Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep basketball scores, boxes, schedules -- Jan. 20

Boys

State polls

The Associated Press high school boys basketball poll with first-place votes in parentheses and total points:

Class AAA

Team Record Pts Prv 

 1. Washington (11) 9-0 110 1 

 2. Huntington 7-0 98 2 

 3. Capital 5-1 79 3 

 4. Parkersburg South 10-0 67 6 

 5. Hedgesville 9-1 62 4 

 6. South Charleston 8-1 57 7 

 7. Greenbrier East 7-3 54 5 

 8. Musselman 8-0 40 8 

 9. Woodrow Wilson 5-2 25 9 

10. Wheeling Park 7-3 10 10 

Others receiving votes: Hurricane 3.

Class AA

Team Record Pts Prv 

 1. Robert C. Byrd (7) 10-0 106 1 

 2. Bluefield (4) 8-1 99 3 

 3. Wyoming East 7-1 84 2 

 4. Poca 7-1 78 5 

 5. Westside 6-2 63 4 

 (tie) Chapmanville 9-1 63 6 

 7. Bridgeport 7-3 39 7 

 8. Liberty Raleigh 7-2 24 T8 

 9. Fairmont Senior 4-4 16 T8 

10. Roane County 8-3 14 NR 

Others receiving votes: Petersburg 7, Ra-venswood 3, Nicholas County 1.

Class A

Team Record Pts Prv 

 1. Saint Joseph (9) 12-0 108 1 

 (tie) Greater Beckley Christ. (2) 7-1 108 2 

 3. Notre Dame (1) 9-2 81 5 

 4. Wheeling Central 8-1 72 4 

 5. Charleston Catholic 6-2 55 3 

 6. Magnolia 6-3 42 10 

 7. Madonna 6-2 34 9 

 8. Tucker County 7-2 30 8 

 9. Parkersburg Catholic 7-4 29 6 

10. Valley Fayette 8-1 16 NR 

Others receiving votes: Tug Valley 14, Bishop Donahue 7, Williamstown 5, Clay-Battelle 3, Buffalo 1.

Monday's state scores

Huntington Prep 78, Cle. Cent. Cath., Ohio 36

Notre Dame 70, Trinity 59

Washington 86, Tuscarora, Md. 49

Williamstown 73, Wood County Christian 29

Saturday's boxes

Gilmer County 6 6 18 12 -42

Charleston Catholic 14 16 14 16 -60

GC - Ratliff 7, Allison 3, C.Cunningham 10, A.Cunningham 10, Grogg 6, Chapman 6

CC - McCarty 31, Miller 6, George 15, Persily 8

Herbert Hoover 4 11 10 6 -31

Nicholas County 9 14 16 13 -52

HH - White 5 0-0 13, Justice 3 0-0 7, Toops 1 0-0 3, Burgess 1 0-0 2, Holbrook 1 2-2 4, Boothe 0 0-1 0, Wood 1 0-1 2

NC - Grose 1 0-0 2, Tharp 7 3-4 18, Hopkins 2 0-0 5, Browning 2 1-1 5, McClung 3 2-3 9, Peyatt 3 0-0 6, McCourt 3 1-3 7

Tournament schedules

Big Atlantic Classic

Beckley-Raleigh County Convention Ctr.

Monday, Jan. 27

  • Game 1 - Bluefield vs. Westside (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 2 - Greater Beckley Christian vs. Sherman (A boys), 9 p.m.
  • Tuesday, Jan. 28

  • Game 3 - Wyoming East vs. Mount View (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 4 - Buffalo vs. Fayetteville (A boys), 9 p.m.
  • Wednesday, Jan. 29

  • Game 5 - Game 2 loser vs. Game 4 loser (A boys consolation), 3:45 p.m.
  • Game 6 - Game 1 loser vs. Game 3 loser (AA boys consolation), 5:30 p.m.
  • Game 7 - Oak Hill Academy, Va. vs. Arlington Country Day, Va. (boys national), 7:20 p.m.
  • Game 8 - Game 2 winner vs. Game 4 winner (A boys championship), 9 p.m.
  • Thursday, Jan. 30

  • Game 9 - University vs. George Washington (girls), 4 p.m.
  • Game 10 - Parkersburg South vs. Westside (girls), 5:45 p.m.
  • Game 11 - Greenbrier East vs. Shady Spring (girls), 7:25 p.m.
  • Game 12 - Hedgesville vs. St. Albans (girls), 9 p.m.
  • Friday, Jan. 31

  • Game 13 - Game 9 loser vs. Game 12 loser (girls consolation), 2 p.m.
  • Game 14 - Capital vs. Lewis County (AAA boys), 4 p.m.
  • Game 15 - Parkersburg South vs. Hurricane (AAA boys), 5:40 p.m.
  • Game 16 - Greenbrier East vs. Preston (AAA boys), 7:20 p.m.
  • Game 17 - Woodrow Wilson vs. University (AAA boys), 9 p.m.
  • Saturday, Feb. 1

  • Game 18 - Game 11 loser vs. Game 10 loser (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Game 17 loser vs. Game 15 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Game 16 loser vs. Game 14 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Game 1 winner vs. Game 3 winner (AA boys championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Game 9 winner vs. Game 12 winner (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Game 11 winner vs. Game 10 winner (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Game 17 winner vs. Game 15 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Game 16 winner vs. Game 14 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • Hometown Invitational Tournament

    Division 1 seeds

    North

    1. Clay-Battelle; 2. St. Marys; 3. Cameron; 4. Pocahontas County; 5. Tygarts Valley; 6. East Hardy; 7. Valley Wetzel; 8. Doddridge County

    South

    1. Valley Fayette; 2. Buffalo; 3. Greenbrier West; 4. Midland Trail; 5. Sherman; 6. Richwood; 7. Van; 8. Fayetteville

    NOTE: Each team guaranteed four games in either championship or consolation rounds.

    First round

    Games either Friday or Saturday

    Upper bracket

    Fayetteville at Clay-Battelle

    Tygarts Valley at Midland Trail

    Valley Wetzel at Buffalo

    Richwood at Cameron

    Lower bracket

    Doddridge County at Valley Fayette

    Sherman at Pocahontas County

    Van at St. Marys

    East Hardy at Greenbrier West

    Second round

    Weekend of Jan. 31-Feb. 1

    Final round

    At Summersville Convention Center

    Weekend of Feb. 14-15

    Division 2

    (Seeds in parentheses)

    First round/Feb. 7-8

    Game 1: Montcalm (4) at Paden City (1)

    Game 2: Union (3) at Meadow Bridge (2)

    Game 3: Hannan (6) at Hundred (5)

    Final round

    At Summersville Convention Center

    Feb. 14

    Championship

    Game 1 winner vs. Game 2 winner

    Consolation

    Game 3 winner vs. TBA

    Girls

    Monday's state scores

    Belfry, Ky. 45, Tug Valley 26

    Bellaire St. John, Ohio 57, Hundred 30

    Belpre, Ohio 67, Wahama 15

    Beth Haven 42, South Charleston Christian 32

    Bishop Donahue 55, Paden City 51

    Chapmanville 70, Sherman 36

    Greenbrier East 84, Liberty Raleigh 19

    John Marshall 69, Union Local, Ohio 49

    Linsly 68, Steubenville, Ohio 48

    Logan 74, Winfield 60

    Magnolia 49, Weir 35

    Nitro 87, Lincoln County 47

    Pocahontas County 79, Moorefield 38

    Proctorville Fairland, Ohio 72, Spring Valley 66

    Ravenswood 59, Parkersburg Catholic 57, OT

    St. Marys 72, Doddridge County 21

    Trinity 51, Madonna 34

    Tygarts Valley 79, Highland-Monterey, Va. 40

    Valley Wetzel 52, Beallsville, Ohio 47

    Westside 96, Independence 21

    Williamstown 59, Wood County Christian 35

    Woodrow Wilson 56, Shady Spring 42

    Wyoming East 67, Man 30

    Monday's boxes

    Nitro 24 17 21 25 -87

    Lincoln County 14 9 10 14 -47

    N - Shamblin 25, H.Linville 6, B.Linville 12, Reavis 17, Hill 16, Miller 11

    LC - Lucas 11, McCallister 8, Pritchard 10, Stanley 6, Williamson 6, Thompson 4

    Scott 11 7 9 16 -43

    Poca 8 11 7 15 -41

    S - Burnside 2, Whitman 4, Conway 17, McKinney 6, Weeks 14

    P - Ball 11, Skeens 12, Hutchins 7, Fisher 3, Bailey 2, Elkins 2, Sayre 4

    Logan 13 11 20 30 -74

    Winfield 13 19 15 13 -60

    L - Gore 4-19 9-11 18, Hines 6-11 2-3 16, Kolovich 0-0 1-2 1, Cline 3-9 2-4 9, Mitchell 3-12 5-6 11, Collins 3-8 0-2 7, H. Adkins 2-2 0-0 4, Spry 3-5 0-0 8, Herrera 0-1 0-0 0. Totals 24-67 19-28 74.

    W - Bryant 0-6 2-3 2, Roberson 11-26 5-6 28, Kraschnewski 2-4 0-0 4, Sawyers 4-11 1-2 9, Kirby 3-9 0-0 6, Moore 1-3 0-0 3, Rogers 4-8 0-0 8. Totals 25-67 8-11 60.

    3-point goals - L 7-27 (Gore 1-7, Hines 2-6, Cline 1-7, Collins 1-3, Spry 2-4). W 2-8 (Bryant 0-2, Roberson 1-5, Moore 1-1).

    Park. Catholic    13 15 11 11   7 -57

    Ravenswood       7 14 12 17   9 -59

    PC - Witucky 2, Lynch-Pastoor 2, Roedersheimer 4, Saunders 5, Sturm 24, Gammon 4, Schaffer 16

    R - Miller 16, Scritchfield 8, Treadway 17, Jackson 3, Torris 2, Love 7, Cubides 4, Hudson 2

    Independence 3 2 7 9 -21

    Westside 32 28 19 17 -96

    I - Wrenn 6, Layne 8, Fortner 7.

    W - A.Lester 2, Smith 4, S. Brown 6, Hash 5, K.Endicott 7, M.Endicott 8, H.Davis 5, F.Davis 8, Brown 10, H.Lester 14, Walker 11, Thomas 16.

    Sherman 9 8 14 5 -36

    Chapmanville 20 21 13 16 -70

    S - Harless 11, Lewis 9, Mossey 6, Pannell 4, Halstead 4, Davis 2.

    C - DesRocher 16, Martin 12, Osborn 10, Marcum 10, Packo 6, Hainer 6, Meeks 4, Vance 3, Blankenship 3.

    Spring Valley 23 12 21 10 -66

    Fairland, Ohio 12 13 20 27 -72

    SV - McGraw 3, Kelly 16, Lemons 6, Heck 8, Morris 27, Ratcliff 6.

    F - Stapleton 19, Fulks 10, M. Riley 5, K. Riley 14, Stone 11, Perry 13.

    Liberty Raleigh 3 8 3 5 -19

    Greenbrier East 24 25 16 19 -84

    L - Williams 11, McGinnis 4, Law 4

    GE - McDowell 19, C.Honaker 12, Tincher 13, Walsh 11, Hill 2, S.Honaker 2, Wilmer 2, Baker 2, Walton 5, Henthorn 6, Romeo 4, Mize 3

    S.Charleston Christian 8 9 8 7 -32

    Beth Haven 13 6 11 12 -42

    SC - Shafer 9, Miller 8, Light 7, Hartleben 2, Boylen 2, Testa 2, Jeffries 2

    BH - Browning 16, Fry 15, Hager 5, Garretson 6

    Pocahontas County 15 19 29 16 -79

    Moorefield 6 13 8 11 -38

    PC - Al.Murphy 7, Dean 2, Ryder 12, Rose 4, Knisely 3, McNabb 19, Hartzell 4, Day 28

    M - Saville 1, Bedell 4, Hines 4, George 4, Stump 7, Flinn 4, Cook 6, Weekly 2, Smith 2, Redmon 4

    Associated Press state poll

    The Associated Press high school girls basketball poll with first-place votes in parentheses and total points:

    Class AAA

    Team Record Pts Prv 

     1. Parkersburg South (11) 9-0 110 1 

     2. Greenbrier East 10-0 96 2 

     3. Huntington 11-1 90 3 

     4. Spring Valley 11-2 76 4 

     5. University 10-2 61 5 

     6. Nitro 9-0 41 8 

     7. Logan 8-4 38 7 

     8. Morgantown 9-4 34 9 

     9. Martinsburg 8-3 30 6 

    10. Cabell Midland 7-1 23 10 

    Others receiving votes: St. Albans 2, South Charleston 2, George Washington 1, Preston 1.

    Class AA

    Team Record Pts Prv 

     1. Westside (9) 8-0 107 1 

     2. Fairmont Senior (1) 10-1 95 2 

     3. Summers County (1) 11-0 84 3 

     4. North Marion 11-2 61 5 

     5. Lincoln 9-1 57 8 

     6. Scott 6-2 51 4 

     7. Sissonville 8-2 49 6 

     8. PikeView 8-3 32 7 

     9. Clay County 10-3 23 T10 

    10. Keyser 10-3 19 9 

    Others receiving votes: Nicholas County 7, Chapmanville 5, Petersburg 3, Bridgeport 3, Bluefield 2, Grafton 2, Wyoming East 2, Ravenswood 1, Robert C. Byrd 1.

    Class A

    Team Record Pts Prv 

    1. Saint Joseph (11) 12-3 110 1 

     2. St. Marys 11-0 99 2 

     3. Gilmer County 12-2 83 4 

     4. Pocahontas County 8-2 68 5 

     5. Wheeling Central 6-5 59 3 

     6. Tucker County 7-3 53 7 

     7. Trinity 7-4 37 10 

     8. Charleston Catholic 8-2 35 8 

     9. Tygarts Valley 6-3 30 6 

    10. Magnolia 8-5 23 9 

    Others receiving votes: Parkersburg Catholic 3, Notre Dame 2, Buffalo 2, Meadow Bridge 1.

    State Coaches Association poll

    Class AAA

    Pos-School Rec Pts Prev

    1. Parkersburg South 9-0 62 1

    2. Spring Valley 10-2 42 2

    3. Greenbrier East 10-0 35 3

    4. University 10-2 33 4

    5. Huntington 11-1 32 5

    6. Nitro 9-0 21 t-10

    7. Logan 8-4 16 7

    8. Cabell Midland 7-1 14 t-10

    9. Morgantown 9-4 11 8

    10. St. Albans 9-3 10 9

    Others receiving votes: Martinsburg 7, South Charleston 5.               

    Class AA

    Pos-School Rec Pts Prev

    1. Westside 8-0 77 1

    2. Fairmont Sr. 10-1 68 2

    3. Summers County 11-0 46 4

    4. North Marion 11-2 37 5

    5. Sissonville 6-2 34 3

    6. Scott 6-2 33 6

    7. Lincoln 9-1 17 98          

    8. PikeView 9-3 16 7

    9. Keyser 10-1 15 8

    10. Chapmanville 7-4 9 NR

    Others receiving votes: Grafton 5, Petersburg 2, Clay County 2, Bridgeport 2, Bluefield 2.

    Class A

    Pos-School Rec Pts Prev

    1. St. Joseph 11-3 64 1

    2. St Marys 12-0 56 2

    3. Gilmer County 10-2 42 4

    4. Pocahontas County 8-2 28 7

    5. Tucker County 7-3 23 9

    6. Trinity 7-4 18 NR

    7. Wheeling Central 6-5 17 3

    8. Charleston Catholic 7-2 13 5

    9. Magnolia 5-4 12 6

    10. Tygarts Valley 6-1 10 10

    Others receiving votes: Tyler County 6, Williamstown 1.

    Girls HIT

    Division 1

    Saturday's results

  • Midland Trail 43, Richwood 35
  • No. 11 East Hardy at No. 9 Tug Valley
  • Jan. 25

  • No. 4 Tygarts Valley at No. 1 St. Marys, 1 p.m.
  • No. 7 Sherman at No. 6 Fayetteville, 7:30 p.m.
  • No. 8 Clay-Battelle at No. 5 Buffalo, 2 p.m.
  • No. 3 Gilmer County at No. 2 Pocahontas County, 1 p.m.
  • Division 2

    Saturday's results

  • No. 4 Doddridge County at No. 1 Meadow Bridge
  • No. 10 Montcalm at No. 5 Cameron
  • Paden City 56, Valley Fayette 35
  • Today's game

  • No. 9 Valley Wetzel at No. 8 Hundred, 5 p.m.
  • Jan. 25

  • No. 10 Montcalm at No. 6 Union
  • No. 9 Valley Wetzel at No. 7 Van
  •  


    Print

    User Comments