Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep basketball scores, boxes -- Jan. 24

HIGH SCHOOL

Big Atlantic Classic

Beckley-Raleigh County Convention Ctr.

Monday

  • Game 1 - Bluefield vs. Westside (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 2 - Greater Beckley Christian vs. Sherman (A boys), 9 p.m.
  • Tuesday

  • Game 3 - Wyoming East vs. Mount View (AA boys), 7:25 p.m.
  • Game 4 - Buffalo vs. Fayetteville (A boys), 9 p.m.
  • Wednesday

  • Game 5 - Game 2 loser vs. Game 4 loser (A boys consolation), 3:45 p.m.
  • Game 6 - Game 1 loser vs. Game 3 loser (AA boys consolation), 5:30 p.m.
  • Game 7 - Oak Hill Academy, Va. vs. Arlington Country Day, Va. (boys national), 7:20 p.m.
  • Game 8 - Game 2 winner vs. Game 4 winner (A boys championship), 9 p.m.
  • Thursday, Jan. 30

  • Game 9 - University vs. George Washington (girls), 4 p.m.
  • Game 10 - Parkersburg South vs. Westside (girls), 5:45 p.m.
  • Game 11 - Greenbrier East vs. Shady Spring (girls), 7:25 p.m.
  • Game 12 - Hedgesville vs. St. Albans (girls), 9 p.m.
  • Friday, Jan. 31

  • Game 13 - Game 9 loser vs. Game 12 loser (girls consolation), 2 p.m.
  • Game 14 - Capital vs. Lewis County (AAA boys), 4 p.m.
  • Game 15 - Parkersburg South vs. Hurricane (AAA boys), 5:40 p.m.
  • Game 16 - Greenbrier East vs. Preston (AAA boys), 7:20 p.m.
  • Game 17 - Woodrow Wilson vs. University (AAA boys), 9 p.m.
  • Saturday, Feb. 1

  • Game 18 - Game 11 loser vs. Game 10 loser (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Game 17 loser vs. Game 15 loser (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Game 16 loser vs. Game 14 loser (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Game 1 winner vs. Game 3 winner (AA boys championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Game 9 winner vs. Game 12 winner (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Game 11 winner vs. Game 10 winner (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Game 17 winner vs. Game 15 winner (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Game 16 winner vs. Game 14 winner (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • Boys

    Hometown Invitational Tournament

    Division 1 seeds

    North

    1. Clay-Battelle; 2. St. Marys; 3. Cameron; 4. Pocahontas County; 5. Tygarts Valley; 6. East Hardy; 7. Valley Wetzel; 8. Doddridge County

    South

    1. Valley Fayette; 2. Buffalo; 3. Greenbrier West; 4. Midland Trail; 5. Sherman; 6. Richwood; 7. Van; 8. Fayetteville

    NOTE: Each team guaranteed four games in either championship or consolation rounds.

    First round

    Upper bracket

    Clay-Battelle 73, Fayetteville 33

    Tygarts Valley at Midland Trail

    Buffalo 83, Valley Wetzel 55

    Richwood at Cameron

    Lower bracket

    Doddridge County at Valley Fayette, 4 p.m. Saturday

    Sherman at Pocahontas County

    Van at St. Marys

    East Hardy at Greenbrier West, today

    Second round

    Weekend of Jan. 31-Feb. 1

    Final round

    At Summersville Convention Center

    Weekend of Feb. 14-15

    Division 2

    (Seeds in parentheses)

    First round

    Feb. 7-8

    Game 1: Montcalm (4) at Paden City (1)

    Game 2: Union (3) at Meadow Bridge (2)

    Game 3: Hannan (6) at Hundred (5)

    Final round

    At Summersville Convention Center

    Feb. 14

    Championship

    Game 1 winner vs. Game 2 winner

    Consolation

    Game 3 winner vs. TBA

    Friday's state scores

    Brooke 78, Weir 37

    Cabell Midland 78, Lincoln County 50

    Charleston Catholic 61, Greater Beckley Christian 52

    Linsly 97, Wheeling Central 92

    Parkersburg Christian 51, South Charleston Christian 21

    Poca 79, Sissonville 47

    Ripley 55, Ravenswood 41

    Saint Joseph Central 62, Man 60

    Shady Spring 81, Summers County 67

    Tug Valley 61, Belfry, Ky. 48

    Wayne 62, Chapmanville 59, OT

    Williamstown 79, Tyler Consolidated 59

    Wyoming East 112, Independence 53

    WVHIT Tournament

    Division 1

    Clay-Battelle 73, Fayetteville 33

    Postponements and cancellations

    Mingo Central vs. Herbert Hoover, ppd.

    Sherman vs. Pocahontas County, ppd. to Jan 25.

    Richwood vs. Cameron, ppd.

    Friday's boxes

    Shady Spring    21    18    24    18    -81

    Summers County    16    19    20    12    -67

    S - Green 7, Chhabra 19, Meadows 21, Snyder 5, Perry 5, Bonds 12, Williams 12.

    SC - Thomas 9, Garden 9, Lively 17, Smith 21, Ryan 11.

    Greater Beckley    15    5    14    18    -52

    Chas. Catholic    19    16    17    9    -61

    GBC - Staunton-Bailey 4-16 1-2 11, Kidd 6-17 0-0 16, Francis 3-13 1-1 7, Daniels 1-8 0-0 3, Helton 4-5 1-1 10, Walton 1-1 0-0 3, Cornett 0-1 2-4 2. Totals 19-61 5-8 52.

    CC - G. McCarty 8-13 2-5 24, H. McCarty 5-10 0-0 10, Miller 2-5 0-1 4, George 4-12 5-7 13, Persily 5-11 0-0 10, Fairless 0-1 0-0 0. Totals 24-52 7-13 61.

    3-point goals - GBC 9-31 (Staunton-Bailey 2-7, Kidd 4-12, Francis 0-7, Daniels 1-3, Helton 1-1, Walton 1-1). CC 6-9 (G. McCarty 6-7, Miller 0-1, George 0-1).

    Wayne    17    11    15    10    9    -62

    Chapmanville    10    16    14    13    6    -59

    Wayne - Ferguson 24, Earl 13, Watts 8, Justice 7, Wickline 6, Napier 2, Queen 2.

    Chap - Butcher 29, Plumley 15, Casto 7, Cox 3, Tackett 3, Williamson 2.

    Valley Wetzel    14    6    20    15    -55

    Buffalo    31    26    15    11    -83

    V - Kocher 7, Streets 8, Cain 10, Wells 13, Preat 14, Lowe 3.

    B - Robinson 11, Good 13, Garrison 10, Harris 14, Lewis 8, Hodges 9, Hosher 2, Moore 7, Smith 4, Whittington 3, Easton 2.

    Calhoun County    11    4    13    35    -63

    Braxton County    12    17    22    22    -73

    CC - Slider 23, Miller 9, Brady 7, Wilson 2, Gerwig, Sheldon 7, Simms 13.

    BC - Jordan 2, Skidmore 3, Conrad 4, Pritt 18, Bly 4, Moore 4, Hilton 32, Rollyson 6.

    Wyoming East    21    34    26    31    -112

    Independence    5    9    19    20    -53

    WE - Dulcie 5, Canada 20, Foldon 8, C. Lester 12, Morgan 1, Blankenship 6, Hayworth 11, Hedinger 7, Sims 4, Carte 15, T. Lester 7, Lusk 11, Brehm 5.

    I - Mills 17, Haga 7, Hughart 3, Sargent 2, Treadway 1, Tolliver 5, Hunt 2, Collins 9, Ballard 5.

    Calvary Baptist    14    5    8    12    -39

    Teays Valley Chr.    9    15    7    27    -58

    CB - T. Spears 6, Harman 7, Fleshman 19, James 2, Z. Spears 4, Pauley 1.

    TVC - D'Antoni 13, Heller 16, Novak 4, Joseph 9, Moore 13, Mace 3.

    Ravenswood    8    9    12    12    -41

    Ripley    8    5    19    23    -55

    RAV - Burgess 9, Jelich 3, Heatherington 9, Martin 9, Crow 11.

    RIP - Hunt 7, Johnson 9, Harpold 14, Harrison 16, Hall 2, Layhew 7.  

    Sissonville    13    12    7    15    -47

    Poca    22    10    24    23    -79

    S - Harrison 9, Brown 11, Moss 1, Newhouse 6, Dye 2, Bowling 5, Miller 5, Rawlson 6, McClung 2.

    P - N. Frampton 14, Cuffee 24, L. Frampton 14, Chandler 17, Meeks 3, Phillips 4, Buckley 4.

    Girls

    Friday's state scores

    Belpre, Ohio 66, Parkersburg Catholic 49

    Cabell Midland 67, Nitro 53

    Capital 52, Riverside 31

    Huntington 82, Winfield 51

    Oak Glen 64, E. Liverpool, Ohio 43

    Roane County 52, Wirt County 41

    South Charleston 72, Hurricane 40

    Wheeling Central 49, Charleston Catholic 44

    Wood County Christian 50, Elk Valley Christian 40

    Postponements and cancellations

    Mingo Central vs. Scott, ppd.

    Friday's boxes

    Capital    13    11    14    14    -52

    Riverside    4    11    7    9    -31

    C - Hairston 16, Gray 15, Hurst 2, Clements 4, Foster 15.

    R - Mills 8, Knapp 10, Bishop 4, Wood 7, Burger 2.

    Huntington    16    10    34    22    -82

    Winfield    14    13    11    13    -51

    H - Harmon 6, Johnson 8, Sheffield 16, Congleton 20, Taylor 2, Dawson 2, Budd 12.

    W - Bryant 8, Roberson 25, Sawyers 1, Kirby 5, Kraschnewski 3, Rogers 9.

    South Charleston    22    14    16    20    -72

    Hurricane    7    15    10    8    -40

    SC - A. Dunham 16, Smith 6, Cashwell 14, Villanueva 5, Baldwin 4, S. Dunham 11, Landis 4, Mosley 12.

    H - Wooton 3, Watson 30, Sargent 3, Gordon 2, McCallister 2.

    Cabell Midland    19    23    11    14    -67

    Nitro    15    8    17    13    -53

    C - Si. Jordan 9-15 3-6 21, Pitkin 9-14 2-2 20, Haggerty 3-7 4-6 10, Bias 1-6 1-2 4, Stephenson 2-6 0-1 5, Sa. Jordan 0-0 1-2 1, Alderman 2-3 0-0 6, Adkins 0-0 0-0 0, Bennett 0-0 0-0 0. Totals 26-51 11-19 67

    N - Shamblin 11-29 2-2 27, Miller 4-11 2-2 11, Hill 1-8 0-0 2, H. Linville 4-6 0-0 8, Reavis 1-6 3-4 5, B. Linville 0-1 0-0 0, Arnold 0-0 0-0 0, Newcomer 0-0 0-0 0, Hinkley 0-0 0-0 0. Totals 21-61 7-8 53

    3-point goals - CM 4-12 (Haggerty 0-1, Bias 1-4, Stephenson 1-5, Alderman 2-2). Nitro 4-11 (Shamblin 3-10, Miller 1-1)

    Wheeling Central    7    14    14    14    -49

    Chas. Catholic    12    8    13    11    -44

    WC - Olson 2, Blaha 18, Calissie 5, Baker 11, Bennington 7, Michaels 5, Cross 1.

    CC - Mullen 2, Whelan 12, Imani 16, Galliam 10, Blaydes 2, Palmer 2.

    Sherman    11    13    8    18    -50

    Fayetteville    14    6    15    20    -55

    S - Lewis 10, Massey 4, Pannell 10, Harless 13, Davis 7, Halstead 6.

    F - Pritt 20, Sedlock 13, Peelish 5, Malay 16, Sisler 1.

    Chapmanville    12    6    14    8    -40

    Herbert Hoover    4    11    19    14    -48

    C - Osborne 4, Meeks 11, Martin 5, Marcum 8, DesRocher 7, Blankenship 2, Hainer 3.

    H - Carte 3, Romine 9, King 8, Schoolcraft 1, Aab 13, Thornburg 14.

    Ohio Valley Chr.    11    0    7    7    -25

    Cross Lanes Chr.    13    14    25    24    -76

    OVC - B. Sargent 5, R. Sargent 2, Schoonover 2, Elliott 2, Hutchison 2, Carman 12.

    CLC - Kendrick 17, Jones 10, Jeffrey 13, Lowery 11, Legg 10, Witters 6, Morris 3, Roberts 6.

    Hometown Invitational Tournament

    Division 1

    Today

  • No. 4 Tygarts Valley at No. 1 St. Marys, 1 p.m.
  • No. 7 Sherman at No. 6 Fayetteville, 7:30 p.m.
  • No. 8 Clay-Battelle at No. 5 Buffalo, 2 p.m.
  • No. 3 Gilmer County at No. 2 Pocahontas County, 1 p.m.
  • Division 2

    Today

  • No. 10 Montcalm at No. 6 Union
  • No. 9 Valley Wetzel at No. 7 Van
  • MIDDLE SCHOOL

    Girls

    Teays Valley Chr. 37, Calvary Baptist 9

    TV - Edwards 12. CB - Bailey 6.

    Cross Lanes Chri. 40, Ohio Valley Chr. 9

    C - Kendrick 12. OV - Durst 5.

    Horace Mann 31, DuPont 27 OT

    HM - Watts 12. D - Bostic 12.

    Hayes 43, Sissonville 37

    H - McDaniels 14. S - Brown 10, Bays 10.

    Boys

    Cross Lanes 49, St. Peter and Paul 8

    CL - Ford 11, Massey 11. SPP - Re 4.


    Print

    User Comments