Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep basketball scores, boxes -- Jan. 23

HIGH SCHOOL

Boys

Thursday's state scores

Can. Cent. Cath., Ohio 60, Madonna 46

Capital 63, Riverside 60

Faith Christian 64, Shalom Christian, Pa. 38

Huntington 62, Winfield 57

Morgantown 59, Parkersburg South 56

Nitro 63, Cabell Midland 53

Sissonville 54, Herbert Hoover 46

South Charleston 74, Hurricane 62

Spring Valley 75, St. Albans 65

Wheeling Park 71, University 50

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Doddridge County vs. Parkersburg Catholic, ppd.

Independence vs. James Monroe, ppd.

Magnolia vs. Bishop Donahue, ppd.

Meadow Bridge vs. Greenbrier West, ppd.

Paden City vs. Beallsville, Ohio, ppd. to Feb 4.

Princeton vs. George Washington, ppd. to Jan 27.

Woodrow Wilson vs. Parkersburg, ppd.Thursday's boxscores

Riverside    17    13    20    10    —    60

Capital    21    18    7    17    —    63

R — Brock 4-4 1-3 9, Lawson 5-12 0-0 11, Jones 1-3 1-1 3, Wood 10-17 2-3 26, Carpenter 4-5 0-0 8, Smith 1-6 0-0 3, Watkins 0-1 0-0 0, Wilkinson 0-1 0-0 0, Goodwin 0-0 0-0 0, totals 25-49 4-7 60

C — Morris 6-14 0-0 13, Davis 2-9 0-1 4, Kinney 12-22 6-13 32, Goldsmith 1-2 0-0 2, Grose 3-10 2-3 8, Nazario 0-3 0-0 0, King 2-4 0-0 4, Harris 0-3 0-0 0, Bays 0-2 0-0 0, K.Adkins 0-0 0-0 0, D.Adkins 0-0 0-0 0, totals 26-69 8-17 63

3-point goals — Riverside 6-10 (Wood 4-5, Lawson 1-1, Smith 1-4), Capital 3-15 (Kinney 2-3, Morris 1-4, King 0-1, Nazario 0-2, Harris 0-2, Davis 0-3).

Hurricane    8    21    18    15    —    62

South Charleston    25    21    10    18    —    74

H — Sorsaia 6-17 5-6 17, Estep 4-8 2-2 11, Dawson 4-12 1-2 10, DeFries 3-8 1-2 8, Lemmerman 0-1 0-0 0, Rogoszewski 4-9 6-6 16, Scarberry 0-0 0-0 0. Totals 21-55 15-18 62

S — A. Cunningham 6-16 0-2 12, Knapper 8-19 6-6 25, Grier 3-8 0-0 8, Lewis 1-3 0-0 3, Williams 4-7 0-0 11, Billings 5-8 0-0 10, Clark 2-3 0-0 5, S. Cunningham 0-1 0-0 0. Totals 29-65 6-8 74

3-point goals — Hurricane 5-17 (Sorsaia 0-1, Estep 1-2, Dawson 1-7, DeFries 1-4, Lemmerman 0-1, Rogoszewski 2-2). SC 10-21 (A. Cunningham 0-2, Knapper 3-8, Grier 2-4, Lewis 1-2, Williams 3-4, Clark 1-1)

Winfield    3    24    14    16    —    57

Huntington    16    17    8    21    —    62

W — Show 3-8 2-3 9, Schoolcraft 0-3 4-4 4, Diehl 1-8 1-4 4, Hearn 2-4 0-0 5, Fisher 4-9 5-6 15, Bellomy 5-13 3-4 14, Hancock 0-0 0-0 0, Wright 0-0 0-0 0, totals 16-45 15-21 57

H — Mann 0-0 0-0 0, Tubbs 0-4 0-2 0, Nicks 2-7 3-5 7, Dunn-Martin 0-5 2-3 2, Meadows 6-8 2-4 14, Dawson 2-3 0-0 5, Wooding 3-10 2-2 9, Howard 7-12 1-1 18, Pennington 1-3 4-4 7, totals 21-52 14-21 62

Nitro    20    12    5    26    —    63

Cabell Midland    13    12    14    14    —    53

N — Taylor 15, Barton 12, Sallada 14, Bosley 6, Lee 14, Heidenreich 2

CM — Wilcox 8, Petitt 9, Tilley 5, Beckett 17, Adkins 5, Bellomy 5, Morgan 4

Sissonville    14    10    19    11    —    54

Herbert Hoover    8    8    16    14    —    46

S — Robinson 9, Hairston 5, Brown 6, Blake Newhouse 17, Bowlin 3,Miller 9, Rawson 3, McClung 2.

H — White 7, Justice 21, Toops 9, Burgess 7, Holbrook 2.

Spring Valley    14    13    19    29    —    75

St. Albans    10    13    17    25    —    65

SV — Steele 9, Keyser 19, Coleman 2, Herbert 19, Kilgore 26.

SA — Clark 12, Young 10, Seams 15, Carter 2, Watkins 20, Hall 4, Heywood 2.

Morgantown    18    12    20    9    —    59

Parkersburg South    14    14    17    11    —    56

M — Morgano 2, Solomon 9, Shipley 3, Davis 6, Melko 2, Selby 8, Core 20, McNally 1, Carden 8.

PS — Dobson 5, Gilkeson 4, Monroe 7, Fryfogle 3, Kerr 6, Lawrentz 13, Rippeto 3, Berry 15.

Tournament schedules

Big Atlantic Classic

Beckley-Raleigh County Convention Ctr.

Monday, Jan. 27

n Game 1 — Bluefield vs. Westside (AA boys), 7:25 p.m.

n Game 2 — Greater Beckley Christian vs. Sherman (A boys), 9 p.m.

Tuesday, Jan. 28

n Game 3 — Wyoming East vs. Mount View (AA boys), 7:25 p.m.

n Game 4 — Buffalo vs. Fayetteville (A boys), 9 p.m.

Wednesday, Jan. 29

n Game 5 — Game 2 loser vs. Game 4 loser (A boys consolation), 3:45 p.m.

n Game 6 — Game 1 loser vs. Game 3 loser (AA boys consolation), 5:30 p.m.

n Game 7 — Oak Hill Academy, Va. vs. Arlington Country Day, Va. (boys national), 7:20 p.m.

n Game 8 — Game 2 winner vs. Game 4 winner (A boys championship), 9 p.m.

Thursday, Jan. 30

n Game 9 — University vs. George Washington (girls), 4 p.m.

n Game 10 — Parkersburg South vs. Westside (girls), 5:45 p.m.

n Game 11 — Greenbrier East vs. Shady Spring (girls), 7:25 p.m.

n Game 12 — Hedgesville vs. St. Albans (girls), 9 p.m.

Friday, Jan. 31

n Game 13 — Game 9 loser vs. Game 12 loser (girls consolation), 2 p.m.

n Game 14 — Capital vs. Lewis County (AAA boys), 4 p.m.

n Game 15 — Parkersburg South vs. Hurricane (AAA boys), 5:40 p.m.

n Game 16 — Greenbrier East vs. Preston (AAA boys), 7:20 p.m.

n Game 17 — Woodrow Wilson vs. University (AAA boys), 9 p.m.

Saturday, Feb. 1

n Game 18 — Game 11 loser vs. Game 10 loser (girls consolation), 9 a.m.

n Game 19 — Game 17 loser vs. Game 15 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.

n Game 20 — Game 16 loser vs. Game 14 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.

n Game 21 — Game 1 winner vs. Game 3 winner (AA boys championship), 2 p.m.

n Game 22 — Game 9 winner vs. Game 12 winner (girls co-championship), 4 p.m.

n Game 23 — Game 11 winner vs. Game 10 winner (girls co-championship), 5:40 p.m.

n Game 24 — Game 17 winner vs. Game 15 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.

n Game 25 — Game 16 winner vs. Game 14 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.

Hometown Invitational Tournament

Division 1 seeds

North

1. Clay-Battelle; 2. St. Marys; 3. Cameron; 4. Pocahontas County; 5. Tygarts Valley; 6. East Hardy; 7. Valley Wetzel; 8. Doddridge County

South

1. Valley Fayette; 2. Buffalo; 3. Greenbrier West; 4. Midland Trail; 5. Sherman; 6. Richwood; 7. Van; 8. Fayetteville

NOTE: Each team guaranteed four games in either championship or consolation rounds.

First round

Games either today or Saturday

Upper bracket

Fayetteville at Clay-Battelle

Tygarts Valley at Midland Trail

Valley Wetzel at Buffalo, today

Richwood at Cameron

Lower bracket

Doddridge County at Valley Fayette, 4 p.m. Saturday

Sherman at Pocahontas County

Van at St. Marys

East Hardy at Greenbrier West, today

Second round

Weekend of Jan. 31-Feb. 1

Final round

At Summersville Convention Center

Weekend of Feb. 14-15

Division 2

(Seeds in parentheses)

First round/Feb. 7-8

Game 1: Montcalm (4) at Paden City (1)

Game 2: Union (3) at Meadow Bridge (2)

Game 3: Hannan (6) at Hundred (5)

Final round

At Summersville Convention Center

Feb. 14

Championship

Game 1 winner vs. Game 2 winner

Consolation

Game 3 winner vs. TBA

Girls

Thursday's state scores

Cameron 36, Clay-Battelle 35<*L>

Charleston Catholic 58, Buffalo 51

Gallipolis Gallia Academy, Ohio 38, Point Pleasant 15

George Washington 68, Hurricane 55

Huntington 84, Riverside 40

Linsly 60, Madonna 36

Oak Glen 59, Weir 33

Parkersburg South 92, Wheeling Park 43

Sissonville 60, Poca 26

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Bluefield vs. Wyoming East, ppd.

Buckhannon-Upshur vs. North Marion, ppd.

East Fairmont vs. Lincoln, ppd.

Elkins vs. Liberty Harrison, ppd.

Fairmont Senior vs. Lewis County, ppd.

Fort Hill, Md. vs. Trinity, ppd.

Greenbrier West vs. Richwood, ppd.

Hedgesville vs. Spring Mills, ppd.

Jefferson vs. Washington, ppd. to Jan 25.

Keyser vs. Berkeley Springs, ppd.

Liberty Raleigh vs. Independence, ppd.

Moorefield vs. Tygarts Valley, ppd.

Mount View vs. Man, ppd.

Musselman vs. Martinsburg, ppd. to Jan 25.

Northern - G, Md. vs. Petersburg, ppd.

Racine Southern, Ohio vs. Wahama, ppd.

Robert C. Byrd vs. Preston, ppd.

Shady Spring vs. Greenbrier East, ppd.

St. Marys vs. Ritchie County, ppd.

 

Thursday's boxscores

Chas. Catholic    14    12    11    21    —    58

Buffalo    13    9    11    18    —    51

CC — Mullen 1-2 0-0 2, Dundervill 3-6 0-0 6, Whelan 4-21 6-6 15, Imani 7-10 2-5 16, Gallian 5-11 0-0 10, Bailey 0-2 0-0 0, Blaydes 3-5 0-0 7, Palmer 1-2 0-0 2. Totals 24-59 8-11 58.

B — Roush 2-2 0-3 5, Parkins 11-17 7-9 29, Dunn 0-5 0-0 0, Dingess 1-4 0-1 2, Allen 3-7 1-2 9, Payne 0-2 0-0 0, Lewis 2-5 2-2 6. Totals 19-42 10-17 51.

3-point goals — CC 2-14 (Whelan 1-11, Imani 0-1, Blaydes 1-2). B 3-5 (Roush 1-1, Dunn 0-1, Allen 2-3).

Hurricane    9    22    16    8    —    55

Geo. Washington    17    24    16    11    —    68

H — Browning 8, Wooten 15, Watson 19, Sturdavent 13.

GW — Stewart 19, Harrison 16, Lowen 2, Romeo 21, Ash 4, Banks 6.

Sissonville    17    14    16    13    —    60

Poca    4    3    7    12    —    26

S — Reed 16, Pinkerton 10, Youngblood 4, Montgomery 5, Jones 9, Gould 16.

P — Ball 2, Skeens 10, Hutchins 4, Jackson 2, Bailey 1, Elkins 2, Sayre 5.

Parkersburg South    30    22    24    16    —    92

Wheeling Park    9    9    12    13    —    43

P — McCutcheon 19, Moore 1, Cottrell 8, Bartlett 23, Proffitt 2, Enoch 7, Byrd 14, Fallon 2, Hayton 4, Valentine 7, Wilson 5.

WP — Carrington 3, O'Neal 9, Kel. Johnson 6, Ken. Johnson 4, Bumgardner 7, Stewart 7, Daugherty 2, Stanford 5.

Huntington    27    19    24    14    —    84

Riverside    13    10    7    10    —    40

H — Turner 4, Brinegar 5, Harmon 5, Johnson 12, Sheffield 13, Congleton 16, Dawson 17, Budd 10, Murphy 2.

R — Harris 5, Mills 4, Knapp 7, Wood 15, Burger 3, Hudnall 1, Hancock 4, Bishop 1.

Point Pleasant    2    7    4    2    —    15

Gallia Acad (Ohio)    12    7    9    10    —    38

PP — Leach 6, Crump 2, Bruner 1, McCoy 2, Cottrill 2, Hayman 2.

GA — Cuffman 7, Barnes 6, Angel 11, Walker 6, Caldwell 2, Terry 2, Barr 2, Shriver 2.

Wednesday's boxscores

Ravenswood    12    13    11    12    —    48

Williamstown    13    16    13    16    —    58

R — Miller 17, Treadway 8, Scritchfield 8, Jackson 4, Love 3, Torris 2, Cubides 6.

W — Morris 15, Mosser 6, Robinson 9, Cieslewski 23, Dedrick 5.

 

Hometown Invitational Tournament

Division 1

Saturday, Jan. 18

n Midland Trail 43, Richwood 35

n No. 11 East Hardy at No. 9 Tug Valley

Saturday

n No. 4 Tygarts Valley at No. 1 St. Marys, 1 p.m.

n No. 7 Sherman at No. 6 Fayetteville, 7:30 p.m.

n No. 8 Clay-Battelle at No. 5 Buffalo, 2 p.m.

n No. 3 Gilmer County at No. 2 Pocahontas County, 1 p.m.

Division 2

Saturday, Jan. 18

n No. 4 Doddridge County at No. 1 Meadow Bridge

n No. 10 Montcalm at No. 5 Cameron

n Paden City 56, Valley Fayette 35

Tuesday's game

n No. 9 Valley Wetzel at No. 8 Hundred, ppd. to TBA

Saturday

n No. 10 Montcalm at No. 6 Union

n No. 9 Valley Wetzel at No. 7 Van

MIDDLE SCHOOL

Boys

At Hayes

Hayes 60, Elkview 34

H — Carr 15, Roy 16. E — Payne 10.

At DuPont

Horace Mann 41, DuPont 40

HM — Martin 15, Dean 10. D — Clark 16.

John Adams 65, South Charleston 46

JA — Phillips 20. SC — Allison 14.

GIRLS

At McKinley

Sissonville 45, McKinley 33

S — Brown 17. McK — Swearingen 9, Jackson 9.

At John Adams

John Adams 50, South Charleston 18

JA — McMillan 13. SC — Ward 7.

At Hayes

Hayes 49, Elkview 40

H — McDaniels 25, Sharp 10. E — Parrish 10, Belcher 10.

 


Print

User Comments