Get Connected
  • facebook
  • twitter
  • Sign In
  • Classifieds
  • Sections
Print

Prep track results — April 25

Capital City Classic

At Laidley Field

Boys

Team scoring

1. Capital 104; 2. Winfield 79; 3. St. Albans 68 1/3; 4. George Washington 62; 5. Ripley 50 1/3; 6. Buckhannon-Upshur 48; 7. Herbert Hoover 29; 8. Riverside 28; 9. Charleston Catholic 25; 10. Wayne 18; 11. Scott 14; 12. Nicholas County 10 1/3; 13. Chapmanville 9; 14. Midland Trail 7; 15. Mingo Central 6

Final events

100 meters — 1. Naquay Little (Cap) 11.46; 2. Sebastian (Wayne) 11.48; 3. Thompson (Chap) 11.63; 4. Lofton (B-U) 11.71; 5. Fairchild (Win) 11.72; 6. Watkins (River) 11.90

200 — 1. Will Jackson (River) 23.39; 2. Little (Cap) 23.61; 3. Booker (River) 23.69; 4. Marcum (Scott) 23.74; 5. Thompson (Chap) 23.79; 6. Sebastian (Wayne) 23.80

400 — 1. Bryce Humphreys (Win) 51.43; 2. Langdon-Arthur (Wayne) 51.93; 3. Cutright (B-U) 52.01; 4. Mallett (B-U) 52.31; 5. Marcum (Scott) 52.31; 6. Booker (River) 53.37

800 — 1. Antonio Jones (Rip) 2:06.48; 2. G.Jones (Cap) 2:06.54; 3. Ruhnke (Cap) 2:08.24; 4. McClanahan (CC) 2:08.61; 5. Phillips (Rip) 2:08.71; 6. Langdon-Arthur (Wayne) 2:08.82

1,600 — 1. Matt Brafford (GW) 4:34.56; 2. Ruhnke (Cap) 4:37.35; 3. Sandy (SA) 4:37.58; 4. Casto (Rip) 4:42.48; 5. McClung (HH) 4:49.58; 6. Weiford (Win) 4:50.50

3,200 — 1. Jon Sandy (SA) 10:04.73; 2. Casto (Rip) 10:12.16; 3. Sharp (Cap) 10:13.95; 4. McClung (HH) 10:31.89; 5. Endres (SA) 10:36.53; 6. Phillips (Rip) 10:40.99

110 high hurdles — 1. Will Walker (GW) 15.72; 2. Pratt (Cap) 15.77; 3. Hagewood (HH) 16.35; 4. Clark (SA) 16.47; 5. Harris (Rip) 17.29; 6. Walters (Rip) 17.64

300 hurdles — 1. Will Walker (GW) 40.25; 2. Mallory (CC) 42.78; 3. Cutright (B-U) 42.95; 4. Marcus (Scott) 43.97; 5. Wendell (Rip) 44.97; 6. Edwards (Nich) 45.14

4x100 relay — 1. Riverside 46.52; 2. St. Albans 46.82; 3. Winfield 47.57; 4. Hoover 47.68; 6. B-U 47.87; 6. Nicholas 48.05

4x200 — 1. Buckhannon-Upshur 1:33.88; 2. Capital 1:36.58; 3. Midland Trail 1:39.94; 4. Hoover 1:40.04; 5. Winfield 1:40.17; 6. Catholic 1:40.38

4x400 — 1. Winfield 3:36.63; 2. B-U 3:36.84; 3. Capital 3:40.67; 4. Catholic 3:42.37; 5. Ripley 3:43.06; 6. GW 3:43.30

4x800 — 1. Winfield 8:34.68; 2. Capital 8:35.23; 3. Catholic 8:44.03; 4. Ripley 8:54.01; 5. GW 9:13.23; 6. Hoover 9:19.12

Shuttle hurdles — 1. St. Albans 1:03.31; 2. Ripley 1:03.89; 3. Hoover 1:07.59; 4. Nicholas 1:07.84; 5. GW 1:08.43; 6. Midland Trail 1:08.94

Shot put — 1. Nick Peyatte (GW) 48-4; 2. Patton (GW) 47-3; 3. Lomax (SA) 43-10; 4. Julian (Win) 42-11; 5. Garnett (Cap) 42-3; 6. Hill (Nich) 41-6

Discus — 1. Storm Daniels (SA) 132-6; 2. Lomax (SA) 130-2; 3. Peyatte (GW) 121-5; 4. Julian (Win) 119-6; 5. Patton (GW) 119-3; 6. Hill (Nich) 117-8

High jump — 1. Christian Smith (Win) 6-2; 2. Lofton (B-U) 5-10; 3. Roberts (Cap) 5-8; 4. Marcum (Scott) 5-8; 5. Weese (HH) 5-6; 6. (tie) Fay (Rip), Tharp (Nich) 5-4

Long jump — 1. Tristan Slater (Cap) 19-11 ¼; 2. Smith (Win) 19-5 ½; 3. Moore (MC) 18-2; 4. Atwood (SA) 18-1 ¾; 5. Tharp (Nich) 17-7; 6. Vance (Chap) 17-6

Pole vault — 1. Tristan Slater (Cap) 14-0; 2. Cochran (Win) 13-6; 3. Griffith (Rip) 13-0; 4. Smith (Win) 13-0; 5. Mallory (CC) 11-6; 6. Price (GW) 10-6

High point — 1. Naquay Little (Cap) 24

Girls

Team scoring

1. Winfield 131; 2. Buckhannon-Upshur 72; 3. Charleston Catholic 53; 4. Ripley 48; 5. Capital 39; 6. Herbert Hoover 33; 7. George Washington 32; 8. St. Albans 29; 9. Nicholas County 25; 10. (tie) Greenbrier East, South Point (Ohio) 16; 12. (tie) Nitro, Scott, Sissonville, Wayne 10; 16. Cross Lanes Christian 7; 17. (tie) South Charleston, Valley 6; 19. Sherman 3; 20. Chapmanville 2

Final events

100 — 1. Anacia Hines (SA) 12.71; 2. Henry (HH) 12.75; 3. McClintic (GE) 13.17; 4. Hancock (Win) 13.28; 5. Osborne (Chap) 13.31; 6. Shah (Win) 13.42

200 — 1. Emilee Henry (HH) 26.41; 2. Hines (SA) 26.96; 3. Shah (Win) 27.64; 4. Brown (SC) 27.66; 5. Legg (CLC) 27.75; 6. Mullins (Nich) 27.85

400 — 1. Mary Zulauf (Win) 1:01.36; 2. Henry (HH) 1:02.00; 3. Castro (Win) 1:02.33; 4. Legg (CLC) 1:03.13; 5. Brown (SC) 1:03.15; 6. Miller (Rip) 1:03.23

800 — 1. Peyton Panger (Cap) 2:20.84; 2. Eddy (GW) 2:32.25; 3. McKown (CC) 2:32.78; 4. Prevett (Win) 2:32.90; 5. Sebok (Sher) 2:33.85; 6. Preston (CC) 2:35.27

1,600 — 1. Peyton Panger (Cap) 5:14.71; 2. Rutherford (Wayne) 5:31.93; 3. Englund (Win) 5:32.14; 4. Mullens (CC) 5:34.62; 5. Graffius (Scott) 5:34.62; 6. Sebok (Sher) 5:40.63

3,200 — 1. Payton Mullins (CC) 12:23.56; 2. Chambers (Scott) 12:25.57; 3. Gacek (CC) 12:49.68; 4. Arnold (GW) 13:11.68; 5. Hamilton (GW) 13:13.72; 6. Crockett (CC) 13:39.90

100 high hurdles — 1. Anacia Hines (SA) 15.12; 2. Cunningham (Rip) 16.16; 3. Messer (NC) 16.3; 4. Reed (B-U) 16.33; 5. Bady (Win) 16.82; 6. Erlandson (Win) 17.05

300 hurdles — 1. Molli Cunningham (Rip) 48.10; 2. Erlandson (Win) 49.29; 3. Reed (B-U) 50.60; 4. Montgomery (Siss) 50.80; 5. Stankus (B-U) 51.57; 6. Pauley (Win) 51.69

4x100 — 1. Winfield 52.01; 2. Nicholas 53.02; 3. B-U 54.42; 4. South Point 55.00; 5. Catholic 55.13; 6. Capital 56.10

4x200 — 1. Winfield 1:50:52; 2. Ripley 1:51.92; 3. B-U 1:54.75; 4. Nicholas 1:56.03; 5. South Point 1:56.11; 6. Catholic 1:59.43

4x400 — 1. Winfield 4:17.31; 2. Catholic 4:34.39; 3. GW 4:38.59; 4. Sissonville 4:38.94; 5. Nicholas 4:44.18; 6. South Point 4:45.33

4x800 — 1. Winfield 10:11.54; 2. Charleston Catholic 10:27.51; 3. Capital 10:51.91; 4. George Washington 10:53.34; 5. Buckhannon-Upshur 11:13.57; 6. Wayne 11:30.98

Shuttles — 1. Buckhannon-Upshur 1:07.58; 2. Winfield 1:08.60; 3. Ripley 1:08.85; 4. Nicholas 1:11.11; 5. Sissonville 1:17.61; 6. Hoover 1:18.60

Shot put — 1. Mackenzie Leigh (B-U) 38-0; 2. Wilfong (B-U) 33-2; 3. Guinn (Nitro) 29-10; 4. Facemyer (Cap) 29-4; 5. Marks (CC) 29-1 ½; 6. Williams (SA) 27-7 ½

Discus — 1. Mackenzie Leigh (B-U) 138-8; 2. Jacobs (GW) 120-1; 3. Wilfong (B-U) 116-2; 4. Wilson (Nitro) 88-9; 5. Buchan (Valley) 83-8; 6. Mathis (Wayne) 77-9

High jump — 1. Hannah Cartwright (Win) 5-2; 2. Hinkle (Win) 5-2; 3. Miller (Rip) 5-0; 4. Buchan (Valley) 5-0; 5. Aab (HH) 4-10; 6. Legg (CLC) 4-10

Long jump — 1. Maddie McClintic (GE) 15-7; 2. Koukos (SP) 15- ¼; 3. Cartwright (Win) 14-9; 4. Schoolcraft (HH) 14-8 ¾; 5. Humbles (Cap) 14-7; 6. Riley (SP) 14-2 ½

Pole vault — 1. Allie Perry (Win) 10-0; 2. Randolph (Rip) 9-0; 3. Snodgrass (Cap) 8-6; 4. Casingal (CC) 8-6; 5. Riley (B-U) 8-0; 6. Gibson (Rip) 7-6

High point — 1. Anacia Hines (SA) 28


Print

User Comments