Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep basketball scores, boxes, schedules -- March 3

Boys

Statewide sectional pairings

Class AAA

Region 1 Section 1

Wednesday: Parkersburg at Wheeling Park, 7 p.m.; Brooke at Parkersburg South, 7 p.m.

Friday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 1 Section 2

John Marshall, Morgantown, Preston, University

Region 2 Section 1

Today: Jefferson at Musselman; Spring Mills at Martinsburg

Wednesday: Musselman-Jefferson winner at Washington; Martinsburg-Spring Mills winner at Hedgesville

Friday: Championship at higher seed

Region 2 Section 2

Wednesday: Buckhannon-Upshur at Lewis County; Hampshire at Elkins

Friday: Championship at higher seed

Region 3 Section 1

Today: Ripley at Riverside, 7 p.m.

Wednesday: Capital at George Washington, 7 p.m.; Riverside-Ripley winner at South Charleston, 7 p.m.

Friday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 3 Section 2

Today: Shady Spring at Princeton, 7:30 p.m.

Wednesday: Princeton-Shady Spring winner at Woodrow Wilson, 7:30 p.m.; Oak Hill at Greenbrier East, 7:30 p.m.

Friday: Championship at higher seed, 7:30 p.m.

Region 4 Section 1

Wednesday: Nitro at St. Albans, 7 p.m.

Thursday: Point Pleasant at Winfield, 7 p.m.; Nitro-St. Albans winner at Hurricane, 7 p.m.

Saturday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 4 Section 2

Today

At Huntington

Monday: Cabell Midland vs. Lincoln County

At Cabell Midland

Wednesday: Huntington vs. Cabell Midland-Lincoln County winner, 6 p.m.; Spring Valley vs. Logan, 8 p.m.

Friday: Championship, 7:30 p.m.

Class AA

Region 1 Section 1

Saturday: Oak Glen 74, Weir 38

Today: Oak Glen at Fairmont Senior; East Fairmont at North Marion

Friday: Championship at higher seed

Region 1 Section 2

Monday: Braxton County at Ritchie County

Wednesday: Ritchie-Braxton winner at Roane County, 7 p.m.; Webster County at Ravenswood, 7 p.m.

Friday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 2 Section 1

Today: Frankfort at Petersburg, 7 p.m.; Berkeley Springs at Keyser, 7 p.m.

Wednesday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 2 Section 2

Monday: Liberty Harrison at Grafton; Philip Barbour at Lincoln

Wednesday: Grafton-Liberty winner at Bridgeport; Lincoln-Philip Barbour winner at Robert C. Byrd

Friday: Championship at higher seed

Region 3 Section 1

At Wyoming East

Friday: Summers County 59, Independence 47

At Beckley

Today: Westside vs. Liberty Raleigh, 6 p.m.; Wyoming East vs. Summers County, 8 p.m.

Friday: Championship, 7:30 p.m.

Region 3 Section 2

Friday: Mount View 46, James Monroe 43

At Princeton

Today: Bluefield vs. Mount View, 6 p.m.; River View vs. PikeView, 8 p.m.

Friday: Championship, 7 p.m.

Region 4 Section 1

Saturday: Clay County 59, Herbert Hoover 44

Today: Clay County at Poca, 7 p.m.; Nicholas County at Sissonville, 7 p.m.

Friday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 4 Section 2

At Logan

Saturday: Wayne 63, Tolsia 47

Wednesday: Scott vs. Wayne, 6:15 p.m.; Chapmanville vs. Mingo Central, 8 p.m.

Friday: Championship, 7:30 p.m.

Class A

Region 1 Section 1

Saturday: Madonna 51, Cameron 46; Magnolia 91, Hundred 21

Today: Magnolia vs. Bishop Donahue at Moundsville, 7 p.m.; Madonna at Wheeling Central, 7 p.m.

Friday: Championship at Brooke, 7 p.m.

Region 1 Section 2

At site TBA

Saturday: Trinity 64, Valley Wetzel 41; St. Marys 70, Tyler Consolidated 48

At Magnolia

Today: Paden City vs. Trinity; Clay-Battelle vs. St. Marys

Friday: Championship

Region 2 Section 1

Saturday: Tygarts Valley 66, Union 42; Harman 57, South Harrison 43

At Elkins High School

Today: Notre Dame vs. Harman, 5:45 p.m.; Tucker County vs. Tygarts Valley, 7:30 p.m.

Thursday: Championship, 7 p.m.

Region 2 Section 2

East Hardy, Moorefield, Paw Paw, Pendleton County, Pocahontas County, W.Va. School for Deaf

Region 3 Section 1

Saturday: Man 77, Van 50; Sherman 81, Montcalm 63

Today: Man at Greater Beckley Christian, 7 p.m.; Sherman at Tug Valley, 7 p.m.

Friday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 3 Section 2

At WVU Tech

Monday: Midland Trail vs. Richwood; Fayetteville vs. Meadow Bridge

Wednesday: Valley Fayette vs. Midland Trail-Richwood winner, 6 p.m.; Greenbrier West vs. Fayetteville-Meadow Bridge winner, 8 p.m.

Friday: Championship, 7 p.m.

Region 4 Section 1

Saturday: Doddridge County at Wirt County, late; Williamstown 59, Calhoun County 47

Today: Wirt-Doddridge winner at Gilmer County, 7 p.m.; Williamstown at Parkersburg Catholic, 7 p.m.

Friday: Championship at higher seed, 7 p.m.

Region 4 Section 2

Today: Hannan at Wahama, 7 p.m.

At Cabell Midland

Thursday: St. Joseph vs. Wahama-Hannan winner, 6 p.m.; Charleston Catholic vs. Buffalo, 7:30 p.m.

Friday: Championship at neutral site, 7 p.m.

NOTE: Sectional information can be faxed to 304-348-1740, emailed to rickryan@wvgazette.com or left on voice mail at 304-348-5175.

AP poll

The Associated Press high school boys basketball poll with first-place votes in parentheses and total points:

Class AAA

Team    Record    Pts    Prv

1. Washington (9)    21-0    90    1

2. South Charleston    21-1    81    2

3. Woodrow Wilson    18-4    70    3

4. Hedgesville    16-4    64    4

5. Huntington    17-4    47    6

6. Greenbrier East    17-5    45    T7

7. George Washington    17-5    33    5

8. Hurricane    16-6    30    10

9. Wheeling Park    16-6    21    T7

10. Martinsburg    14-7    4    NR

Others receiving votes: Morgantown 3, Parkersburg South 2, Musselman 2, Lewis County 2, Capital 1.

Class AA

Team    Record    Pts    Prv

1. Robert C. Byrd (9)    19-0    90    1

2. Poca    21-1    77    2

3. Bluefield    19-2    75    3

4. Wyoming East    16-4    57    4

5. Bridgeport    16-6    53    6

6. Westside    15-6    37    5

7. Petersburg    16-3    31    T7

8. Scott    15-6    30    T7

9. Chapmanville    17-5    28    9

10. Roane County    16-6    14    10

Others receiving votes: Fairmont Senior 3.

Class A

Team    Record    Pts    Prv

1. Wheeling Central (6)    19-3    87    3

2. Saint Joseph (3)    17-2    75    2

3. Notre Dame    17-4    58    1

4. Charleston Catholic    16-6    55    5

5. Magnolia    17-6    48    6

6. Clay-Battelle    17-5    37    10

7. Valley Fayette    19-3    31    7

8. Tucker County    15-5    29    8

9. Greater Beckley    16-5    25    4

10. Bishop Donahue    16-6    22    9

Others receiving votes: Tug Valley 18, Gilmer County 6, Pendleton County 4.

Saturday's boxscore

Van    16    7    15    12    —50

Man    14    24    21    18    —77

V — Elswick 25, Crouse 6, Price 4, Yeager 6, Honeycutt 5, Blevins 2, Dillon 2

M — Keffer 12, K.Adkins 13, Files 9, Brown 3, J.Adkins 21, Simpson 4, Buchanon 13, Collins 2

Girls

Statewide regional pairings

All games at 7 p.m.

Today's games

Class AAA

Region 1

University (19-4) at Parkersburg South (22-0)

Wheeling Park (9-12) at Morgantown (14-8)

Region 2

Lewis County (6-15) at Martinsburg (18-4)

Spring Mills (15-7) at Hampshire (11-11)

Region 3

Woodrow Wilson (7-12) at South Charleston (19-3)

George Washington (12-10) at Greenbrier East (22-1)

Region 4

Cabell Midland (17-6) at St. Albans (19-5)

Winfield (12-12) at Huntington (20-4)

Thursday's games

Class AA

Region 1

Ritchie County (8-15) at Fairmont Senior (19-1)

North Marion (19-3) at Webster County (15-8)

Region 2

Lincoln (16-4) at Keyser (22-2)

Petersburg (14-7) at Grafton (16-4)

Region 3

PikeView (17-4) at Westside (17-3)

Summers County (19-3) at Bluefield (11-8)

Region 4

Chapmanville (14-9) at Sissonville (20-3)

Herbert Hoover (18-6) at Scott (17-5)

Wednesday's games

Class A

Region 1

Trinity (13-6) at Wheeling Central (13-10)

Magnolia (12-9) at St. Marys (21-1)

Region 2

Pendleton County (10-12) at Tucker County (18-4)

Notre Dame (13-10) at Pocahontas County (15-7)

Region 3

Fayetteville (15-7) at Sherman (12-8)

Tug Valley (7-12) at Midland Trail (11-11)

Region 4

Charleston Catholic (18-6) at Williamstown (16-7)

Gilmer County (17-6) at St. Joseph (19-3)


Print

User Comments