  • No. 10 Montcalm at No. 6 Union
  • No. 9 Valley Wetzel at No. 7 Van
  • Saturday's state scores

    Berkeley Springs 47, Bishop Walsh, Md. 30

    Bridgeport 59, East Fairmont 41

    Buckhannon-Upshur 51, Hampshire 43

    Gilmer County 73, Roane County 59

    Greenbrier East 63, Logan 57

    Hedgesville 62, Wirt County 34

    Huntington 73, Capital 32

    Hurricane 74, Riverside 48

    Jefferson 60, Park View-Sterling, Va. 48

    Midland Trail 43, Richwood 35

    Morgantown 59, Martinsburg 53

    Nitro 73, Parkersburg 49

    Oak Glen 57, Toronto, Ohio 48

    Poca 54, Wayne 26

    South Charleston 65, Ripley 33

    Spring Valley 70, Princeton 27

    St. Albans 39, George Washington 28

    Summers County 61, PikeView 49

    Trinity 51, Wheeling Central 36

    Weir 54, Bishop Donahue 51

    Winfield 72, Point Pleasant 10

    Pickerington Tournament

    Saint Joseph Central 62, Lewis Center Olentangy, Ohio 49

    Route 40 Classic

    Stow-Munroe Falls, Ohio 62, Wheeling Park 25

    Tyler Consolidated Tournament

    Consolation

    Magnolia 62, Valley Wetzel 36

    Championship

    New Matamoras Frontier, Ohio 75, Tyler Consolidated 59

    WVHIT Tournament

    Paden City 57, Valley Fayette 36

    Saturday's boxscores

    SC Christian    2    12    12    13    -39

    Seneca Trail Chr.    28    6    12    3    -49

    SC - Light 14, Hartlaben 2, Boylen 2, Testa 5, Jeffries 4, Miller 12

    Sen - L.Boyrer 16, A.Denning 14, B.Boyrer 6, R.Denning 8, Baxter 2, Jones 3

    Parkersburg    16    10    12    11    -49

    Nitro    19    16    21    17    -73

    P - Snyder 2, Hickenbottom 3, Herrod 3, Kurucz 13, Ackerman 13, Dent 6, Bailey 4, Delozier 3, Carroll 2.

    N - Shamblin 24, H. Linville 2, B. Linville 3, Reavis 12, Hill 18, Miller 14.

    Elk Valley Chr.    3    10    12    11    -36

    Chas. Catholic    13    13    11    23    -60

    E - C. Burdette 13, Brown 6, K. Burdette 7, Williams 7, Oxley 1, Davis 2.

    CC - Bailey 1, Mullen 2, Dundervill 4, Whelan 12, Imani 19, Gallian 20, Persily 2.

    Gilmer County    14    16    26    17    -73

    Roane County    8    21    18    12    -59

    GC - Bishop 29, Shuff 15, Huff 13, Pritt 5, Jedarnski 5, Somerville 4, Evans 2.

    RC - Taylor 21, Westfall 13, Lloyd 12, McCrosky 6, Hardman 4, Blosser 2, Parsons 1.

    Wayne    8    5    6    7    -26

    Poca    6    18    13    17    -54

    W - Toney 5, Marsh 8, Bartrum 6, Gue 2, Sifford 3, Rainey 2.

    P - Ball 17, Skeens 12, Hutchins 6, Fisher 7, Jackson 1, Bailey 6, Godish 2, Harrah 3

    Riverside    14    10    11    13    -48

    Hurricane    22    23    11    18    -74

    R - Harris 4, Mills 13, Knapp 11, Wood 16, Bishop 4.

    H - Browning 9, Wooten 8, Runyon 2, Watson 29, Sargent 9, Thompson 2, Sturdavent 17, Kessler 2.

    PikeView    17    10    14    8    -49

    Summers County    21    9    19    12    -61

    P - M. May 18, La. Hatfield 2, A. May 3, Ly. Hatfield 13, White 13.

    SC - Pivont 14, Taylor 6, Davis 3, Holley 2, B. Justice 10, Morrison 12, W. Justice 14.

    Ripley    10    8    11    4    -33

    South Charleston    14    16    17    18    -65

    R - K. Thomas 4, Ferrell 3, Sav. Williams 3, A. Thomas 4, Donohew 4, Hagger 9, Sar. Williams 6.

    SC - A. Dunham 9, Smith 12, Cashwell 12, Villanueva 3, Wade 7, Baldwin 3, S. Dunham 15, Landis 1, Mosley 3.

    Valley    11    16    4    4    -35

    Paden City    16    12    21    7    -56

    V - Bird 10, Buchan 11, Grubb 5, Smallman 2, Green 2.

    PC - Cosper 10, Stanley 12, Charkawi 10, Blatt 15, Booker 6, Shreeve 2, Bahms 1.

    Point Pleasant    3    1    0    6    -10

    Winfield    29    13    17    13    -72

    PP - Leach 1, Crump 4, McCoy 2, Cottrill 3.

    W - Bryant 4, Roberson 24, Sawyers 7, Albert 4, Eggleton 8, Kirby 10, Moore 3, Kraschnewski 4, Rogers 8.

    Logan    17    14    14    12    -57

    Greenbrier East    17    13    14    19    -63

    L - Gore 16, Hines 18, Kolovich 2, Cline 9, Mitchell 7, Collins 5.

    GE - Hill 4, Nunley 11, Tincher 7, Baker 2, McDowell 39.

    Geo. Washington    2    5    9    12    -28

    St. Albans    11    9    6    13    -39

    GW - Banks 12, Mobayed 10, Stewart 4, Davis 2.

    SA - Davis 12, Wilson 10, K. Propst 9, Legg 6, B. Propst 2.

    Midland Trail    13    7    11    12    -43

    Richwood    7    9    13    6    -35

    MT - Stonestreet 2, H. Nickell 2, Cooper 5, Carte 17, Workman 3, Keeney 3, Syner 11.

    R - Brown 7, Green 2, Mullins 10, Shelford 10, Smallwood 2, Lawrence 4.

    Capital    6    0    10    16    -32

    Huntington    24    23    19    7    -73

    C - Gibson 3, Hairston 5, Gray 10, Bsharah 4, Hurst 2, Clements 4, Foster 4

    H - Harmon 10, Johnson 18, Sheffield 13, Congleton 14, Dawson 6, Budd 12


    Print

    User Comments